Marketteki 1 TL'lik Çikolataya Sevginizi Artıracak Bir Liste: Dünyanın En Pahalı Çikolataları

"Neler oluyor şu hayatta" hissiyatı yaşatan bu çikolataları incelemek, insan ve doğa arasındaki ilişkinin ne boyutlara vardığını da düşündürüyor bir yandan.


1- chocopologie

1999 yılında danimarka'da fritz knipschildt tarafından kuruluyor. içi fransız dışı siyah çikolatalı trüfle sarılıp, hazırlanıyor. içinde yüzde 70 oranında valhrona kakaosu var. çikolatanın tanesi ( bir hamlede ağıza atılacak büyüklükte olanı) 250 dolardan satılıyor. amerika'da connecticut'ta bulabilirsiniz. ama sıraya geçip beklemeniz gerekli. çünkü özel siparişle satılıyor.

2- noka

dünyanın en pahalı ikinci çikolatası. venezuela, cote d'lvoire, trinidad ve ekvador'un siyah çikolatalarından elde ediliyor. içinde yüzde 75 oranında saf kakao var. en büyük özelliği içinde emülsifiye ve vanilya olmaması. kilosu 1600 dolar. satış yeri ise teksas.

3- delafee

"yok yukardakiler kesmedi çikolatam illaki altından olsun" diyorsanız tam yerine geldiniz. çünkü bu çikolataların üstüne 24 ayar yenilebilir altın tozu dökülüyor. içine hindistan cevizi yağı, kakao yağı, süt tozu ve vanilya gibi fakirlerin ulaşabileceği malzemeler eklemeyi de ihmal etmemişler. kilosu 500 dolares. satış yeri new york.

4- richart

dünyanın en iyi dördüncü çikolatası. yapımında dünyanın en iyi kakaosu criollo'yu kullanıyor. bademli, yabanmersinli, çilekli çeşitleri var. kutusu 120 dolar. satış yeri ise amerika gibi uzakta da değil. fransa'ya gittiğinizde lyon'a uğrayıp alabilirsiniz.


5- kakao gurme royal koleksiyonu

" yok arkadaş ben sadece altından çikolata yiyecek kadar fakir miyim" diyorsanız üzülmenize hiç gerek yok. sizi de düşünmüşler merak etmeyin. kutusunda 12 adet çikolata var. 4'ü saf altın, 4'ü saf gümüş 4'ü de pırlanta kaplı. fiyatı 4000 törkiş liras.

6- godiva g collection

godiva ülker grubu tarafından satın alınmıştı. neyseki fiyatını biz fakirleri de düşünerek ucuz tutmuşlar. kilosu 120 dolar civarında. gayet makul. içinde palet d'or, tazmanya balı ve sıcak meksika çikolatası gibi lezzetler kullanmışlar.

7- wispa gold

ülseri, reflüsü olanlar, altın, pırlanta benim mideme dokunur diyenler buraya gelsin. wispa gold bizim sağlığımızı düşünmeyi ihmal etmemiş. ve çikolatanın sadece paketini altın kaplama yapmış. ve fiyatını da yaklaşık 1000 pound koymuş. allah razı olsun.

kaynak: (http://www.hafiftarif.com/…-en-pahali-5-cikolatasi/)

(http://www.neotempo.com/…nin-en-pahali-8-cikolatasi)

(tempo dergisi, eylül 2009)