Maşa ve Koca Ayı Çizgi Filmi, Subliminal Bolşevik Göndermeleri mi Yapıyor?

Ülkemizde de yayınlanan Rus çizgi filmi Maşa ve Koca Ayı (orijinal ismiyle Maşa i Medved), büyük-küçük herkes tarafından severek izleniyor. Sözlük yazarı "anglachelm", yapımın içindeki göndermeleri kendi tarih ve askeri bilgisinden yararlanarak ortaya çıkarmış.
Bolşevik: "çoğunluktan yana" anlamına gelen Rusça kelime, 1903 yılında düzenlenen Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin İkinci Kongresi'nde Vladimir Lenin ve Julius Martov arasında yeni kurulmakta olan partinin üyelik tanımı üzerine başlayan görüş ayrılığı sonucu yaşanan ayrışmadaki taraflardan Lenin yanlısı grup.


çocuk pür dikkat televizyona bakarken benim de dikkatimi çekti. rus folklorik öğeleri kullanan maşa ve koca ayı diye bir çizgi film var ve tekniği, animasyonu vs çok başarılı. hikayeleri de güzel. ama çocukların bakınca asla anlamayacakları küçük detayları da sokuşturmuşlar.

1. maşa (maria) karda kaykay vs yaparken kask yerine giydiği siyah başlık kızılordu tankçı miğferi


aynı miğferin sahadaki kullanımı


2. tavşan yakalarken taktığı şapka nkvd frujka 1935 şapkası mı?


aynı şapkanın nkvd subayı tarafından kullanılması

NKVD: II. Dünya Savaşı'nın bitimiyle KGB'ye evrilen Sovyet istihbarat grubu.


3. son olarak, polikarpov i-16

koca ayı'nın manevi evladı penguen, sibirya'ya dönerken kızılyıldızlı, 1937 ispanya iç savaşında enternasyonel birlikler tarafında hizmet vermiş polikarpov i-16 ile mi uçuyor?


gerçek i-16


ispanya iç savaşında, teruel cephesinde 7 uçak düşürmüş üsteğmen alexei denisov'un uçağı ise pengueninkiyle hemen hemen aynı renklerde görünüyor


bunları 3-12 yaş grubu çocukların bilmesine tabii ki imkan yok

sokaktan geçen birinin bilmesi de çok ihtimal dahilinde değil. o halde sorulması gereken soruyu ben sorayım. o yaş grubuna hitap eden çizgi film neden çizgi film olarak kalmak yerine rus folklorünün en karanlık dönemlerinden birine atıf yapıp duruyor? ekipmanın neredeyse tamamı 1933-1953 arasından. yani stalin döneminden.

neyin peşindesiniz tam olarak? ileride çocuklar katyn katliamı, holodomor, great purge fotoğrafları görünce nkvd subaylarına bakıp "ha maşa da o şapkayı takıyor demek bunlar o kadar kötü insanlar değil" falan mı diyecekler? rusların geçmişle hesaplaşmak yerine kültürü olduğu gibi yayma doktrinleri iyi hoş amma ne bileyim daha geriye gideydiniz çarlık rusyasında da verebileceğiniz bir sürü atıf vardı. bir stepan makarov, bir amiral kolçak bir suvorov bir bagration dururken elin bolşevik katillerini çizgi filmlere yedirip durmak da ne ola?

The Simpsons Karakterlerinin Yaşlanmamasını Açıklayan Ürpertici Bir Homer Simpson Teorisi