Maria Anne Fitzherbert'ün Galler Prensi George'dan Aldığı Tarihe Geçen Evlilik Teklifi

Evlilik teklifinin sadece yüzükle mi yapılabileceğini düşünüyorsunuz? O zaman sizi Maria ve George'un hikayesine alalım, 1785 yılına.
Maria Anne Fitzherbert'ün Galler Prensi George'dan Aldığı Tarihe Geçen Evlilik Teklifi

evlenme teklifi sadece yüzükle mi yapılır?

1785'te maria anne fitzherbert, kendisine sırılsıklam aşık olan galler prensi george'dan gelen aşk mektubunu açtığında, içinde bir yüzük ve ona dikkatle bakan bir göz buldu:


kraliyet yasaları, daha önce iki evlilik yapan ve katolik olan maria ile ingiliz prens'in evlenmesine engeldi. henüz 21 yaşında olan prensin, maria ile evlenme çabaları sonuçsuz kalıyordu ama vazgeçmeye de niyeti yoktu. babasının rızası olmadan 25 yaşına gelene kadar evlenmesi mümkün olmayan prens ile yasalar arasındaki çatışmayı önlemek isteyen maria'nın londra'yı terk etmesi üzerine, çektiği aşk acısına daha fazla dayanamayan prens, maria'ya bir mektup gönderdi. satırlarında, "sana bir mektup gönderiyorum ve aynı zamanda, bir de ‘göz’ gönderiyorum. eğer hala yüzümü unutmadıysan, bu minyatürün seni etkileyeceğini düşünüyorum." yazılı olan mektubun içine bir yüzük ve ressam arkadaşı richard cosway'e yaptırdığı sağ gözünün minyatürünün yer aldığı kolye ucu vardı. kendisine aşkla bakan prensin bu teklifinden çok etkilenen maria, londra'ya geri döndü ve halktan gizli tutulan bir törenle evlendiler.

kolye ucu, yüzük, broş, bilezik gibi aksesuarların veya çeşitli nesnelerin üzerine yapılan ve lover's eye ismi verilen bu minyatür göz tasvirlerini sevgiliye hediye etme modası, 19. yüzyılda tüm avrupa’ya yayılarak bir trend haline gelmiştir. bazıları ölen kişinin anısına yapılmış olsa da kraliyet çiftinde olduğu gibi, bir çoğu, sevgililer arasındaki bağlılığın somut bir nişanesi olmuştur.

bir broş üzerinde lover's eye, 1800-1820


bir yüzük üzerinde lover's eye, 1802


bir bilezik üzerinde lover's eye, 1830


bir kolye ucu üzerinde lover's eye, 1824


fildişi bir kutunun üzerinde lover's eye, 1800


"bir bakış baktın, kalbimi yaktın
aşkın kemendini, boynuma taktın
bahçende gülün kapında kölen
olmaya razıyım sevgilim senin."