Londra'ya Açılan Getir'i Orada Bekleyen Muhtemel Zorluklar

Türkiye'nin en başarılı girişimlerinden biri olan online market alışverişi uygulaması Getir, ülke sınırlarını aştı ve Londra'da hizmet vermeye başladı. Peki bu haberle bizleri gururlandıran Getir'i, Londra'da ne gibi zorluklar bekliyor?
Londra'ya Açılan Getir'i Orada Bekleyen Muhtemel Zorluklar

londra'da just eat, deliveroo ve uber eat'ten fırsat bulup kurye dağıtım elemanı bulması çok zor olacaktır getir'in. özellikle cuma ve cumartesi akşamları kuryeler en çok kim ödeme yapıyorsa ona çalışır. bütün kuryeler bütün şirketlere kayıtlıdır. çalışma izni olan, sicili temiz olan herkesi işe kabul ederler. en büyük sıkıntı dağıtımı yapacak elemanı bulabilmek. binlerce kuryeye ihtiyaçları olacak ve çok büyük promosyon yapmaları gerekecek; hem kuryelere, hem sipariş verecek olan kişilere. taksi için de aynı durum söz konusu; uber gibi başka ülkelerden bir sürü taksi çağırma şirketi markete (piyasa/pazar) girip 50-100 milyon pound harcayıp marketten çekilmek zorunda kaldılar. market; uber eat, just eat ve deliveroo tarafından paylaşılmış.

deliveroo sektörde ilk olandır; restoran ve paket servis usulü çalışan işletmelere kendi bünyesindeki kuryelerle dağıtım hizmeti vererek başladı, buna uber eat'in sektöre girmesiyle marketleri ve petrol istasyonlarını eklediler. uber eat ile aynı usulde çalışıyorlar; kendi maaşlı kuryesi yoktur, bütün kuryeler serbest meslek olarak gözükür, istediği saatte istediği gibi istediği kadar çalışır, istediği işi alır ve istemediğini reddeder. çok yaygın kurye ağları vardır londra’da, en az 100 bin kurye diyebilirim. ayrıca londra’daki uber’e kayıtlı binlerce taksi şöförü de işlerinin yavaş olduğu saatlerde uber eat veya deliveroo yaparlari bir işi yapmak 8-10 dk tutuyor genelde ve ortalama ücret 4 pound civarı olup yoğun zamanlarda 2 misline kadar çıkar.


bir de beelivery diye bir şirket var londra’da. uber eat, just eat ve deliveroo şirketlerine göre biraz daha farklı çalışır. kurye ağına kayıtlı binlerce kişi var, sipariş adressine en yakın kişiye işi uygulama üzerinde yollar, kurye işi beğenirse alır ve en yakın marketten siparişi alır, ödemesini yapar, adrese teslim eder. siparişe ödediği ücret, kurye ücreti ve varsa bahşişi, takip eden haftada hesabına yatar.

bu şekilde getir usulü çalışan irili ufaklı onlarca şirket var. amazon'un 2 saat içinde hızlı servisi var morrison süper market ile ortak çalışırlar bunlara ek olarak bütün süper marketler kendi online siparişleri kendileri evlere teslim ederler ve çok yaygın servis ağları vardır, bunu da 3-4 pound servis ücretiyle yaparlar.

getir'in hiçbir şekilde uber eat’in veya deliveroo’nun köşedeki marketten benim evime getireceği bir ürünü daha ucuza ve daha hızlı getirebileceğini zannetmiyorum. zaten londra’ya para kazanmak için girdiğini de düşünmüyorum; global bir şirket olmak için londra, new york, paris gibi şehirlerde var olmak gerekir prestij için.

çok uzattım, biliyorum. kısacası, market tamamen dolu ve kim daha çok promosyon, kim daha çok kurye ücreti öderse o daha çok iş yapar. şu anda marketin durumu bu. getir; uber eat, deliveroo ve just eat gibi değerleri yüz milyarlarca dolar olan bu şirketlerle, aldığı 180 milyon dolarlık yatırımla baş edebilirse helal olsun demek düşür bizlere. umarım başarılı olurlar. bunu canı gönülden istiyorum. yolları açık, kazançları bol olsun.