Matrix Üçlemesinde Seçilmiş Kişi Aslında Ajan Smith miydi?

Anormallikleri düzeltmek üzere çalışan bir bilgisayar programı iken ilk filmde bozulup üçlü serinin diğer filmlerinde de boy gösteren virüs halini alan Ajan Smith hakkında ufuk açıcı bir teori.
Matrix Üçlemesinde Seçilmiş Kişi Aslında Ajan Smith miydi?

neo'nun gözleri kör olduğunda smith'i görebilmesinin sebebi; güçlerinin gelişmesi değil, gerçek dünya sandıkları dünyanın da aslında matrix gibi bir yazılımdan ibaret olmasıdır ve neo'nun bunu idrak etmesidir. aynı şekilde ahtapotları da mermileri durduğu gibi elini kaldırarak durdurduğu sahnede de bu açıkça gösterilmiştir.

anlayacağınız zion'un bulunduğu dünya, yani morpheus ve arkadaşlarının gerçek dünya sandıkları yer matrix'in bir parçasıdır.

gerçek dünya sanılan yerin oluşturulmasının sebebi; ilk matrix'in herkesi mutlu edecek şekilde dizayn edilmesi ve insanların büyük kısmının bunu kabul etmeyişiydi. çünkü bu kusursuzluk insan doğasına aykırıydı, yok etmek savaşmak, mücadele etmek ve mutsuzluk da insan doğasının bir parçasıydı. kusursuz matrix denemesi makinelerin mahsüllerinin yani insanların büyük bir kısmının yok olmasına sebep olmuştu. bu yüzden herkesi mutlu edecek kusursuz bir dünya oluşturmak yerine, acıların savaşların olduğu ve sistemi kabullenemeyen insanları sistemden atmak yerine gerçek dünyaya ulaştıklarını ve makinelerle savaştıklarını simüle eden bir dünya oluşturdular ve sisteme uyum sağlamayan insanlara da bir amaç vererek sistemde kalmalarını sağladılar.

ayrıca seçilmiş kişi olarak bahsedilen kişi, ajan smith'tir. amacı da insanları yok etmek değil matrix'i yok etmektir, yani smith sistemi yok edecek olan virüstür. neo ise antivirüstür ve görevi matrix'i korumaktır. yani matrix'i ajan smith'ten temizlemekle görevlidir ki bunu yapar da.

neo, smith'i yok etmek karşılığında makinelerle anlamsız bir anlaşma yapar. sistemden çıkmak isteyen her insanın çıkmasına izin vermelerini ister ve bu şartla makinelerle anlaşır.
işin garibi, insanlar bir şekilde matrix'ten çıkıp, yani gerçek dünya sandıkları yere zaten ulaşabiliyorlardı. hali hazırda insanların büyük kısmı matrix'ten çıkmaya hazır değildi, hatta matrix'ten çıkıp sisteme geri dönmek isteyen bir örnek bile var filmde.

aslında mimarın neo'ya sunduğu seçenekler, yani kapıların ikisi de aynı yere çıkıyordu. neo eninde sonunda smith'i yok edecek ve matrix'i ve makinaları kurtaracaktı.
neo'nun değiştirdiği tek şey zion'un sıfırlanmamış yani resetlenmemiş olmasıydı ki bu da insanların makinelerin kölesi ya da güç kaynağı olmaya davam edecekleri gerçeğini değiştirmiyordu. bu anlaşmayla matrix'in bir parçası olan zion'da daha fazla insan bulunacaktı.

birkaç ipucu daha ekleyeyim; ilk filmde smith neo'yu vurarak öldürüyor. trinity de özel bir teknikle neo'yu öperek hayata geri döndürüyor (şaka tabi). neo'yu hayata döndüren trinity'nin öpücüğü değil, ajan smith'i durdurmadan ölmemeye programlanmış olmasıdır. son filmde ise neo, smith'i durdurmanın yolunun kendisini ele geçirmesine izin vermek olduğunu fark ediyor. bu esnada da smith'in daha önceki acı tecrübelerini anımsayarak dejavu yaşıyor ve bunu dile getiriyor "dur biraz bunu görmüştüm..."
sözlerini bitiriyor ve kendini neo'nun bedenine kopyalıyor. hatta neo'yu yok ettikten sonra o bile inanamıyor "yani bitti mi?" diyor ve ana makine neo üzerinden smith'e son darbeyi indiriyor ve savaş bitiyor. ve mimarın da belirttiği gibi 6. neo, görevini başarıyla yerine getirerek smith'i ve kendini sistemden siliyor.

ve sonuç olarak insansılaşmış makine smith, makineleşmiş insan neo tarafından durdurularak matrix'in devamlılığı sağlanıyor.

kaynak: ilgili shockvoice videosunun sayfasından alınmıştır.

bu konuda henüz bir uzlaşma olmasa da baskın görüş şöyle der

* neo'nun smith'i görmesinin sebebi smith'in kaynağa (the source) bağlı olmasıdır. neo sadece kaynağa bağlı şeyleri, makineleri falan, görebiliyor, trinity'i ve güneşi göremiyor. matrix kaynak tarafından çalıştırıldığı için neo'nun matrix'te güçleri var. aynı şekilde gerçek dünyadaki makineler de kaynağa bağlı.

* smith'in seçilmiş kişi olabileceğine dair tek ibare kahine (oracle) "anne" demesi. muhtemelen kahin smith'i kodlarken ona insanlara özgü hırs, hayatta kalma, kendini geliştirme gibi bazı özellikler verdi. fakat mimar neo ile konuşurken anomaly'nin kendi kontrollerinde olmadığını söylüyor, yani kahin smith'in böyle davranmasına sebep olan kişi, fakat bu smith'i seçilmiş kişi yapmaz.

tartışmanın yapıldığı reddit linki

The Matrix'i İzlerken Dikkatlerden Kaçan Enfes Detaylar