Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük çekenlere tavsiyeler? Öksürüğü ne geçirir? Öksürüğe iyi gelen yiyecekler? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı içeriğimizde.
Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?
iStock


öncelikle problemin kök nedenine inmeye çalışın

yani öksürüğün neden olduğu etmenlerin üzerine gidin. bunu da tabii tek başınıza yapmayın, iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olun. akciğer röntgeni, solunum fonksiyonu testi, kan analizi gibi tetkikleri yaptırın. ama muayeneyi asla ertelemeyin, bu kuru öksürüğü ihmal etmeyin.

kuru öksürüğün nedeni pek çok problem olabilir. ilk akla gelenleri listeleyecek olursak; reflü, astım-alerjik rinit, aşırı sigara tüketimi, bronşit, koah, sinüzit, kanser. herkesin az çok aşina olduğu üzere bu bahsettiğim tüm rahatsızlıklar hastanın yaşam kalitesini düşürecek nitelikte ciddi sağlık problemleridir, iyi bir uzman doktor elinde takip ve tedavi gerektirir.

semptomatik tedavi anlamında ise

kuru öksürüğü kısmen baskılama amaçlı bol bol ılık sıvılar, özellikle bitki çayları, keçiboynuzu pekmezi yada zencefil-karabiber-bal karışımı tüketin. kendinizi soğuktan, terli ıslak kıyafetlerle dolaşmaktan, aktif olmasa bile pasif sigara içiciliğinden, tozlu-akarlı ortamlardan mümkün mertebe koruyun.

geçen dönem aldığım bitkisel çaylar dersinden aklımda kalanlar

ıhlamur, bildiğimiz ıhlamur çayı. hem ekspektoran etkisi vardır, hem de kuru öksürüğü azaltır. denenmiş, onaylanmıştır. çok fazla içmeyin ama diüretik etkisi vardır.

yine  öğrendiklerimizden bal, özellikle kestane balı, kestane balı ve zencefil karışımı.karışım boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. bir kaşık kestane balını her gün kaşıkla yutun, kaplayıcı etkisiyle boğazınıza iyi gelir, ayrıca saf kestane balı mide rahatsızlığı çekenlere de önerilir. yutamam diyorsanız ılık suya ekleyin, karıştırın, için, kuru öksürüğünüzü de alır.

bu arada eğitimini almadığı halde, şunu için bunu için diyenlere kanıp davranmayın. ilacı zehirden ayıran dozudur. biri maydanoz yazmış mesela, herkes maydanoz suyu içiyor bu ara, detoks yaptırıyor diye ama kim biliyor acaba maydanoz suyunun emenagog yani adet söktürücü etkisi olduğunu ve hamilelerde düşüğe yol açabildiğini?

size tavsiyem, adını duyduğunuz her şeyi kaynatıp içmeyin, bir gün karaciğerinizi böbreğinizi elinize alabilirsiniz. size faydası olan etkisini biliyorsunuz, belki endikasyonları arasında sizin şikayet ettiğiniz durum var ama kontrendikasyonları arasında da herhangi bir rahatsızlığınız olabilir. o yüzden de aktarlara güvenmeyin, zaten o sattıkları bitkilerin içinde ne olduğu da belli olmuyor bazen.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?