Lazerle Göz Ameliyatı Olanların Güncel Göz Sağlık Durumları Nasıl?

Geçmişte lazerle gözünü çizdiren bazı Ekşi Sözlük yazarları, bu ameliyatı olmayı düşünenler için şu anki göz durumları hakkında bilgiler vermişler.
Lazerle Göz Ameliyatı Olanların Güncel Göz Sağlık Durumları Nasıl?
iStock

ameliyat tarihi: 2016

ekim 2016'da ameliyat oldum. 15 yıldır giderek yükselen gözüm ameliyat olduğum sene +5 miyoptu. ilk sene her gün, sonraki seneler azalmakla birlikte asla tamamen ortadan kalkmayan bir göz kuruluğu kaldı bende. ama merak edilecek bir şey yok. yüzünüzü yıkayıp hafif su çarpınca geçiyor. gün içinde bir sorun yok. gözü sıfırladılar, çok memnunum her bakımdan.

ameliyat tarihi: 2007

2007 yılında lazerle göz ameliyatı oldum. miyop astigmatım vardı 3.75. sıfırlandı ve çok rahat ettim, zira 20 yıldır gözlük ve lens kullanmak yormuştu. sonrasında gözlerim ışığa çok hassas hale geldi. kapalı ve yağmurlu havalarda bile güneş gözlüğü kullanıyorum abartısız. şu an yaş itibarıyla hem yakın hem de uzakta zorlanmaya başladım. yaşam kalitemi bozmasa da biraz bulanık görüyorum. ancak doktor şimdilik gözlüğe gerek yok, 1-2 sene daha idare edersin böyle dedi.

ameliyat tarihi: 2002

2002 yılında yaptırdım. ilkokul 2. sınıftan beri gözlük takınca lanet olsun deyip levent dünya göz'de soluğu aldım. 17 senedir her şey net ve berrak. yalnız o zamanların teknolojisiyle doktor uyarmıştı; yoğun ışıklara karşı duyarlı olacaksın ve yazları güneşli havalar rahatsız edecek. doktorun dediği gibi yoğun ışık ve güneş rahatsız ediyor ama yaşam kalitesini düşürmüyor. 

ameliyat olduğuma pişman mıyım? şu ana kadar kesinlikle değilim. ileride bir zararı ortaya çıkarsa bilemem. tekrar yaptırır mıyım? şimdiki aklım 17 sene önce olsa, üstüne para verseler cesaret edip yaptıramazdım.

ameliyat tarihi: 2016

göz kuruluğu benim için büyük sorun çünkü kitap okuyamıyorum artık; hemen kızarıyor, yaşarıyor, acıyor. ameliyat sonrası roaccatune tedavisi de görmüştüm, onun da etkisi var bu kurulukta ama umarım geçecek bir şeydir. 2016'da olmuştum.

ameliyat tarihi: 2001

2001 yılında bu operasyonu geçirdim. gözlerim 5.5 derece miyoptu ve lens kullanıyordum.

gözlerim hala çok iyi görüyor. doktorum beni çocukluğumdan beri takip eden ve çok güvendiğimiz biriydi. bu operasyon için doğru zamanın geldiğini ve sonucun iyi olacağının güvencesini vermişti. benim gözlerim için doğru bir karardı, bunca yıl gözlerimi yormaya devam etmeme, az uyumama rağmen bir sorun yaşamadım. ama tavsiyeyi ben değil, doktorunuz vermeli.

olumsuz yanlarını da belirteyim. ışık hassasiyetim var; güneşten çok gri, puslu havalar daha çok rahatsız ediyor. güneş gözlüksüz dışarı çıkamam. bir de gece araç kullanırken karşıdan gelen araçların ışıkları biraz patlıyor. kayan led ışıklı pano yazılarını uzaktan okurken zorlanıyorum. bilgilendirme panoları genelde bunlardan oluşur. o yüzden belirtme gereği duydum. pavyon pavyon gezip pano okumuyorum yani.

ameliyat tarihi: 1999

açılın gençler, mağaradan geldim. 1999 yılında cerrahpaşa tıp fakültesinde 5.5 miyop gözlerim için lazer operasyonu yaptırdım. operasyondan sonra 0.25 e geriledi. üzerinden 20 yıl geçti ve şu an gözlerim 0.50 miyop, 0.75 astigmat. şimdilik bir problem yok gibi, olursa da ilk benden öğrenirsiniz herhalde.

ameliyat tarihi: 2004

sene 2004, tam 15 sene geçmiş. 6 derece miyop, 2 derece astigmat iken lasik ameliyatı. yer: istanbul cerrahi.

bugün "kartal göz" hala devam ediyor. göz kuruluğu ve ışığa hassasiyet var. güneş gözlüğü ve suni göz yaşı damlası gerekiyor. sol gözde hafif astigmat var, ama takmıyorum, gayet iyi görüyorum. öte yandan, yaşın ilerlemesinin getirdiği yakını görememe başladı...bildiğim kadarıyla ameliyat olsun olmasın herkeste varmış bu durum. yani, hafif miyopsan, sen yaşlandıkça miyopi geriliyor ve hipermetropa dönüşüyor. ama bizim gibi kartal gözlerde bu evre daha erken gelişiyor-muş.

sonuç: bugün olsa yine yaptırırım.

ameliyat tarihi: 2012

tam olarak 7 sene önce bu ameliyatı oldum ve gözümde ameliyata bağlı herhangi bir sorun olmadı.

şimdiki durumum: sol 8 - sağ 7 numaradan düştüğü için 0,50 ve 0,75 oranında bir bozukluk kaldı (bu benim için hiçbir şey :)). astigmatım olduğu için de gece araç kullanırken sıkıntı çekiyorum biraz. onu da sadece bir gözlükle halledebiliyorum. dünyayı gözlüksüz ve lenssiz olarak görmek harika. bir de lens cidden iğrenç bir şey. elini ne kadar dezenfekte etsen de yine de dünyayı gözlüksüz ve lenssiz olarak görmek harika. elini ne kadar dezenfekte etsen de mutlaka gözün mikrop kapıyor. bazı sabahlar çapaktan gözümü açamıyordum.

ameliyat tarihi: 2016

3 sene önce oldum. 5.5 miyop + 3 astigmat olan gözlerim şu an sıfıra yakınsak. 6 ay önce gitmiştim kontrole. hafif astigmat vardı.  

gözlüksüz önümü göremediğim, kör olduğumdan mütevellit gayet memnunum. yine olurum.
ameliyat sonrası verilen damlaları düzenli kullandım. sonrasında göz kuruluğu yaşamadım. sürekli bilgisayar kullanımından da kaynaklı 6 ay önce ciddi bir kuruluk yaşadım. bir süre damla kullandım. şu an da hafif kuruluk hissediyorum ama rahatsız edici düzeyde değil. ameliyata bağlamıyorum. monitör içine girdiğine bağlıyorum.

güneş ışığına gözlüksüz tahammülüm zor.  gece bazen ışıklar rahatsız ediyor. göz numarasının geri dönmesi dışında karşılaşabileceğiniz 3 sıkıntıdan bahsettim sanırım.

ben bunlara rağmen memnunum. göz numaranız düşükse iyi düşünüm derim ama yüksekse hemen en yakın yere gidin ve çizdirin.

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite