Kubrick'i Kubrick Yapan 10 Şaheser Film

Kusursuz tekniği ve mükemmeliyetçiliğiyle dünya sinema tarihine damgasını vuran yönetmenlerden Kubrick'in, 70 yıllık yaşamına sığdırmayı başardığı 10 efsane filmi.

1. the killing (1956)

IMDb

eski bir mahkum, (sterling hayden) bir çete toplayarak soygun gerçekleştirmeyi planlar.sadece 320.000 dolara çekilen bu ilginç ve sürükleyici film, kubrick'i hollywood da ünlü bir kişi haline getirdi ve bir kült film statüsüne ulaştı. time dergisinde çıkan bir yazıda, kameranın bütün film boyunca fareleri takip eden bir terier gibi dolaştığı yazılmıştı.

hatırlanacak sözler : "bu adamların hiçbiri gerçek anlamda suçlu değil. hepsinin kendi sorunları var ve hepsi de hırsızlığa yatkın." sterling hayden - johnny clay rolünde.

2. paths of glory (1957)

IMDb

1. dünya savaşında bir alman mevzisini ele geçirmeyi başaramayan taburdan rastgele seçilen 3 asker, askeri mahkemeye çıkartılır. albay rolündeki kirk douglas askerleri savunma görevini üstlenir. kubrick, bu savaş karşıtı filmde, tüyleri diken diken eden bir yoğunluk yaratıyor. ünlü bir eleştirmen filmdeki savaş sahnelerini yorumlarken "acımasızca bir gerçeklik, gerçek savaşa olabildiğince benzer" şeklinde konuşuyor.

hatırlanacak sözler : "eğer o tatlı çocuklar alman kurşunlarından kurtulurlarsa fransız kurşunlarıyla karşılaşacaklar!" george macready -general mireau rolünde.

3. spartacus (1960)

IMDb

kirk douglas, romalılara başkaldıran ve özgürlüğüne kavuşan kölelerle oldukça önemli zaferler elde eden, fakat sonunda yenilgiye uğrayıp çarmıha gerilen spartacus adlı bir gladyatörü canlandırıyor. etkileyici savaş sahnelerinde binlerce figüran kullanıldı. spartacus 6 oscar ödülü kazandı ve kubrick'in kendi istediği filmleri yapmasına olanak tanıdı.

hatırlanacak sözler : "benim adımı bilmek istemezsin. ben senin adını bilmek istemiyorum. gladyatörler arkadaş olmaz." woody strode - draba rolünde.

4. lolita (1962)

IMDb

james mason, 15 yaşında bir kıza aşık olan orta yaşlı bir ingiliz profesörü canlandırıyor. amerika'ya çerpık ve ironili bir bakış tutan, tutku ve yasak aşkı ele alan bir film. film müstehcen veya erotik olmamasına rağmen konusu itibariyle bazı ülkelerde yasaklanmıştı.

hatırlanacak sözler : lolita'nın annesini oynayan shelley winters "bana her dokunuşunda kendimi o kadar güçsüz hissediyorum ki hayatım." humbert cevap verir "evet o duyguya ben de aşinayım"

5. dr.strangelove (or how i learned to stop worrying and love the bomb) (1964)

IMDb

yoldan çıkarak sovyetler birliğinin uçaklarla bombalanması emrini veren bir amerikan generalini engellemeye çalışan bir grup politikacının öyküsü. film, özellikle başkan merkin muffley, premier kissoff, albay "bat" guaro ve general jack d. ripper gibi karakterleriyle hatırlandı.

hatırlanacak sözler : "beyler! burada kavga edemezsiniz, burası savaş odası!" peter sellers - başkan merkin muffley rolünde.

6. 2001: a space odyssey (1968)

IMDb

esrarengiz bir güç maymunları alet kullanabilen varlıklar haline getirir ve milyonlarca yıl sonra insanoğlunu uzayın derinliklerini ve bilgisayarların tehlikelerini öğrenmeye sürükler. insanlar hala filmin ne anlama gelidiğini (eğer bir anlama geliyorsa) anlamaya çalışıyorlar. ama hepsi görsel açıdan bir başyapıt olduğunda hemfikir. özel efektler bugünün standartlarında bile çok etkileyiciydi ve kendinden sonra gelen bilimkurgu filmleri için standartı belirledi.

hatırlanacak sözler : "korkuyorum. korkuyorum, dave. aklımı yitiriyorum. bunu hissedebiliyorum. aklımı yitiriyorum. bundan eminim. hissedebiliyorum. hissedebiliyorum. k..orkuyorum." douglas rain - computer hal 9000 olarak.

7. a clockwork orange (1971)

IMDb

geleceğin ingiltere'sinde bir gaddar bir çete gelişigüzel vahşet olayları gerçekleştirmektedir. ta ki bir gün liderleri (malcolm mcdowell) işlediği eski suçlarla karabasanlar görmeye başalayana kadar. kubrick tüm dünyayı ağır çekim, neredeyse bir baleyi andıran sessiz vahşet sahneleriyle adeta şok etti.

hatırlanacak sözler : "bu harika bir akşamdı, şimdi bu geceyi mükemmel bir şekilde sona erdirmek için bana gerekli olan biraz ludvig van." mcdowell - alex delarge rolünde.

8. barry lyndon (1975)

IMDb

genç bir irlandalı delikanlı, yoksulluktan gelerek 18. yüzyıl avrupa'sında macera dolu bir hayat sürer ve yanlış bir karar vererek, bir ingiliz soylusuyla evlenir. kubrick hiç suni ışık kullanmadı ve yeni çekim teknikleri geliştirdi. bunların arasında mum ışığında bile çekim yapılabilecek bir film de bulunuyordu. böylece zamanın tablolarının gerçek görüntülerini yakalamak istiyordu. sonuçta hikaye yavaş ilerlese de kubrick'in yarattığı ortamlar hayret verici derecede kusursuzdu.

hatırlanacak sözler : "barry, geleceğini elde edebilecek kadar zeki doğan ama bunu koruyamayacak kadar yeteneksiz biriydi." michael hordern - anlatıcı olarak.

9. the shining (1980)

IMDb

bir yazar, yeni romanını yazmak için ailesiyle birlikte sezon dışında ıssız bir otele çekilir. ama romanını bitirmek yerine oteli ele geçirmiş olan kötü güçlere boyun eğer. kubrick tüyler ürperten bir atmosfer yaratmak için birçok görsel teknik kullanıyor. bunun sonucunda jack nickholson unutulmaz performanslarından birine ulaşıyor.

hatırlanacak sözler : "hayatım! hayatımın ateşi! sana zarar vermeyeceğim...sadece beynini dağıtacağım!" nicholson - jack torrance rolünde.

10. full metal jacket (1987)

IMDb

kubrick, bir grup acemi erin başından geçenleri, eğitim kampından vietnamın savaş alanlarına kadar perdeye yansıtıyor. aynen paths of glory'de olduğu gibi savaşın ve ordunun insanı nasıl insanlığından çıkardığını anlatıyor.

hatırlanacak sözler : "ölü biri yalnız şunu bilir: yaşamak ölmekten daha iyidir." matthew modine - private joker rolünde.

kaynak: pc magazine-offline-10