Kurbanlarının Başlarında Alem Yapmasıyla Ünlü Seri Katil: Richard Ramirez

14 cinayet ve 67 suçtan mahkum edilen, hapishanede idamını beklerken 2013 yılında ölen "Gece Avcısı" lakaplı seri katil Richard Ramirez'in hayatı.
Kurbanlarının Başlarında Alem Yapmasıyla Ünlü Seri Katil: Richard Ramirez

her çocuk gibi richard ramirex de gayet normal bir çocuktu. beş kardeşi vardı. annesi ilkokul mezunu bir dindardı. babası eski bir polis memuruydu. rubin, joseph, robert, ruth adında dört kardeşi vardı. rubin ve joseph'in konjenital kusurları vardı. ailenin beşinci çocukları da richard'dı. arkadaş canlısı ve okulda popüler bir çocuktu. etkileyiciydi, birçok kız arkadaşı olmuştu. ancak richard, ilkokulda epilepsi krizleri yaşamaya başlamıştı. büyük ihtimalle onun da genetik kusurları vardı.

gelecekteki katil olacak olan richard'ın babası otoriter ve istismarcı biriydi. şiddete eğilimliydi. ilginç şekilde bu durum richard'ın hoşuna gidiyordu. babasının davranışlarını normal buluyordu. genç yetişkinlik çağına geldiğinde richard kadınlara karşı öfke duymaya başladı. arkadaşlarıyla esrar kullanmaya ve solvent (yapıştırıcı) çekmeye başlamıştı.


richard ramirez'i psikopatlığa iten bir diğer faktör de kuzeni miguel'di. vietnam'da savaşmıştı ve savaş sırasında düşmana işkenceler edip, kadınlara tecavüz etmişti. bu yaşadıklarını richard ramirez'e anlatıp öldürme dürtüsünü harekete geçiriyordu. daha sonra miguel, richard'ın gözü önünde karısını silahla öldürdü. yakalanıp hapse atıldı. akli dengesinin bozuk olduğuna karar verilip akıl hastaneye yatırıldı.

richard ilk suçunu birine tecavüz etmeye kalkışarak işlemişti. ancak tecavüz etmeye çalışırken kadının kocası tarafından yakalanmıştı. ve mahkemeye çıkarılmıştı. olayı yaşayan kişiler turist oldukları için davayı takip edemediler. ve richard serbest kaldı.

richard 17 yaşındayken, kuzeni miguel akıl hastanesinden çıkarıldı. tekrar görüşmeye başladılar. uyuşturucu kullanıyorlardı. bir süre sonra richard ramirez, los angelas'a geldi. ve cinayetlerine başladı.


kurbanlarını sakin mahallelerden seçiyor, evlerine girmeden önce onları izliyor, kilitli olmayan kapı, yarı açık pencere gibi eve girişini kolaylaştıran şeyler yakaladığında asla bu fırsatı kaçırmıyordu. tabii bu bağımlılığı yüzünden ileride hatalar yapmaya başladı. olay yerini kurcalayıp özellikle evleri dağıttığı için olay yerinde birçok kanıt bırakıyordu. mermi kovanları, parmak izleri, ayak izleri vs.

cinayetlerini hep gece vakti işlediği için görgü tanığı da olmuyordu. ancak bazen kurbanlarını öldürdüğünü sanıyor fakat kurbanlar yaralı kurtuluyordu. genelde birden fazla olan insanları, iki kişi yaşayanları hedef seçiyor, etkisiz hale getirmeye erkekten başlıyordu. silahla ya da başlarına defalarca vurarak öldürüyor ya da iple bağlayıp kadınlara tecavüz ediyordu. 6 yaşındaki bir çocuğa ve 81 yaşındaki kadına bile tecavüz eden bir sapıktı.

polisin peşinde olduğunu anladığında, cinayet mahalline pentagram gibi şekiller çiziyor. satanizm sembollerini kullanıyordu. şeytan tarafından korunduğuna inanıyordu. ve gerçekten de bir türlü yakalanmıyordu. ilk hapse girişi, cinayet yüzünden değil otomobil hırsızlığı yüzündendi. altı ay hapiste kaldı ve altı ay boyunca cinayet işlemedi.


nasıl yakalandı? giydiği ayakkabıdan, parmak izinden ve eşkalini veren insanlar sayesinde. ayakkabısı belli bir bölgede üretilen, belli bir yerden alınan ayakkabıydı. o modeli tek bir yerde satılıyordu. bu durum yakalanmasını sağlamasa da profiline yeni bir özellik eklenmiş oldu.

birkaç kez görgü tanıkları olmuştu. bu bir profilin oluşmasını sağlıyordu. ancak onu asıl ele veren parmak iziydi. altı aylık hapisten sonra daha dikkatli davranmaya başlayıp eldiven kullanmaya başlasa da eldiveni kullanmayınca bir yerde parmak izi bıraktı. o dönemde de sonunda bir parmak izi sistemine geçiş yapılmıştı. ve parmak izi karşılaştırılınca kimliği ortaya çıktı. altı ay hapis yattığı için kayıtlı bir parmak izi vardı. bu sayede adı ve soyadı ayrıca gerçek fotoğrafı tespit edilmişti.

insanlar her yerde onu arıyordu. bir gün otobüs terminalinde dedektiflere denk geldi. soğukkanlı bir şekilde oradan ayrıldı. dikkat çekmemek için bir kafeye oturdu, kahve aldı. fakat bir kadının onu orada tanımasıyla tespit edilmişti. oradan uzaklaşıp otobüse binmeye çalışmıştı. başaramayınca araba kaçırmak istedi ancak başarılı olamadı. peşine 40 polis arabası ve 7 helikopter takmıştı. bir anda yüzlerce kişi peşine takılmıştı. bölge halkı da onu kovalıyordu.


sonuç olarak 14 ayrı cinayetten, 30 farklı suçtan yargılanacaktı. ancak mahkeme iki yıl sonra gerçekleşebildi. ramirez'e iki avukat verildi ancak ikisini de beğenmedi.

sonunda ramirez, 14 cinayet ve 67 suçtan mahkum edildi. hapse gönderildi.

idam edileceği günü beklerken 1996 yılında ramirez, doreen lioy ile evlendi. yargılanırken birçok kadın hayranı olmuştu. 2013 yılında 53 yaşında halen idamını beklerken hapiste öldü.

1984 yılında öldürmeye başlayıp 1985 yılında yakalanmıştı. ancak yargılanmaya 1988 yılında başlamıştı.

Artvin'de 11 Yaşlı İnsanı Baltayla Katleden Seri Katil: Adnan Çolak