Lazer Epilasyona Başlayacaklar İçin Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler

Lazer epilasyon özellikle kadınlar için büyük kolaylık fakat her adımında doğru tercihler yapılması çok önemli.
Lazer Epilasyona Başlayacaklar İçin Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler
iStock


öncelikle lazer epilasyon cihazları 3 çeşittir. bu çeşitler cihazın sahip olduğu farklı dalga boylarından dolayıdır

diode , alexandrite ve nd-yag.

ilk olarak ipl bir lazer epilasyon cihazı değil modern bir ağda cihazıdır. değil 20, 200 seans gidilse bile kıllar kalıcı olarak yok olmaz. 20 seanstan sonra %5-10 kalacak olsa herkes ipl yaptırırdı.

ikinci olarak elektrikli lazer cihazı diye bir şey mevcut değildir. bir noktaya yüksek sıcaklık değil elektrik akımı veriliyor. en etkili yöntem olmasına rağmen çok yorucu, maliyetli ve uzun sürebiliyor. üstelik kullanıcıya çok bağımlı. deneyimli biri yapmazsa cildiniz izler içinde kalıp bir sonuç alamayabilirsiniz.

üçüncü olarak soprano ayrı bir lazer çeşidi değil diode epilasyon lazerdir. hatta diğer adı da buz lazerdir. başlığın atış esnasında acıyı en aza indirmek için -4 derecededir. fakat diode lazer de olsa en etkili lazer cihazı değildir. zaten 100 tane farklı diode lazer cihazı markası vardır fakat diode olması onun etkili olduğu anlamına gelmez. firmalar aynı dalga boyunu farklı başlıklar ve farklı değişen özellikler ile piyasaya sürmektedir. bugün dünya üzerinde en etkili ve güvenli kabul edilen, fda onaylı cihaz lumenis firmasının ürettiği light sheer diode lazerdir.

ayrıca lazer epilasyon sonucu ölen kıl kökü bir daha geri çıkmaz. çıkan kıl uyku durumundaki bir kıldır. erkeklerden ziyade kadınlarda hamilelik sonrası kıl artışı olabilir. değişen hormon düzeylerinden dolayı genelde kadınlarda hamilelik sonrası başlama önerilir.

lazer epilasyona dair ek bilgiler olarak şunlar söylenebilir

- acı olayı sizin acı eşiğinizden ziyade kıllarınızın lazere duyarlılığı(renk, kalınlık, derinlik vs.) ve lazer ışınının derecesine bağlıdır.

- acı eşiği en yüksek olan kişiye yüksek duyarlılık ve derece ile yapılsın o da kıvranır.

- ayrıca hala yüze hangi lazer uygulanmalı diye soranlar oluyor. yüz bölgesine öncelikle light sheer diode lazer, eğer çok esmerseniz nd-yag lazer uygulanmalı. 

- light sheer markasını özellikle belirtmemin sebebi fda onaylı şimdiye kadar ki en etkili lazer epilasyon cihazı olması.

yüz bölgesine kesinlikle alexandrite lazer uygulatmayın. birkaç yıla kalmadan yüzünüz eskisinden beter olabilir. alexandrite lazer için en iyi bölgeler: koltukaltı, bacak, genitaldir.

- kollarınıza, özellikle yüz ve boyun bölgenize diode lazer uygulanmalı. çünkü bu bölgelerde çok fazla uyku durumunda kıl vardır. alexandrite gibi uyuyan kılları uyandırma gibi bir durum yok. üstelik alexanderite lazere göre deriye daha az duyarlılığı var.

erkeklerde ise ense, omuz, sırt bölgesine de diode lazer uygulanmalı. çünkü diode lazer alexandriteden daha derine iner. erkeklerin bu bölgelerindeki kıllar derin yerleşimli olduğu için alexandrite ile tam verim alınamaz.

kaynak: acıbadem 1, 2

not: lazer epilasyondan sonra lazer yapılan bölgenin hava ile temasını kesecek kalın tabaka kremler sürülmemeli. enfeksiyon riski olduğu için o2 ile temas olmayınca deri florasındaki staph aureus deriden içeri girerek iltihabi yanıta neden olabilir. bunun sonucunda küçük sivilceler derinizi kaplayabilir.

not 2: eğer lazer sonrası yapılan bölgede şiddetli bir yanma hissi varsa ağır bir iltihabi cevap olabilir demektir. bu yüzden bu his geçene kadar takribi 2-3 saat boyunca o bölgeye buz ile bastırın. tabii arada tek kat bir peçete koyarsanız daha iyi olur. buz ile hasarlı cildi asla direkt temas ettirmemek gerekir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir