Martin Scorsese Başyapıtı Goodfellas'a Bakışınızı Güncelleyecek Nefis Bilgiler

Martin Scorsese denildiğinde akla gelen ilk filmlerden Goodfellas (Sıkı Dostlar) hakkında pek çok güzel trivia.
Martin Scorsese Başyapıtı Goodfellas'a Bakışınızı Güncelleyecek Nefis Bilgiler

- goodfellas, new york suç muhabiri nicholas pileggi'nin kitabı wiseguy'dan esinlenilerek çekilmiştir.


robert de niro'nun filmde canlandırdığı karakter james conway gerçek hayattaki jimmy "gent" burke'dan, joe pesci'nin filmde canlandırdığı tommy devito karakteri gerçek hayattaki tommy "two gun" desimone'dan ve paul sorvino'nun filmde canlandırdığı karakter paul cicero ise gerçek hayattaki paul vario'dan esinlenilerek filme aktarılmıştır.


ray liotta'da filmde bir başka gangster olan henry hill'i canlandırmıştır. karakterin filmdeki ismi de gerçek hayattaki isimi de aynıdır. ayrıca liotta, henry hill'in fbi'daki ses kasetlerini dinleyerek filmdeki rolüne hazırlanmış.


- film 3 mayıs 1989 ve 9 ağustos 1989 tarihleri arasında 72 günde çekilmiş.


- başlangıçta filmin isimini wise guy olarak düşünmüşler. brian de palma'nın 1986 tarihli filmi wise guys ve 1987-1990 yılları arasında oynayan tv dizisi wiseguy ile karışmaması için goodfellas isminde karar kılmışlar.

TV dizisi olan Wiseguy

- filmdeki oyunculuğu joe pesci'ye en iyi yardımcı erkek oyuncu akademi ödülünü kazandırmıştır. ödül törenindeki oscar kabul konuşması akademi tarihinin en kısa konuşmalarından biriymiş. daha sonra pesci, gerçekten kazanma şansının olmadığını hissettiği için fazla bir şey söyleyemediğini açıklamış.

Pesci'nin efsanevi Oscar konuşması.

- amerikan film enstitüsü'nün haziran 2008'de açıkladığı "gangster" türündeki en iyi on film listesinde ikinci sırayı almıştır. bknz


- joe pesci'nin filmde canlandırdığı karakterin ismi olan "tommy devito", pesci'nin arkadaş olduğu four seasons'ın baş gitaristi tommy devito'ya bir selammış. bknz

Tommy DeVito

- kitabın yazarı nicholas pileggi aynı zamanda filmin de senaryo yazarlarından biridir. pileggi'ye göre, filmin daha gerçekçi ve özgün olması için bazı gerçek gangsterleri de filmde oynatmışlar. bu şahısların warner bros'tan maaşlarını nasıl aldıkları bilinmemekteymiş.


al pacino'ya jimmy conway rolü teklif edilmiş ancak kabul etmemiş. bu kararından pişman olduğunu daha sonra itiraf etmiş.

Conway'i Robert De Niro canlandırmıştı. 

- robert de niro, jimmy conway'in para dağıttığı sahnede sahte paranın elinde yarattığı histen hoşlanmadığı için gerçek para kullanmak istemiş. setten bir görevli robert de niro'ya kendi parası olan 5.000 doları vermiş. sahne çekildikten sonra tüm para sayılıp iade edilinceye kadar kimsenin seti terk etmesine izin verilmemiş.


- ray liotta'nın annesi çekimler sırasında kanserden ölmüş.


martin scorsese filme o kadar adapte olmuş ki, oyuncu kadrosunun gardırobuna varıncaya kadar filmin her ayrıntısına dahil olmuş. ray liotta'nın açıklamalarına göre bir sahnede, doğru olduğundan emin olmak için liotta'nın kravatını kendisi bağlamış.


- robert de niro, karakterini daha iyi canlandırabilmek için, kitabın ve filmin yazarı nicholas pileggi'nin kullanılmayan notlarını kendisinden istemiş. saplantılı şekilde canlandırdığı karakterin gerçek hayattaki davranışlarını öğrenmeyi çalışmış.


- ray liotta bu filmde oynayabilmek için, batman (1989)'deki harvey dent rolünü geri çevirmiş.

Filmde Billy Dee Williams, Harvey Dent'i oynamıştı.

- filmdeki karakterlerden fat andy'i new york polis departmanında görevli bir polis olan louis eppolito canlandırmıştır. louis eppolito 2005 yılında haraççılık, adaletin engellenmesi, gasp ve cinayet suçlarıyla suçlanmış. polis ortağıyla birlikte tutuklanmışlar ve 80'er yıl hapis cezasına çarptırılmışlar.


- martin scorsese çekimlerden önce ray liotta'dan gerçek henry hill'le bağlantı kurmamasını istemiş. liotta'nın böyle bir görüşmeden etkilenebileceğini düşünmüş.


- "fuck" kelimesi ve türevi kelimeler filmde toplam 321 kez kullanılmış. bunların yarısı joe pesci tarafından söylenmiş.


- jimmy conway karakterinin gerçek hayatta ilham aldığı jimmy burke 2004'te şartlı tahliye için uygun olacakmış ama 1996 yılında hala hapiste iken akciğer kanserinden ölmüş.


- gangster jimmy burke'e göre robert de niro hapishaneyi arayıp kendisi ile irtibat kurmuş. film için robert de niro'ya birkaç taktik vermiş. nicholas pileggi bunun hiç yaşanmadığını açıklamış.


- martin scorsese ve nicholas pileggi senaryoyu birlikte yazmış olsalar da filmin nihai diyaloglarının çoğu oyuncu kadrosu tarafından doğaçlama olarak oynanmış.


- henry ve karen'ın kızlarını oynayan küçük kızlardan biri harvey keitel'ın kızı stella keitel'dır. bknz


- martin scorsese'in annesi catherine scorsese ve babası charles scorsese filmde rol almışlardır. bknz


lorraine bracco'nun canlandırdığı karen karakterinin filmde sahip olduğu mücevherler ve takılar gerçektir. yapımcılar, silahlı muhafızlar tarafından korunan pahalı altınlar ve taşlar kiralamışlar.


- lorraine bracco, erkek egemen bir oyuncu kadrosu arasında yer aldığı için filmin çekimlerinde duygusal olarak zor zamanlar yaşamış.


- genç henry'i oynayan kahverengi gözlü christopher serrone, ray liotta'nın mavi gözleriyle uyuşmak için mavi kontakt lensler kullanmış.


- jimmy conway rolü için düşünülen oyuncular arasında john malkovich de varmış.


- sean penn, henry hill rolü için düşünülen oyunculardan biriymiş.

O yıllarda Sean Penn.

- filmdeki olay örgüsü 1955'ten 1980'e kadar sürüyor.


- paul sorvino'nun ray liotta'yı tokatladığı sahnede liotta bunun olacağını bilmiyormuş ve tepkisi gerçekmiş.


- lorraine bracco rolüne alışabilmek için bir çete üyesinin karısına yaklaşmaya çalışmış. ancak çok sıkı sıkıya bağlı bir topluluk oldukları için bunu gerçekleştirememiş. bu bağlarını gören bracco gerçek karen'la tanışmamaya karar vermiş.


- filmin prömiyerinin ardından o sırada tanık koruma programında olan gerçek henry hill filmle ve kendisiyle öyle gurur duymuş ki etrafta dolaşıp filmin kendisiyle ilgili olduğunu anlatıp övünmeye başlamış. böyle davranınca da fbi onu tanık koruma programından çıkarmak zorunda kalmış.


- film, 25 milyon dolarlık bütçeyle new york, queens, new jersey ve long island'ın bazı bölgelerinde çekilmiş.

Filmin gerçek lokasyonlarından biri. / Fotoğraf: movielocations.com

- film eleştirmeni roger ebert goodfellas'ı şimdiye yapılmış en iyi mafya filmi olarak göstermiştir.


- goodfellas, yapımcısı david chase'e the sopranos için ilham vermiş. filmden toplam 27 oyuncu the sopranos'da rol almış.


- filmdeki copacabana sahnesi iki karakterin sokakta yürümesiyle başlar ve gece kulübünün içini dolaşarak masalarına oturmalarıyla son bulur. 2 dakika 25 saniyelik kesintisiz tek çekim sahnesinin ışıklandırması iki gün sürmüş. sahne 8 kez filme alınmış. film yapımcıları gece kulübüne önden girmek için izin alamadıklarıdan arka kapıyı kullanmak zorunda kalmışlar.


- joe pesci'nin canlandırdığı tommy devito karakterinin, billy batts'ı (frank vincent) mutfak bıçağıyla toplam 7 kez bıçakladığı sahne yüzünden, goodfellas'ın ilk deneme gösteriminde onlarca kişi sinema salonunu terk etmiş.


- genç henry (christopher serrone) filmde sağ elini kullanıyor. büyük henry (ray liotta) ise solaktır.


- joe pesci'nin "nasıl komik" sahnesi, pesci'nin chicago'daki sarhoş gangsterler arasında şahit olduğu benzer bir olaydan esinlenilerek çekilmiş.


- örümcek karakterinin (michael imperioli) tommy tarafından öldürüldüğü sahne çekilirken imperioli'nin eli kırılmış, bir cam yüzünden kesilmiş ve onu hastaneye götürmüşler. doktorlar imperioli'nin göğsünde kurşun yarası gibi görünen şeyleri görmüşler ve büyük bir telaşla tedavi etmeye çalışmışlar. imperioli doktorlara onların makyaj olduğunu anlatınca onu hasta sırasının en arkasına yollamışlar ve üç saat beklemek zorunda kalmış.

Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Goodfellas Filmine İlham Veren Amerikan Tarihinin En Büyük Soygunu: Lufthansa

Leon: The Professional Filmi Hakkında Az Bilinenler

Er Ryan'ı Kurtarmak Filmini Gözünüzde Yükseltecek İlginç Anekdotlar