Kurtlar Vadisi'ni Kurtlar Vadisi Yapan En Önemli Karakterlerden Biri: Aslan Akbey

Selçuk Yöntem tarafından canlandırılan Kurtlar Vadisi ismi Aslan Akbey, Türk televizyon tarihinin en derin karakterlerinden biriydi. Kurtlar Vadisi hayranı bir Ekşi Sözlük yazarı, bize biraz Aslan Akbey'den bahsetmiş.
Kurtlar Vadisi'ni Kurtlar Vadisi Yapan En Önemli Karakterlerden Biri: Aslan Akbey

aslan akbey'in gözünden kurtlar vadisi akışını inceleyelim:

- aslan akbey, kıbrıs barış harekatı öncesinde adada görevliydi. doğu eşrefoğlu, mehmet karahanlı, öğretmen sabahat gibi karakterler de adada idi. karahanlı, burada devlet için çalışan portakal tüccarı kılığında birisiydi. diğer taraftan da kendi çıkarlar için çalışıyordu. mossad'a, filistin'de kamplarda bulunan türklerin yerini söyleyen karahanlı yüzünden, aslan akbey'in kardeşi ve onun lübnanlı nişanlısı leyla öldü.

1973 lübnan bombalaması için soner yalçın yazısı


- aslan akbey, hadisenin peşinden fail olarak gördüğü mehmet karahanlı'ya karşı oğlunu kaçırma girişiminde bulunup başarılı olmuş, çocuğu kıbrıs'tan da tanıdığı öğretmen sabahat'ın bulunduğu yetiştirme yurduna bırakmıştır. çocuğa da mehmet karahanlı'nın en yakınında bulunan kılıç'ın ismini vermiştir: ali.


- aslan akbey, kurtlar vadisi operasyonunu doğu eşrefoğlu'nun da kardeşi olan adil eşrefoğlu'nun direktifleri ile başlatmıştır. lakin, operasyonu şahsi çıkarları nedeniyle, mehmet karahanlı'nın oğlu aracılığıyla mehmet karahanlı özelinde gerçekleştirmiştir. ali candan'ı, polat alemdar yapmış, sevgilisine de lübnan'da öldürülen kardeşinin hamile nişanlısının adı olan leyla'nın ismini vermişti:


- aslan akbey, ilk sezon istihbarattaki hain ufuk bey ile ikinci sezon da kgt'de yer alan hainle karşı karşıya geldi. ilk sezonda, ufuk bey'i hainlik esnasında yakalayan aslan bey, ufuk bey tarafından kendi yaptığı operasyona dair bilgileri öğrenince mecburen karahanlı ile yüzleşmek zorunda kaldı. karahanlı tarafından 30 yıl sonra tanınmayan aslan bey, karahanlı'nın operasyondan bilgisi olmadığını anladı. lakin, kgt'yi yer altına indirmek zorunda kaldı.


not: ufuk bey, sabahattin savaşman'ı temsil ediyordu.


- ikinci sezonda da karahanlı'yı suikastten kurtaran s2 kod adlı elemanı tarafından satıldığını, polat alemdar tarafından öğreniyordu. yine operasyona dair bilgi çıkmamıştı. lakin, kalemi kırılmıştı. 2.sezon finalinde de arabasında suikaste uğradı. yanında soner yalçın'ın efendi kitabı vardı. (hiram abas'ı anlatan kitap bay pipo'dur ve yine soner yalçın tarafından yazılmıştır)

not: gerçekte hiram abas 1990'da öldürüldü. iki gemi operasyonu ise 1993-1994'te gerçekleştirildi.


- ilk sezonunda ve ikinci sezonun karahanlı suikastine kadar olan kısmında düşünceleri ile oldukça izleten bir karakter idi. doğu eşrefoğlu ile olan her sahnesi, 2004 değil 2018-2019-2020 gibi izlenen yıl her neyse, o yıl konuşuluyormuş gibi derindi:


- üçüncü sezonda kendisine çakallık, hainlik gibi yakıştırmalar düşünüldüyse de daha sonra bundan vazgeçildi.

- kendisine yönelik suikast, samuel vanunu tarafından "rusların işi" şeklinde nitelenmiş idi. halbuki, bu operasyonun ruslar ile alakası yoktu. samuel vanunu-kirve ve mito üçlüsünün planı idi.


Kurtlar Vadisi'nin Az Zamanda Büyük Etki Yaratan Karakteri: Süleyman Çakır

Gelmiş Geçmiş En Teknik Senaryoya Sahip Türk Dizisi Neden Kurtlar Vadisi?