Leon: The Professional Filmi Hakkında Az Bilinenler

Luc Besson'un yönettiği 1994 yapımı Leon: The Professional filmiyle ilgili bunların pek çoğunu duymadığınıza eminiz.
Leon: The Professional Filmi Hakkında Az Bilinenler


filmdeki beethoven sahnesi doğaçlama olarak çekilmiş. gary oldman birkaç kez çekilen bu sahnenin her takrarında farklı repliklerle oynamış. gary oldman aynı yıl beethoven'ı canlandırdığı immortal beloved isimli filmde de oynamıştır.


natalie portman'ın ilk sinema filmidir. filmde 11 yaşında iken rol almıştır. buna rağmen filmdeki karakteri 13 yaşındadır.


mathilda rolü için ilk başta liv tyler düşünülmüş fakat o sırada yaşı 15 olduğu için vazgeçilmiş. mathilda rolü için fazla büyük olduğuna karar vermişler.


gary oldman'ın muhteşem oyunculuğu ve doğaçlama yeteneği film çekimleri boyunca yönetmen luc besson'u çok etkilemiş. gary oldman'ın sahnelerinin çekimlerinde, onun bu gerçekçi oyunculuğu yönetmeni çok eğlendirmiş. filmdeki en meşhur sahnelerden biri olan ''bring me everyone'' sahnesinde everyone'ı bu şekilde telaffuz etmesinin ardından luc besson kahkahalara boğulmuş. gary oldman'da yönetmeni güldürmek için böyle oynamış sahneyi.


iç mekan sahneleri fransa'da, dış mekan sahneleri new york'ta çekilmiş.


leon'un filmdeki bitkisinin adı aglaonema. ag-leon-ama olarak okunuyor.


mel gibson ve keanu reeves leon rolü için oldukça isteklilermiş fakat yönetmenin aklında bu rol için her zaman jean reno varmış.


filmde norman stansfield'ın adamlarından birini canlandıran keith a. glascoe aynı zamanda bir itfaiye memuruymuş. 11 eylül saldırılarında new york'ta yaşamını yitirmiş.


2000 yılında filmin bollywood uyarlaması bichhoo çekilmiş.


filmde mathilda ve leon'un kaldıkları otel'in gerçek adı hotel chelsea. bob dylan, charles bukowski, uma thurman, leonard cohen gibi bir çok ünlü bu otelde konaklamış. hatta arthur c. clarke, 2001: a space odyssey’i burada yazmış.


mathilda ve leon otele check-in yaparlarken isimlerini macguffin olarak kayıt ettiriyorlar. böylece alfred hitchcock'a bir saygı duruşunda bulunulmuş. (bkz: macguffin)


yönetmen luc besson, leon'u çekmeye nikita'yı çekerken karar vermiş. nikita'daki karakterlerden biri olan victor nettoyeur, leon'daki leon'dur adeta.


eric serra filmin sonu için experience of love'ı bestelemiş. fakat daha sonra vazgeçilmiş ve filmin sonu için sting'in shape of my heart şarkısında karar kılınmış. the experience of love daha sonra james bond filmi goldeneye'da kullanılmış.


filmin pilot gösteriminde mathilda'nın, leon'dan sevgilisi olmasını istediği bir sahne varmış. izleyicilerden gelecek tepkiler üzerine bu sahne filmden çıkarılmış.


luc besson senaryoyu tamamladığı zaman filmin ilk ismi cleaner'mış.

filmin finalinde çok sayıda polis aracı ve figüran kullanılmıştır. çekimeler sırasında çekim sahasının yakınlarındaki bir market soyulmuş. marketi soyan hırsız koşarak uzaklaşmaya çalışırken onlarca polis aracını, elliye yakın polis ve swat figüranını gördükten sonra korkudan teslim olmuş. figüranlardan biri de hiç bozuntuya vermeden hırsızı kelepçeleyip gerçek polise teslim etmiş.


filmin çekimleri 3 ay sürmüş.

natalie portman rolü kaptıktan sonra, ailesi ve luc besson arasında bir anlaşma yapılmış. anlaşmaya göre; portman’ın sigara ile göründüğü sahne sayısı beşi geçmeyecekmiş. hiçbir şekilde sigara dumanını içine çekmeyecek ve sigara içerken görüntülenmeyecekmiş. gerçekten de film boyunca mathilda beş sahnede elinde sigara ile görülüyor ve asla ağzına götürmüyor.


film tüm dünyada leon: the professional ismiyle vizyona girse de yalnızca abd'de the professional ismiyle vizyona girmiştir. bir de ülkemizdeki sevginin gücü var tabi.

orijinal senaryoda üzerindeki bombaları patlatan kişi leon değil, mathilda'ymış.

mathilda, ailesini ölü bulduğu ve yardım için leon'un kapısına gittiği sahnede ağlamakta zorlanınca luc besson, natalie portman'ın gözlerine nane yağı sürülmesini istemiş. bu yüzden gözleri yanan ve çok acı çeken portman, sonraki sahnelerde ağlamakta zorlanmamış.


film boyunca stansfield'in kullandığı yeşil ve sarı renk kapsül halindeki ilacın gerçek adı librium.

leon ile mathilda arasındaki kapı çalması kodu hikayenin gerçekleştiği yer olan manhattan'ın telefon kodu olan 212 şeklinde. önce iki vuruş, sonra bir vuruş ve sonra iki vuruş.

Canım Kardeşim Filmiyle İlgili Az Bilinenler