Kyle MacDonald'ın Kırmızı Ataş Takasıyla Başlayan Hikayesinin Çılgın Tekliflerle Vardığı Nokta

Kanadalı blogger Kyle MacDonald, 2006 yılında kırmızı, oldukça sıradan bir ataşı takas etmek ister. Başka bir Kanadalının kalemle başlattığı bu takas hikayesi uçak biletlerine, radyo programlarına kadar giderek ilginç bir hal almaya başlar.


bu kyle kardeşimizin elinde kırmızı renkli bir ataş var, hani şu kağıtları tutturduğumuz ufak tel parçası

kyle macdonald, internette bir blog açar ve elindeki bu ataşı herhangi bir şeyle takas etmek istediğini söyler. talebine kanada'dan iki kız olumlu dönüş yapar. kyle, elindeki ataşı, kızların elindeki balık şeklinde bir kalemle takas eder. kısa bir süre sonra da, balık şeklindeki kalemi garip bir oyuncakla değiş tokuş yapar başka biriyle. devamında ise, bu saçma sapan oyuncağı eski bir mangalla değiştirir. eski mangalı jeneratöre, jeneratörü bira fıçısına, bira fıçısını küçük bir kar aracına dönüştürür kısa süre içerisinde. işler bundan sonra daha da renkli bir hal alır. zira, son takasını bir talk show programcısıyla yapar ve bu takas onun medyada vs. de tanınmasını sağlar. 

elindeki kar aracını 2 kişilik kısa bir tatille değiştiren kyle durmaz. elindeki tatil kuponunu ikinci el bir kamyonetle, kamyoneti bir plak anlaşması ve gidiş-dönüş uçak biletiyle (takasın içeriği, bir stüdyoda 30 saatlik ses kaydı gibi bir şey ve bu kaydın bir iki yayın kuruluşunda da yayınlanacak olması), stüdyo anlaşması ve uçak biletlerini ise, phoenix'teki bir evde 1 yıl boyunca kira ödemeden konaklama hakkıyla değiştirir.

belki siz de fark etmişsinizdir; kyle'nin uçuk takasları medyada tanınmaya başladıktan sonra hız kazanıyor

benim anladığım kadarıyla, kyle meşhur olmaya başlayınca, insanlar da medyada yer bulabilmek için kendisiyle takas anlaşması yapmaya daha bir hevesli oluyorlar. ancak nihayetinde kyle bu takasları gerçekten yapıyor mu, yapıyor...


her neyse, tekrar konuya dönelim

kyle elindeki phoenix'te bir evde 1 yıl boyunca ücretsiz konaklama hakkını da alice cooper'la bir hafta sonu geçirme hakkıyla değiştirir. bu aşamada kyle ilginç bir şey yapar ve elindeki bu hakkı da, bir kar küresiyle takas eder. kendisine neden böyle bir şey yaptığını soranlara ise, değer kavramının göreceli olduğuyla ilgili bir şeyler söyler. bir süre sonra, elindeki kar küresini, hollywood'daki bir koleksiyoner yönetmene, bir filminde kısa bir rol karşılığında devreder. 

ve son olarak, bütün bu takasları medyada takip eden, yine kanada'da saskatchewan isimli bir yerin sakinleri, mahallelerindeki kullanılmayan bir evi restore ederek, kyle'in elindeki rol karşılığında bu evi teklif ederler.


neticesinde, kyle macdonald kardeşimiz, elindeki kırmızı renkli ataç'ı, tam 14. takasta bir evle değiştirmiş olur.

Kyle MacDonald'ın TedX videosu


konuyla ilgili sözlükte gördüğüm entryler:


konuyla ilgili bir haber:
http://blog.milliyet.com.tr/…am--/blog/?blogno=4855

kyle macdonald'ın kendi blog'u: http://oneredpaperclip.blogspot.com/…-fish-pen.html

Bu içerik de ilginizi çekebilir