Lastik Patlamasına Dair Her Şoförün Bilmesi Gereken Temel Bilgiler

Lastik neden patlar? Patlayan lastik için ne yapılması gerekir? Bir motor ustasından cebinizde mutlaka bulunması gereken temel şeyler.
Lastik Patlamasına Dair Her Şoförün Bilmesi Gereken Temel Bilgiler
iStock

lastik patlamasının nasıl bir kabus olduğunu yaşayan bilir

özellikle hava koşullarının pek elverişli olmadığı durumlarda başa gelmesi insanı çileden çıkarabilir. lastikler genel olarak manzaralı, rahat ve müsait bir yerde değilde, lastikçiye en uzak noktada ve en sıkışık yerde patlayabilir. ya da kuş uçmaz kervan geçmez bir dağın başında..

lastik patlaması, arkadan gelen trafiğin akışına engel olacak bir durum değildir. lastik patladı diye yolun ortasında durup arkaya reflektör koymayın. patladığını anladığınız an araç müsait bir yere yavaş yavaş hareket ettirilir, fakat tam tersi bir şekilde patlak lastiğin üzerinde seyahat edebileceğiniz anlamına gelmez. bazı kişiler yavaş yavaş lastikçiye kadar gitmek ister fakat böyle bir hareketin lastiğe, janta ve hatta alt düzene verdiği zararın haddi hesabı yoktur.

lastik patlaması sonucunda şimdilerde daha kullanışlı olan lastik tamir köpükleri kullanılabilir ve bu sizi en yakın lastikçiye kadar götürebilir. eğer ki lastik tamir köpüğü yok ise mecbur olarak stepne adı verilen yedek lastik kullanılır. stepneyi, patlayan lastiğin yerine takmak için gerekli olan tüm ekipmanların bagajınızda bulunduğundan emin olun. standart olarak gelmese bile, bir ayak pompasının bagajda bulunması bazen hayat kurtarıcı olabilir. sebebi ise stepnenin de havasının azalmış olabileceği ihtimalidir.

lastik neden patlar?

bildiğiniz üzere çivi girer, vida girer, tel girer vs. fakat sebep sadece bu olmayabilir. lastik sibop arızası ve jant eğriliği gibi sebeplerle havayı dışarı verebileceği gibi, lastiğin balon yapması gibi sebeplerle de patlayabilir. seyir halinde iken lastiğin bir anda patlaması genelde bu balon yapma nedeniyle oluşur.

ayrıca fazla hava basılan eski bir lastik de, aşırı yük üzerinde aynı şekilde aniden patlayabilir. lastiğin hava salması ile patlaması farklı şeylerdir. lastige giren bir çivi yüzünden lastiğiniz günler sonra havayı salabilir. eğer lastiğinize bir cisim saplandığını görürseniz bunu kesinlikle yerinden çıkarmayın, o şekilde lastikçiye gidin.


lastiğin balon yapması nedir?

lastiğin balon yapması genelde kullanıcı hatasına dayanır. sert kenarlı kaldırım köşelerine çıkıp inmek, yine kaldırım kenarlarına park ederken lastiği sürtmek, keskin kenarlı çukurlara hızlıca girmek, lastiğin kullanım ömrünü tamamlaması gibi sebeplerle lastik yanak taraflarından balon yapabilir. balon yapmış bir lastiğin onarılması mümkün değildir, çünkü lastiğin iskelet yapısı bozulmuş demektir. çok ender durumlarda sıfır lastik bile balon yapabilir. böyle bir durumda kullanıcı hatası olup olmadığını anlamak için, lastik üreticisi incelemek üzere lastiği sizden talep edebilir.


lastik değiştirmek temelde basit bir işlemdir fakat işin en zor kısmı bijonların sökülmemesidir. daha önceki değişimlerde hava tabancası ile sıkılan bijon, dağ başında bijon anahtarı ile açılmaz. böyle bir durumla karşılaşırsanız, yoldan geçen kamyon ve tır şoförlerinden yardım isteyin. uzun boru anahtarı ile bir dakikada hepsini açarlar sizin için.
otomobillerde pek görünmese de, bazen bijonların kaynadığı durumlar oluşur. bunu ise "rus kancası" dediğimiz bir anahtar açar ve 50 kiloluk bir kadın bile tek elle bijonların tamamını gevşetebilir :) çünkü bu anahtar dişli sistemi ile çalıştığı için, ya koparır ya çıkarır.

seyir halinde iken ön lastiklerin aniden patlaması istenmeyen sonuçlar doğurur, direksiyon hakimiyetini kaybedip bir kaza yaşayabilirsiniz. bunu önlemenin tek yolu, her daim direksiyonu uygun pozisyonda ve iki elle tutmak, yine uzun yola çıkmadan önce lastik kontrolü yapmaktır. seyir halinde iken yol koşullarından oluşmadığı anlaşılan ani bir titreme meydana gelirse, derhal sıkıca direksiyonu tutup, hafif frene basarak hızınızı düşürün ve uygun bir yerde durup lastikleri kontrol edin.