LYS'ye Girecekler İçin Sınav Öncesi Kafalardaki Soruları Yok Edecek Tavsiyeler

Sözlük yazarı "blue eyes white dragon", LYS konusunda ders çalışma tekniklerinden ziyade, direkt sınavın kendisi ve sıralama mevzusu ile ilgili noktaları aydınlatıyor.
LYS'ye Girecekler İçin Sınav Öncesi Kafalardaki Soruları Yok Edecek Tavsiyeler
iStock.com


en son yapılan tek sınav sistemine girmiş bir abiniz olarak beni dinleyin gençler;

ygs için sorulmuş sorulardan bazılarına cevaplar vererek yardımcı olacağım.

1- öncelikle ösym sınavları puan sınavı değil sıralama sınavıdır.

kaç puan aldığınızın önemi yoktur önemli olan sıralamanızdır. tabi ki puana göre sıralama ortaya çıkar ama yorumlardan yanlış okumadıysak geçen seneye göre kolay olan sınavda aynı puanla, sıralamanız gerilere düştüyse bunun sebebi soruları herkesin yapabilmesidir. herkes soruları yapabildiği için sıralamanız aşağıya çekildi. umuyoruz ki artık bunu anlamışsınızdır. önemli olan sizin tek başına ne yaptığınız değil, herkesin içinde ne yaptığınızdır. (eğer soruların hepsini doğru yaptıysanız son cümleyi baz almayın. gerçi eskiden ösym sınavlarında hiç full çeken olmazdı şimdilerde var mı bilmiyorum eheh)

2- ygs1, ygs2, ygs3, ygs4, ygs5 veya ygs6'dan şu sıralamaya girdim mf1, mf2, mf3, mf4, tm1, tm2, tm3, ts1, ts2'den şunu yapabilir miyim?

efendim müneccim pipisi yemiş biri gibi durmuyoruz. yahut lisans yerleştirme sınavlarının nasıl olacağını, lys'de milletin neler yapacağını ya da senin nasıl bir birikime sahip olduğunu da bilmiyoruz. burada herkes sizlere çalışmanı sekteye uğratma diye çalış, yapabilirsin diyecektir fakat bilemez. biliyorsa lütfen 29 mart 2016 milli piyango sonuçlarını olmadı 26 mart 2016 sayısal loto sonuçlarını söylesin de biz kendimizi şans oyunlarına vuralım da para kazanalım.

ama siz ne olursa olsun çalışın. bir net bile sizi belki binlerce belki onbinlerce kişinin önüne taşıyabilir.


3- x puan türünde y sıralamasına girdim önümdeki sayısalcılar, eşit ağırlıkçılar, sözelciler kaç bin kişi merak ediyorum?

ıhım, ıhım. ösym diyor ki 4 testin en az ikisinin ham puanı > 0.5 net olanların o türden puanlarını hesaplarım. ( bakın bu da en son her soru türünden en az 1 net yapılmasıydı yine ösym puan türleriniz hesaplansın diye bunu en az ikisinden 0.5'a çekti. ah ösym ah, gençliğimizi yedin)

bu soru tipi ösym'nin sayısal verileri verilmeden kolaylıkla bilinemez. ama ygs1 ve ygs2 puan türünde önünüzde farklı puan türünden çok kişi yoktur bunu bilin. bir sözelcinin ya da eşit ağırlıkçının ygs1, ygs2 puanları yüksek gelmez. fakat eşit ağırlık ile sözelcilerin puan ağırlıkları birbirine yakın olduğu için onlarınki muallaktır.

not: 500 binden aşağı bir sayısalcı varsa zaten onun önünde en az 100 bin tane sözelci ya da eşit ağırlıkçı vardır. hehe.

4- mühendislik mi hukuk mu okumalıyım?

bu soru, bir insana elmayı mı yoksa armutu mu seviyorsun gibi bir soru olur. hatta benim için anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı daha çok seviyorsun sorusu olur( gerçi ben babamı seviyorum ama olsun ). ya da sizin yaşınıza inerek şöyle cevaplayayım. pes mi fifa mı, lol mu yoksa wow mu sorusuna benzer. hatta bir tık daha öteye gideyim, notebook mu yoksa tablet mi. dur dur hatta en iyisi şu, sarışın mı esmer mi kumral mı.

bir insan bu soruyu soruyorsa lütfen bir gece uyumasın ve ben neyi tercih etmeliyim, ileride ne olacağım diye düşünsün.

şu puanlarla alakalı olarak söyleyeceğim son şey şudur;

kolay bir lys'de yani herkesin yaptığı bir lys'de sizin de başkaları gibi yüksek netler yapmanız çok anlam ifade etmeyecektir. 1 puan arasına onbinlerce öğrenci sığacak, virgülden sonraki rakamlarla belki de yerleşemeyeceksiniz. fakat zor bir sınavda yani kimsenin yapamadığı bir sınavda sizin yapacağınız bir net sizi binlerce kişinin önüne çıkaracaktır.


en son olarak

ygs 2016 başlığında acisiz ve derinden nickli abiniz/ablanız sizin için güzel bir link paylaşmış.

(bkz: #59406957) yök atlas

bu sitede bulabileceklerinizden bazıları:

kontenjan, yerleşme ve kayıt istatistikleri, yerleşenlerin cinsiyet dağılımı (lan itü makine'ye 2015 yılında 211 kişinin 13'ü kız 198'ü erkek ahuahahah), yerleşenlerin geldikleri coğrafi bölgeler, yerleşenlerin geldikleri iller, yerleşenlerin öğrenim durumu, yerleşenlerin liseden mezuniyet yılları, yerleşenlerin mezun oldukları lise alanları, yerleşenlerin mezun oldukları lise grubu / tipleri, yerleşelerin mezun oldukları liseler, yerleşen okul birincileri, taban puan ve başarı sırası istatistikleri, yerleşen son kişinin profili...

yerleşenlerin ygs / lys netleri, yerleşenlerin ygs puanları, yerleşenlerin ygs başarı sıraları, ülke genelinde tercih edilme istatistikleri, yerleşenler ortalama kaçıncı tercihlerine yerleşti ?, yerleşenlerin tercih eğilimleri - genel, yerleşenlerin tercih eğilimleri - üniversite türleri, yerleşenlerin tercih eğilimleri - üniversiteler, yerleşenlerin tercih eğilimleri - iller, yerleşenlerin tercih eğilimleri - aynı/farklı program, yerleşenlerin tercih eğilimleri - programlar (meslekler), yerleşme koşulları (2015 ösys)