Marketlerdeki Bazı Yumurtalar Neden Temiz Şekilde Satılmıyor?

Marketlerde satılan bazı yumurtalarda lekeli, saman içeren ürünlere rastlamanız kuvvetle muhtemel. Neden peki?
Marketlerdeki Bazı Yumurtalar Neden Temiz Şekilde Satılmıyor?
iStock

yumurtaların pis pis satılması, yetiştirme koşullarından kaynaklıdır. yumurtaların kirli olmasının birden fazla sebebi vardır. şöyle ki...

kafes sisteminde yapılan üretimde bu sorunu çok görmeyiz. ancak free range dediğimiz serbest dolaşım şeklindeki üretimde, kümeslerde folluklar olur. tavukların erken zamanda (yumurtlama öncesi) folluklara alıştırılması gerekir. yani bir nevi teşvik ederiz tavukları folluklara yumurtlamaları için. hatta bunun için yapay yumurta dahi koyarız. follukların ışık almaması da gerekir. bu follukların sürekli temizlenmesi gerekir.

bu bahsettiğim yetiştirme ile alakalı noktalara dikkat edilmezse tavuklar folluklar yerine altlığa yani yere yumurtlar. bu da yumurtaların dışkı ile temasına neden olur. hızlı bir şekilde yer yumurtaları toplanmazsa bu da dışkı ile bulaşık yumurta oranını artırır.

ülkemizde maalesef yetiştiriciler düzgün eğitim alamıyor. dikkat etmiyorlar, bu da kirli yumurtaların artmasına sebep oluyor. ayrıca şunu da eklemek isterim ki kirli yumurtalar, ıslak bezle silinen yumurtalardan daha sağlıklıdır.

ekleme: ayrıca damızlık yetiştiriciliğinde kirli yumurtalar kulukça makinasına genelde konulmadığı için insan tüketimine sunulur.