Manipüle Edilince Bakterileri En Uygun Zamanda Öldürmeyi Başaran Katil Virüs: VP882

VP882 isimli virüsün kandırılması, milyonlarca yıl boyunca evrimleşen dirençli bakterilerin yok edilmesini bile sağlayabilen güzel bir keşif. Sözlük yazarı "relativity90" anlatıyor.
Manipüle Edilince Bakterileri En Uygun Zamanda Öldürmeyi Başaran Katil Virüs: VP882
Görsel: futurism.com / Hartman-Simkins

bakteriler arası iletişimi gizlice dinleyerek onları en uygun zamanda öldürmeyi başarabilen vp882 isimli spy bir virüsün keşfedilmesi, ufkumuzu açabilir.

princeton'dan moleküler biyolog bonnie bassler ve öğrencisi justin silpe , vp882 olarak adlandırılan virüsün, bakteriyel konuşmaları dinleyebilecek türden bir virüs olduğunu saptadılar. bu virüsü bakterilere saldırmak için kullanmanın bir yolunu buldular. bu şekilde e. coli ve kolera gibi bakterileri öldürmeyi başardılar.

normalde bir virüs, sadece bir tek karar almak zorundadır: ya konakta kalmaya devam etmeli ya da konağı öldürmeli. virüs çoğalarak, bakteriyi öldürme sürecini başlatır. ancak bakteriyi öldürdükten sonra hayatta kalabilmesi için yeni konakçılar bulmak zorundadır.

Görsel: Bonnie Bassler ve Justin Silpe, Moleküler Biyoloji Departmanı, Princeton Üniversitesi

öldürme seçeneğini seçerken aslında virüsün karşılaştığı risk şudur: yakınlarda başka konak yoksa, o zaman kalan virüsler hayatta kalamaz. işte vp882 olarak adlandırılan virüs, bakteriler arası iletişimi dinleyerek, eğer yakınlarda başka konak bakteriler tespit ederse, içinde bulunduğu bakteriyi öldürmeye karar veriyor, eğer analiz ettiği bakteriler arası iletişimde "yakınlarda yeterli konak olduğu bilgisini" alamazsa öldürmüyor. yani zamanlamayı mükemmel bir şekilde ayarlayabiliyor. bu arada bakteriler çeşitli kimyasal aracılığı ile iletişim kuruyor. vp882 de bu iletişimi bir nevi sezip, analiz edebiliyor. yani yapılan çalışma aslında , virüsler ve onların konakçıları arasındaki dinamik ilişki hakkında tamamen yeni bir bakış açısı sunuyor.


bu arada bakterilerde avlanan virüslere “faj” denir ve “faj ile bakteriyel bir hastalığı ortadan kaldırmayı amaçlamak halihazırda literatürde “ faj tedavisi ”olarak bilinen bir strateji. ancak vp882, bakteriyel iletişimi çözerek içinde bulunduğu bakteriyi en mükemmel zamanda öldürmeyi planlayabilen ilk faj.

araştırmacılardan biri olan justin silpe'nin de belirttiği gibi, vp882'nin bakteriyel iletişimi gizlice dilediği anlaşıldıktan sonra, virüsü yanlış bilgilendirerek yani bir nevi virüsü kandırarak onları birer bakteri suikastçisine çevirmeyi de başarabilmişler.

işte can alıcı ve çığır açan nokta da burası: vibrio cholerae (cholera), salmonella ve e. coli bakterileri, yüz milyonlarca yıl boyunca ayrı ayrı evrimleşmiştir, bu yüzden çok farklı tipte bakterilerdir. buna rağmen vp882, tetiklenerek yani kandırılarak, çok farklı tipte olan bu bakterilerin hepsini de öldürmeyi başarabilmiş.

kaynak: https://www.princeton.edu/…uses-bacterial-assassins

Yeni Keşfedilen Rosehip Nöronu, İnsanı Hayvanlardan Ayıran Temel Şey Olabilir mi?