Masal Gibi Görüntülerin Oluşmasını Sağlayan Doğal Aynalar: Salt Flats

Doğal bir güzellik olmasına rağmen özenle hazırlanmış görsel efektleri aratmayan bu küçük tuz göllerine insan ister istemez şaşırıyor. Salt flats nedir, özellikleri nelerdir diyorsanız buyrun içeriğe.
Masal Gibi Görüntülerin Oluşmasını Sağlayan Doğal Aynalar: Salt Flats

slat flat, sığ tuz göllerine verilen isim. tuz ve su ikilisi güneş ışığını bir ayna gibi yansıtabildiği için bu mekanlarda hayalleri ve masalları andıran manzaralar görebilirsiniz.


suyun derinliği en fazla 20-30 cm civarında olduğu için rahatlıkla arabayla girilip yüzeyinde gezilebiliyor. eğim sıfır olduğu için ortam dümdüz gözüküyor ve 20-30 km uzaktaki yapılar bile gözünüzün önündeymiş gibi gözüküyor. bu da hoş bir göz yanılmasına sebep oluyor. bu mekanlarda güneşin doğuşu ayrı güzel, batışı ayrı güzel olmaktadır.


salt flat'a uzaktan bakınca karlarla kaplı bir ova gibi gözüküyor ama yaklaşınca aradaki farkı rahatça görebiliyorsunuz. karla kaplı bir ova sadece beyaz rengi yansıttığı için bembeyaz gözükür. salt flat tüm renkleri yansıttığı için dev bir ayna gibi gözüküyor. dünyadaki en büyük salt flat bolivya'da bulunmaktadır ve "dünyanın en büyük aynası" veya "tanrının aynası" lakaplarıyla bilinmektedir.

buyrun izleyin


İlk Defa Görenlerin Türkiye'de Olduğuna İnanamadığı Bir Doğa Harikası: Salda Gölü