Mahkemede Zehir İçerek İntihar Eden Hırvat General Slobodan Praljak Kimdir?

Hırvat General Slobodan Praljak, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesindeki "prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandıktan sonra zehir içerek intihar etti. Hastaneye kaldırıldıktan sonra öldüğü açıklanan bu general kimdir, nedir?

Öncelikle Slobodan Praljak'ın mahkemede zehir içtiği o tarihi anlar

Gelgelelim Slobodan Praljak'ın kim olduğuna ve neden yargılandığına

1945 bosna-hersek doğumlu bir toplu-kıyıcı'dır slobodan praljak

ırkçılık bilimsel bilgi ile eleledir önermesini desteklercesine iyi eğitim görmüştür, birikimlidir. hırvat ordusunda körgeneral olmasının yanında elektrik mühendisidir. psikoloji ve felsefe dersleri vermiş, sinema-tv ve tiyatro yapımlarına imza atmıştır.

ruanda'nın, yugoslavya'nın, türkiye'nin kana bulandığı 90'lı yıllarda büyük ve saf bir hırvatistan için savaşmıştır.

toplama kamplarında müslüman tutsaklara yönelik işkence, baskı, cinsel saldırı, toplu kıyım gibi suçları kumanda etmiştir. köyleri ateşe vermiş, kadınlara ve çocuklara eziyet etmiştir.
kanlı gölgesi heliodrom, vojno, ljubuski, prozor, gorjni vakif, sovici, doljani, mostar, stolac, capljina, dretelj, gabela ve vares'ten gecmistir.

mostar köprüsü'nü yıkan obüs onun kumandasında ateşlenmiştir.

yaptıklarının bedelini ödeyeceği gün gelip çattığında, 2006 yılında uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargıç karşısına çıkmıştır.

bu ak sakallı, nur yüzlü 'aydınlık' zatın kötü sonu umarım yurdumuzdaki kafası karışık kardeşlere örnek olur.

yozluğa, gericiliğe karşı kara gömleklilerle saf tutanlar, bilimin neon ışıkları altındaki ırkçılığa alkış tutanlar bu parlak yüzde belki tanıdık akisler görebilirler.

belli mi olur?

2006 yılında yargılanmaya başlanan Hırvat General, bugün mahkemede cezasının açıklanmasının ardından zehir içerek kendi canına kıydı.