Mariah Carey'nin All I Want For Christmas Is You Şarkısı, Neden Yıllardır Popüler?

All I Want For Christmas Is You, 90'lar, 2000'ler, 2010'lar ve 2020'lerin Billboard Hot 100 listelerinde 1 numara olarak tarihe geçti. Peki Noel şarkılarının Vince Carter'ı, nasıl oldu da bu denli kalıcı olmayı başardı?

Şarkı burada


duygular çok önemlidir. 

şüphesiz, sevgi de en temel duygulardan biri. bu duyguyu, döneminin ruhuyla birleştirebilmiş bir şarkı all i want for christmas is you. bu açıdan bakarsak, modern çağın modern noel ilahisidir.

christmas, xmas, weihnachten, noel; adına her ne diyorsanız, hristiyan batı dünyasında herkesin ailesi ve sevdikleriyle kutladıkları bir bayram. bir dini ritüel. dini geçmişli ritüeller hep duygu doludur. neşesiyle, hüznüyle, kavgasıyla deterministik ve doğruya yakınsamaya çalışan pozitif bilimlerin çok dışında, insan ve kültürüne ait bir olgu ve hatıralar bütünüdür.

1994'te yapılmış bir şarkı, nasıl oluyor da 90'lar, 00'ler ve 10'larda noel zamanı en çok dinlenenler listesine girebiliyor?

90'lar, kültür emperyalizminin, ingilizce pop müziğin televizyon ve radyo ile tüm dünyaya dinletildiği bir dönemin en üst noktasıdır belki de. noel ise, iki savaş sonrasında üretmek için çalışmış orta sınıfların ayaklarını uzatıp sıcak evlerinde, sevdikleriyle anne-babalarıyla, çocuklarıyla, kardeşleri ve kardeşlerinin çocuklarıyla ve çok yakın arkadaşlarıyla bir araya geldiği, tüm önceki noel anılarıyla bir arada bulunurken bir yenisini daha yaptığı, sevginin bütünlüğünü ve kapsayıcılığını hissettikleri bir dönem. hediye verip, sevdiklerine sevgilerini gösteren, hediye alırken sevdiklerince hatırlanmış olmanın hazzını doyasıya yaşadıkları birkaç gün.

bu şarkıya başka herhangi bir şarkıya kolay kolay nasip olmayacak bir şey nasip oldu. 90'lar döneminin kapitalist ve yırtıcı yuppilerin çağı ile yaklaşık 2000 sene öncesinin sevgi ve merhamet duygusunu bir araya getirdi. şarkının sözlerinde çocuksu noel istekleri yok, aile ile bir arada olma isteği yok, noel babadan istekler yok. sadece, noel'de sevdiği kişiyi isteyen biri var. yani 90'lar gelmiş, gençler üniversiteye gitmek için evden ayrılmış, okullarını bitirip büyük şehirde kalmışlar, ailelerinden uzaklar belki ve noel'de eskisi gibi aile evinde olmayı değil sevdiği kişiyi istiyor. bu bir sosyal kırılmadır. 

90'ların kültür emperyalizminin etkileri modern hayatımızda olduğu sürece bu şarkı noel zamanı liste başı olmaya devam edecektir. tahminimce anglo sakson pop kültürü hakimiyetini sürdürdüğü sürece bu şarkı noel zamanı liste başı olacaktır. bence çok enteresan bir gösterge bu.

Dünyanın En Popüler Bayramlarından Noel Hakkında Pek Bilinmeyen Enteresan Bilgiler