Kuzey Kore'de Halkı 3 Ana Gruba Ayıran Gayriresmi Kast Sistemi: Songbun

Kuzey Kore'de "Songbun" adı verilen bir kast sistemi var. Bu sistemde halk, Kim hanedanlığına olan bağlılıklarına göre 3 ana gruba ayrılıyor.
Kuzey Kore'de Halkı 3 Ana Gruba Ayıran Gayriresmi Kast Sistemi: Songbun
iStock

kuzey kore'deki gayriresmi kast sistemini tanımlayan "songbun" adı verilen bu sistemde, halkın "kim hanedanına" ve kuzey kore devletine olan sadakât ve bağlılığına göre şekillenen 51 alt grup ve bunları kapsayan şu 3 ana grup bulunuyor:

1. ana grup bütünüyle kim ailesine ve rejime bağlılığı son derece yüksek olan güvenilir kişilerden oluşuyor

yaklaşık olarak nüfusun % 25'sini kapsayan ve devlet açısından en risksizlerden oluşan bu sadık grup, doğal olarak bu sakakâtlerinin meyvesini çatır çatır yiyor: en iyi yerlerde yaşıyorlar (bkz: pyongyang), en iyi gıdalara ulaşıyorlar, en iyi işlerde çalışıyorlar, en iyi eğitimi alıyorlar ve elbette askeri yapıda da en yüksek rütbelere ulaşıyorlar. ülkenin resmi haber ajansının (kcna - korean central news agency) haberlerine yansıyan, ölü kimlerin (sung/il) arkasından deli gibi ağlayanlar ile yaşayan kimin (un) peşinde deli gibi koşan gülenler/mutluktan delirenler işte bu gruptan.


2. ana grup nüfusun % 55 kadarını oluşturan ne emmeye ne gömmeye gelen, ortada yer alan kişilerden oluşuyor

bu mütederrit grup, kimilizme ölesiye bağlı olmamakla beraber 3. ana grupta yer alanlar gibi düşman falan da değiller. zaten bu yüzden de tam da sınıflarına uygun olarak orta halli bir yaşam sürdürüyorlar.


3. ana grup ise kımıl zararlısı olarak da adlandırabileceğimiz rejime düşman en güvenilmez sözde vatandaşlardan oluşuyor

nüfusun % 20'sini kapsayan bu kesim, eğer çalışma kamplarına gönderilmedilerse, ülkenin en boktan, soğuk ve çorak yerlerinde (çoğunlukla kuzey doğuya), boktan işlerde (kanalizasyon vs.) ve son derece düşük bir yaşam standardıyla yaşıyorlar. batı medyasında kuzey kore hükümetinin zalimliğine yönelik bütün haberler (ki bir kısmının çarpıtma olduğu çok açık) bu gruptan neşet ediyor.


yukarıda bahsedilen bu sınıflar kalıtımsal, yani doğuştan. o yüzden dur ben 3'ü beğenmedim kpss'ye girip 1'e atanayım diyemiyorsun. ama bak 1'deyken sadakatinden sual olunduysa vay haline. jang sung-taek gibi idam edilmek bir tarafa, bütün çoluğunu çocuğun da çalışma kamplarına yollanarak soyun kurutuluyor.

son olarak şunu belirtmek gerekir ki songbun adı verilen bu kast sisteminin herhangi bir resmiliği yok ama varlığı aşikâr. yani devlet, her vatandaşının tc'sini girip gbt'sine bakarak songbun'da işgal ettiği yeri, soyunu sopunu, düşman topraklarında (bkz: güney kore) akrabası olup olmadığını bilir. o yüzden de kuzey kore kanun hükmünde kararnamelerle falan uğraşıp da devleti kimcilerden oluşturmaya yönelik bir çaba içerisine falan girmez.

yaşasın songbun, yaşasın kimilizm!

Bu içerik de ilginizi çekebilir