Küba'nın Efsane Lideri Fidel Castro Neden Aynı Anda İki Rolex Saat Takıyordu?

Fidel Castro dün, 90 yaşındayken hayatını kaybetti. Ölümüyle birlikte daha önce defalarca kez konuşulan ''Rolex'' saat mevzusu da tekrar açıldı.
Küba'nın Efsane Lideri Fidel Castro Neden Aynı Anda İki Rolex Saat Takıyordu?

bunun sebebi 2 aralık 1956'da granma teknesiyle 82 öncünün küba'ya yaptığı çıkarmaya dayanır. fidel teknede içlerinde che'nin de olduğu komutanlara rolex dağıtmıştı. arazi koşullarına dayanıklı çelikten üretilen bu saat sierra maestra dağlarında en çok ihtiyaçları olacak şeydi. birçok fotoğrafta che ve fidel çift saatle görülür. 

fidel bunun nedenini yaptığı bir konuşmada şöyle açıklıyor: "devrimin başlangıcında, savaş sırasında, hep çift saat kullanıyorduk; çünkü tecrübemiz göstermiştir ki tek saat durur. askeri tipteki operasyonlarda ise dakiklik hayati önemdedir. üstelik bir saat bozulduğunda tamire gidip gelmesi haftaları alabilir. bu nedenler hep çift saat kullandık. sonra da çift saat kullanmaya alıştım” (7 haziran orı söylevi, parque central, regional tunas).


saatin geri kalma ihtimali var evet ve hangisi geri kaldı anlamak zor. ancak rolex'in seçilme sebebi pahalı olması değil, sağlam olması. geri kalma ihtimali çok düşük. ancak dağ şartlarında bozulma ihtimali çok yüksek. kırılabilir örneğin. bu durumda ne yapsınlar? internetten spariş mi versinler? herhangi bir lüksünüz yok. tamire göndermek dahi olağan üstü bir lüks. ancak iki saat takarsanız birine bişey olduğunda ötekisi ile devam edebilirsiniz. zamanı, şartları düşününce çok akılcı bir çözümdür.

evet ileri olan saat doğrudur. haklı arkadaşlar. ancak fiziki şartların zorluğundan dolayı dikkat edilecek konu heri kalması değil. bozulma, kırılma, durma ihtimali.

casio yerine otomatik saat kullanmasina kizanlar bir zahmet gidip quartz crisis yazsinlar da kronolojik olarak ne kadar malca bir laf ettiklerini anlasinlar. o zaman mekanik (otomatik ya da elle kurulan) saat disinda baska teknoloji vardi da fidel amcam yok ben illa mekanik saat kullancam diye mi tutturdu? dagda bayirda kelle koltukta gezen adam luks pesinde mi kosacak yoksa fonksiyon mu? zaman makinesiyle yirmi sene ileri gidip pilli saat almadi diye mi suclu adam, kuba'da gshock vardi da biz mi takmadik?

rolex marksinin luks olmasina takilanlar da gitsin yine ayni quartz crisis basliginda bir cok isvicre saat markasinin kriz oncesinde gayet de orta sinif tarafindan ulasilabilir, dayanikli, guvenilir saatler yapiyorken (rolex de bunlarin bayrak tasiyaniyken) kriz sonrasinda piyasanin ucuz japon saatlerle dolmasi dolayisiyla kalabilmek icin luks segmente yonelmek zorunda kaldigini, yonelemeyenlerin de ya battigini, ya da swatch grubu altinda toplandigini okusun.


bu arada tabii ki bu demek degil ki rolex o zamanlar sudan ucuzdu. sadece su anki luks fiyat algisi yoktu, ancak saat almak yine de belli bir miktari gozden cikarmak anlamina geliyordu. buradaki onemli nokta, bizim normal saat algimizin bu quartz krizi sonrasi ucuzlayan fiyatlara aliskin olmasi. yani rolex simdiye gore daha ucuzdu, ancak bunun yaninda ondan cok daha ucuz olup da benzer guvenilirlik seviyesinde bir secenek de yoktu (su anki durumun aksine). bu luks mu yani size gore?

iki saat takmasina laf edenlere ise soyleyecek sozum yok. yhaaa biri uc dakika gerideyse nasil anlayacak hangisi dogru diyor, lan adam uc dakkanin bes dakkanin derdinde degil saatin biri durursa (bozulursa) otekini kullanirim diyor, bunu da anlamayacak ne var bilemedim.