Kullananların Pede Dönmek İstemediği Tampon Hakkında Merak Edilenler

Tampon nedir? Tampon nasıl kullanılır? Tampon, bekarete zarar verir mi? Tampon hijyenik mi? Kullanan kadınların pek çoğunun müthiş bir icat dediği tampon hakkında bilinmesi gerekenler.
Kullananların Pede Dönmek İstemediği Tampon Hakkında Merak Edilenler

bir kere "doğru" kullanın, gerçekten vazgeçemeyeceğiniz bir ürün tampon. kendimi tampon elçisi olarak gördüğümden bugün tampon hakkında yanlış bilinen pek çok konuda siz kadınları aydınlatmak istiyorum.

tampon hakkında yanlış bilinenler

1- bekaretinize zarar falan vermez. çünkü kızlık zarı en az 3 santimetreye kadar genişleyebilen bir şey ki superplus kullanmadığınız sürece de sıkıntı yok. (tıpçıdan öğrendim)

2- bazısı bir kere kullanmış ve bırakmış. nedeni rahat olmaması. bu, doğru yerleştirilmemesinden kaynaklı tamponun. itin itebildiğiniz kadar.

3- toksik şok denen şey gerçekten çok ekstrem bir durum. kafama esince ki bu 2 saatte bir falan değil değiştiriyorum. hatta geceleri falan da kullanıyorum hiç başıma gelmedi, gelen de duymadım. toksik şok için içerde unutulması falan lazım.

4- bazılarının zannettiği gibi bu bir tıpa değil. kompakt bir ped olarak düşünün ve dışarıya değil, içeriye yerleştiriyorsunuz. sonuç olarak vücuttan atılması gereken kan yine atılıyor ve bunun içinde saklanıyor.

5- bazen sızıntı yapabiliyor; tabii bir ped sızıntısıyla alakası yok, bunun için bir günlük pedle her şey halloluyor. aslında farklı şekillerde genişleyenleri yada "kanatlı" tamponlar var fakat türkiye'de yok.

6- evet pahalı. ama pedden daha ekonomik. benim gibi her tuvalet sonrası dolmuş olmasa bile değiştirenlerdenseniz kesinlikle daha ekonomik.

sonuç olarak "ben oraya parmağımı sokamam ııııy" gibi bir argümanınız varsa, lütfen toplumun dayattığı bu tür şeylerin sadece hayatınızı zorlaştırdığını unutmayın. bu senin vücudun, ne istersen onu sokarsın.

kadınları özgürleştiren, özgüvenlerini arttıran nesnelerden biri tampon. kesinlikle on numara bir icat. pedin verdiği o ıslak yapış yapış his yok, koku yok, hışırdama derdi yok. daha ne olsun.

tampon kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta

* eğer doğum kontrol hapı ya da genetik sebeplerle regli 2-3 gün süren, çok yoğun kanaması olmayan kadınlardansanız, sakın ola yoğun günler için olan tamponlardan kullanmayınız. özellikle ob markasının emiciliği çok yüksektir, kendi ufacık tefeciktir ama yaşattığı kuruluk hissi yüzünden rahatsızlık verebilir. üstelik öyle bir durumda çıkarması da epey sancılı tahmin edersiniz ki.

* üzerinde dikey ya da spiral oluklar olabiliyor. spiral oluklu olanları takarken hafifçe döndürebilirsiniz, daha kolay yerleşir. çıkarırken de ipine asılmayın, hem canınız yanabilir hem de ipin kopma riski var. hafif hafif birkaç sefer çekerek çıkarın.

* çok sık tuvalete giden biriyseniz yanınızda bol miktarda yedek bulundurun (ya da ipini ıslatmamaya gayret edin, ip ıslaklığı emip tampona doğru iletiyor)

* değiştirme sıklığı her kadında farklıdır. birkaç denemeden sonra kendiniz karar verirsiniz. kimi kadında o bahsedilen iki saat boyunca ancak 1-2 damla kanama olur, kimisinde çok yoğun. toksik şok meselesini biraz abartılı buluyorum açıkçası. benimki çok yoğun olmadığından gece tamponla uyuduğum bile oluyor.

* ipi çok uzun, kaçacak diye endişe etmeyin. çok kafanıza takılıyorsa ucuna ufak bir parça peçete bağlayın. ayrıca zaten hareket ettikçe, eğilip kalktıkça yavaş yavaş aşağı iniyor tampon, kaza ihtimali düşük.

tampon kullanan başka bir ekşi sözlük yazarının görüşleri

kullanmadığım her yıl için ayrı ayrı pişmanlık hissettiğim süpersonik kadınsal icattır tampon.

ped hissiyatı ve kokusundan (çok sık değiştirilse de o dönem bir koku oluyor) nefret ettiğim için uzun süredir niyetliydim tampon denemeye. iç organa doğru pamuk benzeri bir materyal tepme fikrinden çekiniyordum sadece. burada yazılanlar doğrultusunda ob ile ilk denemeyi yapmaya karar verdim.

ilk kez deneyecek olan arkadaşlar kesinlikle çekinmesinler. aplikatörlü (paketinin içinde itme aparatı) olanlardan değildi aldığım. daha önce kullanmadığım için ne kadar içeri itmem gerektiğini bilemedim. ilk başta çok yüzeysel yerleştirmişim haliyle. sızıntı olunca da bir arkadaşıma sordum, "mal mısın, parmağının erebileceği son noktaya kadar ittir" dedi. içeride kalması fikrinden benim gibi tırsıyorsanız, diğer elinizle de ipin ucunu tutabilirsiniz.

sızma ihtimaline karşı içinizi de rahatlatmak isterseniz, iç çamaşırınıza günlük ped yerleştirebilirsiniz. tamponu ilk kullanmaya başladığım günlerde günlük ped kullandım ben, ama sızıntı olayının hiç olmadığını görünce bıraktım pedleri.

koku yok. iğrenç yapışkan muşamba hissi yok. önden arkaya yayılma hissi yok. ıslaklık yok. arkama mı geçti yok. varlığı hissedilmiyor bile. kullanın, kullandırın. çoeyi.

ob dışında başka bir ürün denemek isterseniz de rossman'daki facell super plus aplikatörsüz olanları tavsiye ederim. 20348729348'li paketi çok uygundu, aldım. buradaki bir giride, kuru ve biraz rahatsız olduğu yazılmış. ilk denediğimde bana da biraz kuru gibi geldi ama devam ettiğimde aynı hissi yaşamadım. ilk denediğimdeki rahatsızlık belki benden kaynaklı bir his olabilir. şu an kullanmaya devam ediyorum. tavsiye ederim.

daha da ped kullanmam.

Kadınların Regl Dönemlerini Daha Rahat Atlatmalarını Sağlayacak Müthiş İcat: Adet Kabı