Kuzeyli Çobanların Sürülerini Çağırmak İçin Söyledikleri Büyüleyici Şarkı: Kulning

Bir kadından başka bir kadına öğretilerek Ortaçağ'dan günümüze kadar ulaşan Kulning aynı zamanda dinleyenlerin de ruhuna işliyor.
Kuzeyli Çobanların Sürülerini Çağırmak İçin Söyledikleri Büyüleyici Şarkı: Kulning

elf soyundan gelen kuzeyli kadınların bahar ve yaz aylarında yüksek yüksek tepelerde koyun, keçi ve inek sürülerini çağırmak için söylediği şarkılara verilen isim. özellikle inek sürülerini çağırmayla ve isveç'in dalarna bölgesiyle özdeşleşmiş kulning.

vallpiga da denilen çoban kadınların söylediği kulning, alp dağları'nın geniş meralarında yankılanarak sürüleriyle iletişim kurmasını sağladığı gibi diğer çobanlarla da haberleşmede kullanılır. bir kadından başka bir kadına öğretilerek günümüze kadar aktarılan kulning, şu sıralar jonna jinto'nun puslu sesiyle insanın da ruhuna işlemeye devam eder. sihir gibi bir çağırma şarkısı için buyrun buradan büyülenin:

geleneksel isveç şarkı söyleme sanatıdır. hayvanların kalplerini dokunur ve bu videoda da nasıl bir yaban kuğusu çağrılır onu çok güzel bir biçimde göstermiş ablamız:

kulning veya kauking denilen ıskandinav şarkı formu. ortaçağdan ikinci dünya savaşı dönemine kadar kullanıldı. ortaçağ döneminde hayvanları çayırlarda otlatan kadın çobanların kullandığı bu teknik bir tehlike anında birbirleriyle iletişime geçmek yada hayvanları çağırmak için kullanılırdı.kendine özgü özel bir ses tarzı olan bu şarkıdan bir örnek:jonna jinton bloğundan, videodaki ineklerin uysallığına bakar mısınız.

doğruluk derecesini bilmiyorum ama ülkemizde karadeniz’in bazı bölgelerinde kadınların haberleşme amacıyla buna benzer formda birbirleriyle iletişime geçtikleri söyleniyor.