Marvel Comics'e Çizgi Roman Piyasasında Başarı Getiren Marvel Metodu

En ünlü Marvel karakterlerinin çoğunu yaratan çizgi roman yazarı Stan Lee'yi bilirsiniz. Marvel Comics'in, onun böylesine meşhur olmasını ve 1960'ların ilk yarısında epey ses getirmesini sağlayan bir yöntemi varmış.
Marvel Comics'e Çizgi Roman Piyasasında Başarı Getiren Marvel Metodu
Çizer Steve Ditko


marvel method, çizgi roman literatüründe ilk olarak marvel comics tarafından geliştirilmiş bir üretim tekniğidir

marvel bu tekniği geliştirmeden evvel çizgi roman şirketleri her çizgi roman için full script (senaryo) yazıp, karelere bölüp, hatta konuşma balonlarını yerleştirip gerisini çizerlere bırakıyormuş. büyük sayıdaki ekiplerde bu, mecburi oluyormuş.


fakat stan lee'nin ufak bir ekibi olduğundan ve çoğu metni kendisi yazması gerektiğinden sadece öyküyü çizere anlatmakla yetiniyor ve çizerin yerleştirdiği konuşma balonlarını dolduruyormuş. bu teknik, çizerin kendi artistik bakış açısını ve kendi yaratıcılığını sunmasına izin verdiğinden ortaya çok daha güzel eserler çıkmasına yol açmış... (bkz: splash page)

asıl emeği gösterenlerin çizerler olmasına rağmen yazarların gereksiz derecede fazla bir şöhret edinmesini sağlamış olan yöntemdir

bu nedenle de örümcek adam'ın stan lee ile birlikte yaratıcısı olan çizer steve ditko'yu ancak geçtiğimiz günlerdeki vefatı ile hatırlamışken, yazar stan lee'yi maşallah her marvel filmindeki cameo'suyla bol bol görmekteyiz. zaten "örümcek-adam'ın asıl yaratıcısı kim?" şeklinde tartışmalar uzun yıllardır devam eder ve steve ditko'ya haksızlık edildiği konuşulur. sebebi de bu marvel metodudur biraz. stan lee sadece konuşma balonlarını dolduruyormuş, düşünün yani.

Stan Lee ve Steve Ditko.

böyle eksikliklerine rağmen marvel'ın 60'larda ufak bir kadroyla, çok sayıda iş üretmesini ve birbirinden farklı onlarca karakter yaratmasını sağlamıştır. stan lee'nin çok fazla sayıda karakter yaratabilmesinin de sebebi biraz budur. senaryolarla her sayı çok fazla vakit harcamamış kendisi çünkü. yine de severiz tabi...

Bonus: Örümcek-Adam'ı kim yarattı?


2017'nin, Hikayesi ve Yarattığı Görsel Atmosferiyle Akıllarda Kalan En Nitelikli Çizgi Romanları