Lionel Messi, 16 Yıl Formasını Giydiği Barcelona'dan Neden Ayrıldı?

Uzun süredir konuşulan şey oldu, Messi ve Barcelona'nın yolları ayrıldı. Peki o yıldız topçu nasıl oldu da 16 yaşından beri formasını giydiği takımdan ayrılabildi?
Lionel Messi, 16 Yıl Formasını Giydiği Barcelona'dan Neden Ayrıldı?

messi, la liga’nın finansal kuralları gereği kulübünde kalamadı

bizdeki limit muhabbeti gibi düşünün, oyuncuyu transfer edebiliyorsunuz ama lisans çıkaramıyorsunuz. buradaki mesele de 2021 yaz başında sözleşmesi biten messi’nin şu anda bir nevi serbest oyuncu olması ve barcelona’nın da mevcut kadrosundan kimseyi satmadan herhangi bir oyuncuya lisans çıkarmayacak olmasından kaynaklanıyor.

barcelona ve laporta, aslında bu açıklamayla son derece politik bir hamle yaparak topu la liga yönetimi ve başkanı tebas’a attı. açıkça “bak, senin getirdiğin kurallar yüzünden ligin ve dünyanın en iyi oyuncusu ligi terketmek zorunda kalıyor, ona göre!” dedi laporta.

tahminin 2-3 güne ya braithwaite, lenglet falan 3’e, 5’e satılır ya da tebas geri adım atar ve her şey tatlıya bağlanır. messi de 40 yaşına kadar kulüpte kalacağı sözleşmeyi imzalar.

joan laporta'nın demeci

barcelona başkanı joan laporta'nın basın toplantısında verdiği demece göre, leo messi 5 yıllık sözleşmeye 2 yıllık maaş teklifini kabul etmiş ve yönetim, finansal fair-play kurallarına da gayet uygun olduğunu düşünmüş fakat la-liga bu transferi fc barcelona'nın aştığı maaş limiti gerekçesi ile onaylamamış.

geçen sene gitmek isteyen mutsuz adam bu sene kariyerini burada noktalamak için elinden geleni yapmış, vefa'nın sadece bir semt ismi olmadığını bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir ama barça'nın altın çocuğuna çıkış kapısı ardına kadar açılmış vaziyette. böyle olmaması gereken bir sondu.

barcelona messi'nin istediği parayı vermek istiyor, messi barcelona'da kalmak istiyor ama lig kuralları buna engel oluyor

bir yandan kurallara duyulan özen göz yaşartırken diğer yandan bir tarihin sona ermesi insanı üzüyor. adamlar tarihin en iyi oyuncusunu federasyonun koyduğu limitler yüzünden ellerinde tutamıyor şaka gibi. la liga messi gittiğinde ligin çakılacak olan reytinglerini hesaba katarak bir orta yol bulur umarım. messi'yi başka bir takımda izleme düşüncesi heyecan verirken barcelona'dan ayrılması da gerçekten üzdü.

kaynak