Lazio'nun 25 Yıl Sonra Gelen Efsane Şampiyonluğunun Kısa Özeti

İtalyan futbol ekiplerinden SS Lazio 73-74 sezonundan uzun süre sonra, 1999-2000 sezonunda şampiyon olmuştu. Takımın o zamanki hocası Sven-Göran Eriksson, o efsane dönemi kısaca anlatıyor.
Lazio'nun 25 Yıl Sonra Gelen Efsane Şampiyonluğunun Kısa Özeti

sven goran eriksson the athletic'den james horncastle'ın kendisiyle yaptığı son röportajda 2000'de gelen scudetto, o zamanki efsane kadro, klübün sahibi sergio cragnotti ve taraftarlarla yaşadıklarını anlatmış.

cragnotti eriksson'a görevi teklif ettiğinde, "kazanmak için buradayız ama hiçbir şey kazanmadım henüz. çok fazla yatırım yaptım ve daha fazla da yapabilirim ama kazanmak zorundayız!" diye niyetini net bir şekilde belli etmiş. kendisi bu arada cirio'nun, yani büyük bir gıda imparatorluğun başında o zamanlar.

cragnotti bu konuda o kadar inanmış ki, eriksson "kimi istesem başkan almak elinden geleni en son raddeye kadar zorladı" diyor. tek istisnası ise gabriel batistuta olmuş bunun. kendisinin büyük maliyeti ve yaşı bu transferden vazgeçirmiş ikiliyi. ancak başkan gerçekten de eriksson'un dediği gibi o kadar cömert ki, şampiyonluktan sonra parma'dan hernan crespo'yu €58.5 milyon'a getiriyor. takımın arkasında bu kadar güçlü bir figürün olması tabi as roma taraftarlarının hoşuna gitmiyor. o kadar ki, yerel işletmelere cirio ürünlerini kullanmamaları için baskı bile yapıyorlar.

eriksson kadronun yetenekleri kadar oyun zekasından da övgüyle bahsediyor röportajda. roberto mancini'nin saha içi görüşü ve winner'lığı, sinisa mihajloviç'in sürekli daha iyi yapabileceğini düşünmesi ve inancı, sebastian veron'un oyun içi yöneticiliği... şampiyon kadroya şu an baktığımızda zaten hemen hepsinin bir takım yönettiği görülüyor.

alessandro nesta - frosinone
roberto mancini - italya milli futbol takımı
sinisa mihajloviç - bologna
simeone inzaghi - ss lazio
diego simeone - atletico madrid
sérgio conceição - porto
giuseppe pancaro - pistoiese
dejan stankoviç - fk crvena zvezda (kızıl yıldız)
matías almeyda - san jose earthquakes

bu isimlere rağmen lazio kazanma kültüründen o kadar uzak kalmış ki, italya kupasını (copppa italia) tam 40 yıl sonra kazandıklarında (1958 - 1998) dağılmışlar çünkü bunu bile beklemiyorlarmış eriksson'un dediğine göre. zaten birkaç gün sonra oynanan uefa kupası finalinde de ronaldo paramparça ediyor takımı ve 3-0 kaybediyorlar inter milan'a. "bu maçtan çok şey öğrendik" diye de ekliyor hoca.

juventus'un gerisinden takibi koruyarak son haftaya kadar taşıyor işi lazio. o son haftada takım ihtiyacı olan 3 puanı aldıktan sonra tüm gözler 14 mayıs 2000 perugia juventus maçına dönüyor çünkü o maç yağmur nedeniyle 30 dakika geç başlıyor. sonrası ise efsane... genç paolo rossi'den sonra juventus'u 70'lerden beri mağlup edemeyen, hocası carlo mazzone'nin köyü bir roma taraftarı olduğu bilinen perugia old lady'e bıçağı saplıyor ve lazio'yu şampiyon ilan ediyor.