Laptopa Su Döküldüğünde Adım Adım Yapılması Gerekenler

''Laptopa (dizüstü bilgisayar) su döküldü, ne yapmalıyım?'' diye merak edenler için adım adım yapılması gerekenler.
Laptopa Su Döküldüğünde Adım Adım Yapılması Gerekenler

1. suyun döküldüğünü fark ettiğiniz anda küfretmeyi bırakın, elleriniz çalışsın. ilk işiniz bilgisayarı kapatmak. (açma/kapama tuşundan, zinhar bilgisayarı normal yollarla kapatmaya çalışmayın, zamanla yarıştığımızı unutmayın. durumun ciddiyetine göre bu adım atlanıp, 2. adıma geçilebilir.)

2. bilgisayarı kapatmaya müteakip ters çevirip bataryayı söküp çıkarın.

3. eğer bilgisayar şarjda ise derhal fişi çekin ve uzaklara fırlatın.

4. şu anda bilgisayarınıza hayat öpücüğünü verdiniz ve bilgisayarın kısa devre yapıp yanmasını engellediniz. artık işimiz bir nebzede olsa kolaylaştı. bir adet bez bulun ki bilgisayarın suyunu silin.


5.
kabasını aldıktan sonra bilgisayarınızı yan çevirip rahat rahat kuruyabileceği bir ortamda 3-4 saat bekletin, sağlama almak istiyorsanız 12 saat bekletin. isteyen arkadaşlar pirince de yatırabilir; buradaki önemli husus, pirinç tanelerinin bilgisayarın içine girmesine engel olabilmektir.

6. yeterli süre geçtikten sonra işini şansa bırakmak istemeyen arkadaşlar saç kurutma makinesinin soğuk hava üfleme ayarında bilgisayarına fön çekebilir.

7. ve son adım. artık bildiğiniz bütün duaları okuyup bilgisayarınızı açabilirsiniz.

bu 7 adımı uyguladığınız takdirde bilgisayarınızı açılmaması için hiçbir sebep yoktur. eğer açılmıyorsa veya açılıp başka sorunlar yaşıyorsanız yetkili servise gönderin.