Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un Ölürse Yerine Kimler Geçebilir?

Kuzey Kore'nin "Yüce Lideri" Kim Jong-Un'un bir ameliyat esnasında öldüğü, son günlerde dünya basınında yankılanıyor. Henüz doğrulanmayan haberler, Jong-Un'un hakikaten ölmesi durumunda yerine kimin geçeceğini de düşündürüyor.
Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un Ölürse Yerine Kimler Geçebilir?


1. kız kardeşi kim yo jong

kişisel asistan olarak kullandığı kız kardeşinin veliaht olma ihtimali oldukça düşük. zira kuzey kore toplumu son derece muhafazakar ve bir kadının liderliğini kabul etmeye hazır gibi durmuyor. ancak, nisan ayı başında kore işçi parti'sinin politbüro'suna seçilmiş, ve ay başından beri çeşitli resmi etkinliklerde abisini temsil ediyormuş.

2. oğlu

Fotoğraftaki, Kim Jong-Un'un kendi küçüklüğü.

2010'da doğduğu düşünülen oğlunun adı bile bilinmiyor. ancak diyelim ki yönetim oğluna geçti, bu durumda ülkeyi çocuk adına bir vekilin yönetmesi gerekir, o vekil de kim olur, şimdilik bilmiyoruz.

3. kim han sol, ölen abinin oğlu

25 yaşında, en sıkı rakip kendisi. ancak kim jong un, 2017 yılında kim han sol'un babasını (kim jong nam) malezya'da, vx sinir gazıyla öldürdüğünden beri nerede olduğu dahi bilinmiyor, kuzey kore'ye dönüp ülkeyi yönetme ihtimali o anlamda düşük.

4. kim jong chol, erkek kardeşi

londra'daki kuzey kore büyükelçiliğinde görev yapan chol, politikadan ziyade gitar çalmakla ilgileniyormuş ve iddia edildiğine göre başarılı bir gitaristmiş. kim jong il'in kişisel suşi şefinin iddialarına göre babası chol'u "kızı gibi" görüyormuş. kendisi medya tarafından 2011'de güney kore'de bir eric clapton konserinde görüntülenmiş.

haber: https://www.bloomberg.com/…bout-north-korean-leader

kim jong un'un siyasi arenada güçlenip kendisine rakip olabilme ihtimali olan herkesi, erkek kardeşi dahil, öldürttüğü biliniyor. kız kardeşinin kocası mesela. ordu tarafından çok sevilirdi, jang song-thaek, kimi iddialara göre jong-un kendisini kurşuna dizerek, kimi iddialara göre aç köpeklere yedirterek öldürdü. adamı öldürmekle kalmadı, bu ölümden ötürü kendisine kin güdebilecek herkesi de öldürdü; buna çocukları, torunları ve yakın akrabaları dahil. saek'i desteklediği iddia edilen zamanın güvenlik bakanını da flamethrower alev makinesi ile yakarak öldürdü.


erkek kardeşinin kraliyetteki yerini neden kaybetme ve 2017'de malezya'da öldürülmesine giden hikaye de trajikomik: 2001'de tokyo disneyland'de sahte pasaportla girmeye çalışırken yakalanınca gözden düştü, 2003 yılında kuzey kore'den sürgün edildi.

benim şahsi tahminim, kendisi gerçekten ölürse, yerine orduda sayılan sevilen bir komutan geçer. ancak, ne kadar başarılı olup olamayacağı şüpheli tabi... eninde sonunda güney kore, kuzey kore'yle birleşmek zorunda kalacak diye düşünüyorum.

Kuzey Kore'den Kaçan Birinin Gözünden Başkent Pyongyang'daki Günlük Yaşam

Kuzey Kore, Fakir ve Dünyadan Bu Kadar İzole Haldeyken Nasıl Oluyor da Nükleer Güce Sahip Oluyor?