Kurtlar Vadisi Evreninde 30 Yıl Öncesini Anlatan Bir Spin-off Önerisi

Bir Ekşi Sözlük yazarından, Kurtlar Vadisi'nin ilk 97 bölümündeki olaylardan 30 yıl öncesini konu alan yeni bir dizi önerisi.
Kurtlar Vadisi Evreninde 30 Yıl Öncesini Anlatan Bir Spin-off Önerisi

bir hayalim var. kurtlar vadisi'nde 30 yıl öncesini anlatan bir spin-off hayali. 10 bölümlük bir mini dizi, maks. 2 sezon, 20 bölüm.

mehmet karahanlı, aslan akbey ve öğretmen sabahat üçlüsü başrol olacak. dizinin büyük kısmı kıbrıs'ta geçecek. diğer karakterler: kılıç, nergiz karahanlı, laz ziya, hüsrev ağa, doğu eşrefoğlu, aslan beyin kardeşi ve onun nişanlısı leyla.

o zamanlar kılıç'ın yine karahanlı'nın yanında olduğunu, hüsrev ağa ve laz ziya'yla tanışıklıkları olduğunu ve karahanlı, aslan ve sabahat arasında bir ilişki olduğunu biliyoruz.

hem karahanlı hem de aslan'ın öğretmen sabahat'e aşık olduğu bir senaryoyla gerilim, ihtiras unsurları arttırılabilir. ana seride gördüğümüz üçlünün fotoğrafının arka planı anlatılabilir.


doğu bey, aslan akbey'in akıl hocası olacak. onu karahanlı'yla tanıştırıp devlet için bir süre ortak çalışmalarını isteyecek. aslan ile karahanlı arasında bir nevi polat-çakır ilişkisinin kurulmasını izleyeceğiz. ancak daha sonra karahanlı laz ziya ve hüsrev ağa'yla dostluklarını geliştirip imparatorluğunu kurmaya başlayacak. bu noktada aslan'la karahanlı ilişkileri de bozulmaya başlayacak. karahnalı'nın imparatorluğunun kurulması için ödemesi gereken son diyet ise aslan'ın kardeşinin bulunduğu kampın koordinatlarını vermek olacak.


laz ziya, asiye ve dişçi üçlüsünün hikayesi eklenebilir. gayet etkileyici olur.

ayrıca o dönemde 70 lerin başındaki türkiye, kıbrıs olayları, bülent ecevit, süleyman demirel her biri siyasi açıdan incelenip dahil edilebilecek konular. (ilk serideki senaristlerin tarzıyla)

yine 70'lerde gencecik bir abuzer kömürcü görmek efsane olabilir. yine hüsrev ağa'nın yanında. o yıllarda amerika-türkiye arasındaki haşhaş gerginliği işlenebilir.

finalde de aslan akbey'in kardeşinin ölümünün acısını yaşamasını, sonra sorumlusunun karahanlı olduğunu öğrenmesinin ardından intikam yemini etmesini izleyeceğiz.


final bölümü çiftlik operasyonu olacak. aslan çiftliği basıp efe karahanlı'yı kaçıracak, at ile kaçarken kılıç'ın yüzünü yaralayacak. son sahnede ise efe'yi sabahat'e teslim etmesini izleyeceğiz. bu noktada aslan ile sabahat arasındaki ilişkinin de bir düğümü çözülecek. karahanlı ise çocuğunun acısıyla devasa bir imparotorluk kurmaya and içip 1. konsey toplantısını yapacak. ilk konsey toplantısı ile de final yapılabilir.

mehmet karahanlı; hırslı, gözü yükseklerde, çıkarları için devletle dahi iş birliği yapan, son derece zeki ve uyanık bir karakter olacak. kim oynar bilemem. çakır'ın politikadan, ince diplomasiden anlayan çok daha vizyonlu bir versiyonu olacak.

aslan akbey; kardeşinin ölümüne kadar polat ile pek de farkı olmayabilir. vatan sever, iyi yetişmiş, kuşçubaşı eşref'in torunu, aslan gibi bir genç istihbaratçı. kardeşinin ölümünden sonra hiçbir duygusu kalmayan, daha acımasız hedefe odaklı birisine dönüşümünü izlemiş olacağız.


sabahat; her yapım güçlü kadın karakterlere ihtiyaç duyar. devlet görevlisi ciddiyetini de taşıyan güzel bir kadın oyuncuyla etkileyici bir karakter yaratılabilir. aslan ile karahanlı arasındaki çekişmelerin dinamiği görevini görür.

alın ulan senaryosunu bile koydum ortaya. şöyle düzgün bu işin altından kalkabilecek oyuncular da bulup çekin şu diziyi yapımcılar. hazır karantina dönemi sebebiyle kurtlar vadisi övgüleri ivmelenmişken kaçırmayın bu fırsatı.