Madonna Hakkında Az Bilinenler

80'lerden bu yana "Popun Kraliçesi" olarak bilinen Amerikalı efsane şarkıcı Madonna Louise Ciccone'nin hayatına dair az bilinen bilgiler.
Madonna Hakkında Az Bilinenler

- madonna louise ciccone. 16 ağustos 1958. doğum günü olan 16 ağustos, ilginç bir tesadüf eseri aynı zamanda ‘elvis presley’in öldüğü gün (16 ağustos 1977)

- babası tony, chrysler ve general motors’da çalışmış başarılı bir motor tasarımcısı. italyan kökenli.

- 1963 yılında 30 yaşındayken meme kanserinden hayatını kaybeden annesinin adı da madonna louise. adaş olmalarından dolayı, küçüklüğünde aile arasındaki lakabı 'little nonnie'.


- okul hayatı boyunca gerçekten çok başarılı bir öğrenci ama bunun yanında adının çıktığı kimi ilginç davranışlar da yok değil: koltuk altı traşı olmamak, teneffüslerde koridorda parandeler atmak, kıyafetine aldırmadan amuda kalkmak ve ders sırasında, eteğini yukarı çekip iç çamaşırını, sınıf arkadaşları olan zavallı ergen oğlanlara göstermek gibi. lisedeyken ponpon kızmış bu arada.


- ailenin üç numarası. iki ağabeyi ve iki kız bir erkek üç küçük kardeşi var. annesinin ölümünden sonra babasını da kaybedebileceği korkusu onda saplantı olmuş. babalarının yeniden evlenme ihtimali yüzünden eve temizliğe gelen tüm kadınlar ‘ciccone kardeşler’ tarafından düşman ilan edilmiş uzun süre. ama ne yaparlarsa yapsınlar baba tony, 1966 yılında, ev işleri ve temizlikte yardımcı olarak tuttuğu ‘joan gustafson’ ile ikinci evliliğini yapmış. madonna, uzun yıllar babasına kin güdüyor bu evlilikten dolayı.


- üniversiteyi terkedip kendi rotasını çizmek üzere evden ayrılan madonna, 1978 yılında new york’a geldiğinde cebinde yalnızca $35 parası varmış. “hayatımdaki ilk uçak yolculuğuydu ve yine ilk kez bir taksiye binişimdi” sözleriyle anlatıyor new york macerasının başlangıcını.

- 26 şubat 1983 tarihli bir röportajında, maço kılıklı, kaslı, iri yarı tiplerden ziyade; efemine görünümlü, pürüzsüz ciltli erkekleri ve oğlanları tercih ettiğini söylüyor. ilk ünlü olduğu dönemlerde hafta sonu geceleri, limuziniyle şehirde genç latin erkek ‘avına’ çıktığı biliniyor. 


- 1985 yılı yapımı ‘desperately seeking susan’ filminde giydiği meşhur ceket, 2014’ün kasım’ında hollywood’da düzenlenen bir açık artırmada, yaklaşık $225.000’a alıcı bulmuş.


- 1986 yılında çıkan ‘true blue’ albümünü, o sırada evli olduğu ‘sean penn’e adamış.

- 1992 yılında çıktığında bomba etkisi yaratan, çırılçıplak fotoğraflarının bulunduğu ünlü ‘sex’ kitabında (aslında kitapçık demek daha doğru), resimlere ilaveten, kendine ait kimi sansasyonel ifadeleri oldukça dikkat çekiyor: “vajinamı seviyorum. kokusu, yeni doğmuş bir bebek gibi taze ve hayat dolu. sanki tüm hayatımın bir özeti gibi”; “bir penisim olsun istemezdim. sanki üçüncü bir bacağın varlığı gibi. tuhaf bir zamazingo. sanırım benim penisim beynimde...” ; “yatakta bağlanmanın, rahatlatan bir tarafı da var. hani bebekken anneniz, güvende olmanız için sizi arabanın arka koltuğundaki çocuk oturağına sıkı sıkı bağlar ya... onun gibi bu da benzer bir sevgi gösterisi”. kitaptaki ‘çırılçıplak halde otostop çeken madonna’ resminin çekimleri sırasında ağzı bir karış açık halde madonna’ya bakarak ilerlemekte olan bir bisikletçi sonunda bisikletinden düşmüş .


- frida kahlo, pablo picasso ve salvador dali orjinallerinden oluşan bir koleksiyona sahip.

- fransa’da bir şehir olan ‘lourdes’ aynı zamanda katolik inancına göre bir ‘hac’ mekanı. şehrin bu ünvanı kazanması 1858 yılındaki esrarengiz söylenceye dayanıyor. 11 şubat 1858 tarihinde, 14 yaşındaki ‘bernadette soubirous’ heyecanla eve gelir ve şehrin yaklaşık 1.5km dışında bulunan ‘massabielle’ mağarası girişinde bir ‘kadının’ göründüğünü ve kendisiyle konuştuğunu söyler. aynı yıl içerisinde başkaları da (toplamda 18 kişi) aynı ‘gizemli kadın’ın kendilerine de gözüktüğünü anlatırlar .. söylencenin büyümesi üzerine 18 ocak 1862’de yerel piskoposluk ve nihayet 3 temmuz 1876’da da ‘papalık’ tarafından, bahsi geçen mekan, ‘meryem ana’nın göründüğüne atfen ‘kutsal mekan’ ilan edilir. bu uzun ayrıntının sebebi ise madonna’nın genç yaşta hayatını kaybetmiş olan annesi. anne ‘madonna louise’ hem sıkı sıkıya bağlı olduğu katolik inancı hem de fransız kanadası ve fransa’ya uzanan aile kökleri sebebiyle hayatı boyunca ‘lourdes’daki bu kutsal hac mekanını ziyaret etmeyi istemiş ama gerçekleştiremeden hayatını kaybetmiş. madonna’nın, kızı ‘lourdes’a bu ismi vermesinin sebebi annesine bir nev’i saygı duruşu aslında. lourdes onun ilk çocuğu. baba, küba kökenli bir dans eğitmeni olan carlos leon.


- madonna, annesinin kanada’ya uzanan soyağacından mütevellit; mark wahlberg, celine dion, gwen stefani ile (çok) uzaktan da olsa akraba.

- 34 yaşına gelene kadar hiçbir başkanlık seçiminde oy kullanmamış.

- 2002 yılı yapımı james bond serisi filmi olan ‘die another day’de hem filmin tema şarkısını seslendirmekte hem de ‘verity’ rolüyle cameo yapmakta.


- ikinci çocuğu ‘rocco’ 2000 yılında dünyaya geliyor. ‘guy ritchie’ ile madonna’nın 2008 yılında boşanmalarını takiben ‘rocco’ babasıyla ingiltere’de kalmayı tercih ediyor. madonna’nın, oğluyla arasının düzelerek tekrar bir araya gelmesi ancak 2017 yılında oluyor. bu arada farklı tarihlerde evlat edindiği 4 çocuğu daha var.


- guinness rekorlar kitabı'nda farklı başlıklar altında yer buluyor. biri oldukça ilginç: 1996 yılı yapımı ‘evita’ filminde ‘eva peron’u canlandırdığı rol gereği çekimler boyunca değiştirdiği 85 farklı kostümle rekor kırıyor. 42 farklı saç şekli, 56 çift farklı küpe, 39 değişik şapka bu rekoru kırdıran kostüm değişiklikleri arasında. rekorun önceki sahibi, 1963 yılı yapımı ‘kleopatra’ filmindeki rolü için hazırlanan 65 farklı kostümle ‘elizabeth taylor’a ait.


kaynak: allaboutmadonna.com (interviews), en.wikipedia (madonna-entertainer, madonna family picture, sex-book, our lady of lourdes), imdb, nytimes.com, famouskin.com.

çapraz çeviriler bana ait.

Marilyn Monroe Hakkında Az Bilinenler