Kültür Karması Türkiye'nin İlginç Bir Gerçeği: Yozgatlıların İskoç Kökenli Olması

Sözlük yazarı "filolog", bu ilginç duruma bir açıklık getirmiş.
Kültür Karması Türkiye'nin İlginç Bir Gerçeği: Yozgatlıların İskoç Kökenli Olması
Yozgat


yozgat-iskoç ilişkisi tarihsel bir gerçek ve dalga geçilmeyecek kadar de önemli bir durum.

öncelikle şu haritayı inceleyiniz


roma döneminde yozgat, ankara ve çankırı yöresinin galatia adıyla anıldığını göreceksiniz.

peki şu anki galata'ya da isim babası olan bu galatia ismi nereden gelir ve buranın halkı galatlar kimdir? 

galatlar anadolu'ya kuzeyden uzun bir göç süreciyle gelen ve yerleşen kelt'lerdir. zaten galata ismi de kelt isim kökeninden gelir.

Ünlü "Ölen Galat" heykeli


romalıların keltlerle yaptığı savaşlardan sonra keltleri dağıtmasıyla birlikte, galatları oluşturan kelt kavimleri romalıların baskısıyla güney ve doğu avrupa'ya sürüldüler. brennios (brenn) adlı önderin komutasında doğuya yürüyen galat gücünün, kadınlı erkekli 20.000 kişiden oluştuğu ve kadınların da erkeklerle birlikte savaşa katıldığı antik yazarlarca belirtilir. mö 280'de pannonia'yı (bugünkü macaristan), 279'da yunanistan'daki delphi kentini yağmaladılar. aynı yıl istanbul'un (byzantion) karşısındaki tepeye karargâh kurarak kenti tehdit ettiler. uzun pazarlıklar sonucu byzantionlular galatların kenti surlarla çevirmemesi şartıyla adapazarı civarına yerleşmesini kabul ederek istanbul boğazından geçmelerine yardım etmeyi kabul etti. bir kışı istanbul'da geçiren galatlardan bir kısmı istanbul'da kalarak asimile oldu. bugün galata olarak bilinen bölgenin isminin galatlardan geldiği söylenir.

gördüğünüz gibi anadolu'ya gelen, istanbuldan ankara ve yozgat'a geçen ve yozgatlılaşarak kaybolan keltler aslında yozgatlıların atasıdır.

not: şimdi bu durumda celtic de bir yozgat takımıdır çıkarımını kolaylıkla yapabiliriz:) ayrıca bu durumda kendi takımım olan galatasaray da kelt sarayı anlamına geliyor.

Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler