Luka Doncic, 20 Yaşındaki Gelmiş Geçmiş En İyi Basketbolcu Olabilir mi?

2019-2020 NBA sezonunda keyif verici ender şeylerden biri de Slovenyalı yıldız Luka Doncic'in oyunuydu. Peki Luka, 20 yaşındaki eski-yeni tüm NBA yıldızları içinde en iyisi mi? Eğlenceli bir akıl yürütme yapalım.
Luka Doncic, 20 Yaşındaki Gelmiş Geçmiş En İyi Basketbolcu Olabilir mi?

amerikalıların çok sevdiği, ancak bizde pek de yapılmayan bir kıyas yapmak istiyorum doncic hakkında. luka tarihin en iyi 20 yaşındaki topçusu mu? aslında bu soru ucu biraz hatalı yollara çıkabilen bir soru. aynı soruyu şöyle de sorabiliriz: trae young, stephen curry'nin aynı yaşındaki halinden daha iyi mi? cevaplar ikisinde de muhtemelen aynı görünüyor evet ama bazı noktaları belirtmek lazım.

ilk akla gelenler lebron, shaq ve magic gibi isimler

magic 20 yaşında hepsinden daha fazla unvanı cebine koymuştu bile, finaller mvp'si dahil olmak üzere. ancak şartları düşününce tam olarak bu kıyasa girdiğinden emin değilim. diğerlerinde bu şekilde ünvanlar yok. ama bana göre ve birçoklarına göre de en çok yapılması gereken ve yapılan kıyas 20 yaşındaki lebron-luka kıyası.

öncelikle belirtmek gereken: luka lebron'dan bir yaş geç girdi lige. aslında lebron'un 2. sezonu ile luka'nın ilk sezonunu kıyaslamak gerekiyor. ama eğer çaylak sezonu derseniz kıyası değiştirip luka çok daha iyidir, hatta daha ileriye gideyim carmelo da lebron'dan daha iyi bir çaylak sezonu geçirmiştir aynı anda girdikleri ligde. buradan şunu söyleyelim belirli yaşlardaki performanslar her zaman kariyerin nasıl yol alacağına dair bir bilgi vermez. trae young aynı yaştaki stephen curry'den daha iyi bir sezon, daha iyi istatistikler sahibi de olabilir ama daha başarılı bir oyuncu olacağının bilgisi değildir bu.


ikinci olarak da oyunun hızı ve savunmaları belirtmek lazım

oyunun hızı ve atılan sayılar 2004-2005 sezonundan bu yana çok değişti, genelde de yukarı doğru gitti. bunda gsw'nin zirve yaptırdığı pace and space oyunu ve üçlüğün daha verimli olduğu bilgisi çok etkiliydi tabi. haliyle günümüzdeki topçular çok daha fazla üçlük kullanıyor, bugün bir topçunun 30 sayı 10 ribaund 10 asist yapması geçmişe göre daha kolay. bu her zaman geçmişten bugüne kolaylaştı anlamına gelmez tabi mesela 80lerde de oyunun inanılmaz hızlı olduğunu biliyoruz zaten majesteleri michael jordan'ın en yüksek sayılara ulaştığı sezonlar da buralarda. luka da buralarda çok daha iyi istatistikler yapıyor. ama sadece pace ve üçlüğe bağlamak da olmaz luka'nın oyunu her avrupalı gibi çok daha iyi yontulmuş çok daha fazla silahı da var. üstelik oyun hızları regüle ederek kıyaslandığında bile daha iyi görünüyor lebron'dan.

2018-2019 NBA sezonunda, takımların ortalama hücum sayıları.

son olarak da yine avrupalı olmaya bağlayacağım konuyu. luka hiçbir zaman lebron kadar atletik olamayacak. lebron'un 35 yaşındaki, eskiye oranla nispeten düşmüş atletizmine bile sahip değil ancak oyunu çok daha fazla yontulmuş. zaten lebron'a 2003 yılında carmelo karşısında yılın çaylağı ödülünü verirlerken de oyununu yontacak ve lebron çok daha iyi oyuncu olacak diye düşünüldü bir yerde. ancak burada luka'nın böyle bir şansı yok, daha doğrusu sınırlı. draft'a girerken de en büyük soru işareti buydu: atletizmi eksik bir topçu (nba'e oranla) ne kadar iyi olabilir? düşüncesi vardı ama luka bunu bir şekilde uyum sağlayarak aştı. daha iyiye gidecek midir? elbette henüz fiziksel prime'ına ulaşmış değil ancak zannedildiği veya herkesin olduğu gibi gerçek prime dönemini bence 28-30 yaşlarında yaşamayacak luka. 16 yaşından beri yetişkinlerin arasında top oynayan ve bilgi eksiği avrupalı olması ve koçlarının kalitesinden kaynaklı nerdeyse olmayan bir topçu. (ben jayson tatum'u da bir yerde buna benzetiyorum projeksiyon çok yukarı gösteriyor diyorlar ama nereye yükselecek ki? zaten oyunu biliyor, en iyi koçlardan biriyle birlikte yetenekleri maksimize ediliyor daha fazla ne olabilir? bence çok da fazlası olmaz bir star olarak devam edecektir, süperstar olması zor diye düşünüyorum.) yani oyunu öğrenmesi diye bir şey söz konusu değil, zaten biliyor.


lebron'da bu yoktu. kolej eğitimi de almadan geldiği için zaten sadece atletizm ve fiziksel üstünlükleriyle domine edebileceği liseli çoluk çocukla oynarken bir anda girdi nba basketboluna. oyunu öğrenmesi gerektiği gibi, fiziksel olarak da nba basketbolunu domine edecek seviyeye gelmesi gerekti.

özet geçmek ve bir sonuç vermek gerekirse

luka 20 yaşında daha iyi bir sezon geçiriyor lebron'un 20 yaşındaki halinden. ama bu demek değil ki lebron'dan daha iyi bir topçu olacak.