LPG Zammı Sonrası Araçtan LPG Sistemini Söktürmek Mantıklı Olur mu?

LPG'ye gelen 71 kuruşluk zam, benzin ve LPG fiyatlarını birbirine yaklaştırdı. Bunun üzerine aracından LPG'yi söktürmeyi düşünenlerin imdadına bir motor ustasının açıklayıcı yazısı yetişiyor.
LPG Zammı Sonrası Araçtan LPG Sistemini Söktürmek Mantıklı Olur mu?
iStock

dünden beri ekşi sözlük'te mesaj yoluyla lpg sistemini araçtan söktürme konusu hakkında sorular alıyorum. lpg zammına istinaden: "abi bundan sonra benzine geçeceğim, sistemi söküp atacağım, daha mantıklı değil mi?"

şu an için tüketim değerleri birbirini yakalamış olsa da, sanmayın ki benzine zam gelmeyecek. bir süre sonra lpg yine çok daha ekonomik duruma düşebilir. ayrıca lpg sistemini söktürmek de ekstra bir külfet ve resmi işlemler olarak karşımıza çıkar.

şimdi hesap yapalım

1.6 motor standart bir x model otomobil ele alalım. fabrika verileri benzin için diyor ki;

- şehir ici 10,8 lt / 100 km
- şehir dışı 6,1 lt / 100 km

benzin fiyatımız da 7,90 olarak görünüyor bugün itibariyle. ve demek oluyor ki şehir içinde bu otomobilin size yakıt maliyeti 100 kilometrede 85 tl. fakat bu veriler kesinlikle gerçek değil, sizin kullanım tarzınız ve bulunduğunuz ortam buna fazlaca etki ediyor. aracın bakımlı olması ise ayrı bir durum. istanbul'da bulunan bir otomobil ile, ısparta'nın yalvaç ilçesinde bulunan aynı model iki otomobilin yakıt tüketimleri asla bir olmayacaktır. antalya'da bulunan bir arkadaşımdan kendi aracı için benzin ve lpg tüketim oranlarını isteyip kabaca bir hesap yaptık.

eğer ki bugün benzinde depoyu doldurup, 100 kilometre gidip ve sonrasında tekrar depoyu doldurduğumuzda aldığımız yakıt 72 tl olacaktı. (bugünkü pompa fiyatı)

aynı kilometreyi yine lpg ile yaptığımız zaman aldığımız yakıtın maliyeti 63 lira olurdu. (zam öncesi geçen haftanın verilerine, bugün yapılan zam eklendi)

ben lira hesabı sevmem ve yakıt tüketim değerleri her zaman lt/km olarak yapılır. fakat anlamanız açısından bu şekilde yazmayı uygun gördüm.

çok fark var mı? hayır.

tavsiyem şudur; gün içerisinde eğer çok kilometre yapmıyorsanız bir süre hem aracınızın motor sağlığı açısından, hem de çok fark kalmaması sebebiyle benzinde kullanılması uygun gibi görünebilir. fakat uzun kilometreler yapıyorsanız lpg ile kullanılması daha mantıklı.

fakat şöyle istenmeyen durumlar da ortaya çıkabilir

- benzin sistemi arızalıdır ve örneğin enjektörler işeme yapar ve aracınız fazla yakar. kanister bozuktur, depo yukarıdan deliktir, yakıt pompası arızalıdır vs uğraşırsınız. depo kapağı kaçırıyordur ve benzin buharlaşıp gider. yani durduk yere aracınız daha fazla yakar.

- uzun süre benzinde kullanılmayan bir otomobilin benzin hortumları çatlamıştır ve bu motor bölümünde yangına sebep olabilir. ve emin olun ki bu tip yangınlar sürücü tarafından genelde kontrol altına alınamaz.

herkes kendi aracını bilir ve en iyisini elbette siz hesaplayacaksınız. herkes kendi aracını över ya da lanetler ve başkalarının sözüne bakıp aracınıza yakıt tüketim maliyeti biçmeyin. kendiniz hesaplayın. fakat benzinde kullanıma karar vermiş kişiler; lpg tankını yarı yarıya doldurup vanasını da kapatıp sigortasını çekebilir. söktürmek inanın sizi sonradan pişman eder.