Mars ve Merkür'de Türkçe İsimler Verilmiş Kraterler Bulunuyor

Krater çapları 60 kilometreden az olmayanlar isimlerini Dünya yerleşkelerinden alıyormuş. Merkür'de ise ünlülerin isimleri verilmiş kraterler varmış. Her ikisinde de Türkiye'den yerler ve isimler varmış. Sözlük yazarı "drgoku" aktarıyor.
Mars ve Merkür'de Türkçe İsimler Verilmiş Kraterler Bulunuyor
iStock.com

mars'ta, çapları 60 kilometreden az olmayan kraterler, isimlerini dünya yerleşkelerinden alıyor. kratere ismi verilecek yerleşkeler çoğunlukla 100 bin veya daha az nüfuslu olanlar arasından seçiliyor. mars'taki kraterler arasında türkiye'den sinop ve tarsus isimli kraterler de bulunuyor.

merkür'deki kraterler ise dünyanın çeşitli kültürlerinden tarihte iz bırakan ve en az 50 yıldır ünlü olan sanatçıların, ressamların, filozofların, müzisyenlerin ve yazarların adını taşıyor. hayatta olan insanların adı kraterlere verilmiyor. üzerinde birçok isim taşıyan 147 kilometre çapındaki büyük kraterin farklı parçalarına, 1976 yılında uluslararası astronomi birliği tarafından onaylandıktan sonra ilk olarak 142 ünlünün ismi verilmiş. daha sonra bu sayı artmış ve günümüzde 389'a ulaşmış.

kratere ismi verilenler arasında bizim kültürümüze ait önemli isimler de var: sabri berkel, mevlânâ celaleddin rumi, halide edip adıvar ve mihri hatun.
bu isimlere ilaveten, gezegenin solgun yüzeyinde çaykovski ve rodin arasındaki büyük çaplı bir kraterin adı da mimar sinan.

edit: kaynak national geographic