Mao Zedong'un, Zamanında Henry Kissinger'a 10 Milyon Kadın Teklif Etmesi

Eski Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Zedong'un 1973'teki acayip teklifini öğreniyoruz.
Mao Zedong'un, Zamanında Henry Kissinger'a 10 Milyon Kadın Teklif Etmesi


acayip bir olay...

12 kasım 1973'te henry kissinger ile mao zedong pekin'de bir toplantı yapıyorlarmış. halka açıklanan konuşma kayıtlarını 2005 yılında bir yazar şurada vermiş:


mao bu toplantıda birdenbire şöyle bir öneride bulunmuş: "biz [çin] pek bir şeye sahip değiliz. bizde bolca bulunan şey kadındır. yani eğer isterseniz, onlardan size biraz verebiliriz, mesela on binlerce."

kissinger bu tuhaf teklifi duymazdan gelmiş ve konuyu değiştirmiş, ancak mao şaka yollu sorarak konuya tekrar geri dönmüş, "çinli kadınlarımızdan ister misiniz? size 10 milyon [kadın] verebiliriz."

kissinger bu kez diplomatik bir yanıt vermiş: "bu gerçekten acayip bir teklif. üzerinde çalışmamız gerekecek."

toplantıdaki diğer çinli yetkililer, basının bu konuşmalara eriştiğinde mao’nun kadınlara yönelik tutumunun tepki yaratacağına dikkat çekmiş, bunun üzerine mao kadın tercümanından özür dilemiş ve kissinger’dan bu kısmın toplantı kayıtlarından kaldırılmasını rica etmiş.

kaynak:
https://www.mentalfloss.com/…-about-henry-kissinger
http://news.bbc.co.uk/…/hi/asia-pacific/7243500.stm

not: zedong'un 1973 yılında henry kissinger başkanlığındaki amerikan heyeti ile yaptığı görüşmenin, "freedom of information act" kapsamında amerikan dışişleri bakanlığı tarafından açıklanmış konuşma kayıtlarına aşağıdaki adresten ulaşılabilir:

http://foia.state.gov/documents/foiadocs/4f96.pdf