Kuzey Avrupa Kültürünün Ürpertici Olduğu Kadar İkonik Mitlerinden de Biri: Vahşi Av

Wild Hunt nedir? Wild Hunt, Vahşi Av veya Wilde Jagd... Popüler kültüre pek çok kez referans veren bu miti öğreniyoruz.
Kuzey Avrupa Kültürünün Ürpertici Olduğu Kadar İkonik Mitlerinden de Biri: Vahşi Av

wilde jagd, ingilizcesiyle "the wild hunt", türkçesiyle "vahşi av (ya da yaban avı?)", kuzey avrupa halkbiliminde rastlanılan ortak bir motif.

jacob grimm adlı halkbilimci, bu fenomen için "wilde jagd" ismini yaygın kullanıma sokan kişi. 1835 tarihli "deutsche mythologie" adlı eserinde karşılaştırmalı mitoloji temelinde cermen pagan inançlarını diğer avrupa kültürleriyle karşılaştırarak geliştirmiş bu konsepti.

vahşi av, mitolojik bir figürün liderlik ettiği ve çok sayıda hayaletvari ya da doğaüstü avcının katıldığı çılgın bir av partisi olarak tarif ediliyor. alman ve iskandinav efsanelerinde avın lideri odin olarak geçmekte fakat lider ve avcılar kültürden kültüre farklılık göstermekte. bazen lider meşhur bir tarihi kişilik, mesela bir kral ya da hristiyan kültüründen dini bir figür olabiliyor. avcılar ise genellikle ölülerin ruhları, hayalet köpekler ya da periler, valkyrie'ler, elfler gibi mitolojik varlıklar olabiliyor. av ise hayvan, insan ya da doğaüstü varlıklar olabiliyor.

insanların bu ava tanık olması genellikle iyiye yorulmuyor. avlanan bu doğaüstü güruhu görmek, büyük bir felaket yaşanacağına, ava tanık olan kişinin ölümüne ya da avcılar tarafından kaçırılacağına yoruluyor. ava tanık olmak da şart değil, av esnasında uyumakta olan insanların ruhları da avcılar tarafından çekilip yanlarına alınarak av partisine katılmaya zorlanabiliyor. av ile karşılaşıldığında güvende olmak için, yolun ortasında hareketsizce durmak, kendini yere atmak (yıldırım tehlikesinde yapılana benzer), yere bir parça çelik ya da ekmek atmak gibi kültürden kültüre farklılık gösteren önlemler var.

fırtınalı gecede, gökyüzünde, delirmiş gibi, kaotik bir biçimde oradan oraya süzülerek ve korkunç sesler çıkararak avlanan tekinsiz bir ordu fikri, vahşi doğanın tehlikelerinin ve bilinmezliğinin yarattığı korkunun, ortaçağ insanının hayalgücündeki bir izdüşümü sanki. insanların bilimden mahrum olduğu, en basit doğa olaylarının bile doğaüstü ile açıklandığı zamanlarda, özellikle kırsalda yaşayan insanlar için yıldırımlı, fırtınalı gecelerin ve orman derinliklerinin ne çeşit korkular uyandırabileceğini biz tahmin bile edemeyiz.

vahşi avı betimleyen çeşitli resimler

peter nicolai arbo, "asgårdsreien (odin'in vahşi avı)" (1872).
fırtına ve vahşi doğanın şahane bir kişileştirmesi.


friedrich wilhelm heine "wodan'ın vahşi avı" (1882).
av partisi ve buna tanık olup dehşetle yere devrilen bir köylü.


august malmström'un bir illüstrasyonu (1901 öncesi).
havada at sürerek avlanan odin ve bu paranormal manzara karşısında korkuyla arkasını dönüp elleriyle gözlerini kapatan köylü.

Johnny Cash ile ünlenen Ghost Riders In The Sky şarkısının da bu mitten geldiği söyleniyor