Marketlerdeki Parmesan Peynirlerinin Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Marketlerde satılan her parmesan peyniri maalesef orijinal parmesan değil.
Marketlerdeki Parmesan Peynirlerinin Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

parmesan peyniri; makarnaların, risottoların ve salataların biricik eşleniği. şarap yanında tüketilecek daha farklı ve aromalı peynirler olduğu için şarapla pek tüketmiyorum ben.

ancak, bu yazıyı yazma sebebim farklı. tükettiğiniz her parmesanın orijinal parmesan olmadığını belirtmek için yazıyorum. çünkü, bir peynirin parmesan olarak kabul edilebilmesi için emilia, parma, bologna veya mantau'da üretilmesi gerekiyor. burada üretilen peynirler orijinal parmigiano-reggiano logosunu taşıyorlar.

yani, bu peyniri almaya karar verdiğinizde, paketinde şu logounun olup olmadığını mutlaka kontrol edin:

çünkü, ab içerisinde üretilen/satılan her parmesan, eğer bu bölgede üretildiyse, bu logoyu taşımak zorunda.

ancak, bu peynire olan talep o denli fazla ki diğer markalar da benzer peynir üretip parmesan olarak satabiliyor, çünkü yasa sadece ab içinde bağlayıcı. ancak almayı düşündüğünüz ürünün bu logosu yoksa maalesef yediğiniz parmesan değil, benzer bir peynirdir.

bu sebeple, yazıyı yazmadan önce türkiye'nin en fazla lokasyonuna orta-üst segmentinde ürünler ulaştıran macrocenter'ın web sitesine baktım. yazıyı yazdığım sırada sitede 10 adet parmesan kelimesi geçen peynir bulunuyor. peki sizce bunların kaç tanesi italya'da üretilen gerçek parmesan dersiniz? sadece 1 tanesi:

sıkıntı şurada ki; italya'da parmesana oldukça benzeyen ama farklı bir bölgede üretilen bir peynir var: grana padano. ve macrocenter'da bile, grana padano logou peynirler, parmesan olarak satılıyor. örneğin peynirin tekerleğindeki grana padano logosuna dikkatinizi çekerim:


parmesan alınamayacak kadar pahalı bir peynir değil, çok daha pahalı peynirler var. ancak o kadar çok benzeri üretiliyor ki gerçeğine ulaşmak zor olabiliyor (türkiye için konuşuyorum elbette.)

bu sebeple, alırken logoya dikkat ediniz ve peynirin mutlaka ithal olduğundan emin olunuz.