Market Rafındaki, Çok Önceden Stoğa Girmiş Olan Ürün Neden Zamlanır?

Bazı market zincirlerinin rafındaki ürünlerin neden eski fiyattan alındığı halde zamlandığını sorgulayanlar olabilir, güzelce açıklayalım.
Market Rafındaki, Çok Önceden Stoğa Girmiş Olan Ürün Neden Zamlanır?
iStock

zamlar söz konusu olduğu zaman rafta duran ürüne neden zam yapılıyor diyen arkadaşlar için ufak bir ticaret dersi: "bir satıcı için bir ürünü aldığı fiyatın hiçbir önemi yoktur."

mesela ben kilosu 60 liradan 10 kilo yağ alayım. 600 lira çıktı cebimden. kilosu 100 liradan satarsam cebime 1000 lira para girer. 400 benim kârım olur. 600 liraya tekrar 10 kilo yağ alırım ve onları bir daha satarım. döngü böyle devam eder.

ama bir gün gidiyorum yağ almaya, bana diyorlar ki: yağ artık 120 lira. eğer ben o anda elimdeki 10 kilo yağı 100 liradan satarsam elime 1000 lira geçiyor. 10 kilo yağı tekrar almak için ise 1200 lira ödemem gerekiyor.

yani bırakın kâr etmeyi, sattığım yağları tekrar yerine koyamıyorum bile. boşalan o rafı doldurmak için sattığım yağların parasının üstüne bir de 200 lira koymam gerekiyor. o yüzden ben elimde duran yağı 60 liradan da almış olsam artık 100 liraya satamam.

peki bu durumda ne yapmam gerekir?

1. ya ürünü satmayıp elimde bekleteceğim, bu stokçuluk oluyor. maliyet tekrar azalınca normal bir fiyattan satacağım.

2. ya da bazı market zincirlerinin yaptığı gibi aslında kilosu 60 liraya da almış olsam 150 lira diyeceğim fiyatına. (evet, rafta duran ürünümün fiyatı 100 liradan 150 liraya çıkacak.)

stok yapmayıp yağları 150 liradan sattığımı düşünelim. ben eskiden 60 liraya yağ alıp 100 liraya satıyordum. şimdi ise artık 120 liraya yağ alıp 150 liraya satabilir hale geldim.

bu durumda hem kârım azaldı, hem de fiyatı daha da pahalılaştığı için artık daha az satış yapabileceğim (millet fiyatı artan yağı eskisi gibi rahat alamaz artık). bir de bunun üstüne de sen yağa %50 zam yaptın diye evinde kendi halinde yaşayan annemin kulaklarını çınlatacaklar.

bakın arkadaşlar, hiç kimse ürününü yüksek fiyattan satmak istemez. yağ 20 lira olsun ben 40 liraya satayım siz ucuz olunca bol bol alın ben de %100 kâr edeyim. şimdi 120 liraya alınıp 150 liraya satılan yağdan mutlu mu olacak sizce market sahibi?

yani bu durumdan aslında satıcılar da kârlı çıkmıyor. hem market sahiplerinin kârı azalıyor, hem halk daha pahalıya ürün alıyor.

* (yağ fiyatları hayalidir, umarım gerçeğe dönüşmez ileride.)