Mavi Balina Oyunundan Sonra İnsanları Tehdit Etmeye Başlayan Yeni Tehlike: Momo

WhatsApp üzerinden insanlarla iletişime geçen bu oyun (?), Latin Amerika'dan başlayarak ABD, Fransa ve Nepal'e kadar ulaştı. Peki nedir bu Momo?
Mavi Balina Oyunundan Sonra İnsanları Tehdit Etmeye Başlayan Yeni Tehlike: Momo


mavi balina oyunundan sonraki yeni tehlikenin momo oyunu olması ufkunuzu açabilir

momo whatsapp üzerinden hızla yayılan bir oyun. yabancı numaraların size whatsapp üzerinden mesajlar göndermesiyle oynanıyor. mavi balina'dan sonra bir başka tehlikeli oyun olarak lanse ediliyor.

uzmanlara göre kişisel bilgilerin çalınması, şiddeti öven bir dil kullanıp kişileri intihara sürükleyebilmesi, kullanıcıların tehdit ve taciz edilmesi ve insanlardan zorla para elde edilebilmesi gibi sakıncaları varmış. ayrıca oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına da kapılabiliyor. kısacası çocuklardan uzakta tutmakta fayda var. ayrıca oyundaki korkunçlu kadın da japonya'da vanilla müzesinde (vanilla gallery) yer alan bir sergideki kuş kadın heykelinin kendisiymiş.

Heykel, Japon özel efekt şirketi olan Link’in tasarladığı bir nesne. İsmi "anne kuş".

momo whatsapp üzerinden şöyle bir mesaj gönderiyor

"benim adım momo ve ben 3 yıl önce vefat ettim. bir araba çarptı ve bu gece saat 00:00'da odanızda durmamı istemiyorsan ve uyuduğunu izlersen bu mesajı 15 kişiye gönder. bana inanmıyor musun?”


momo kendisiyle oynamaya karar veren kişileri hack'liyormuş. oyuncuların telefondaki fotoğraflarını çalıp onlara yolluyormuş. ve bazı oyunculardan da para istiyormuş.

momo'nun olası tehditleri şöyle

kişisel bilgileriniz çalınabilir.

şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor.

kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor.

kişilerden zorla para elde edilebiliyor.

oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor.

oyun önce latin amerika'da ortaya çıktı

daha sonra amerika ve fransa'ya yayılmış. bu oyun hakkında meksika polisine birçok şikayet gelmiş. insanlar momo'ya mesaj attıklarını ve geri bildirim olarak şiddet içerikli fotoğraf aldıklarını söylemişler. bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edilmiş.

Meksika siber suçlar bürosu, Momo hakkında halkı uyaran açıklamalar yayınladı.

ayrıca iddialara göre bu oyun bir süre önce de çocuklara ulaşmak amaçlı olarak bilgisayar ve akıllı telefon oyunu olan minecraft üzerinden de yayılmaya başladığı söyleniyor. aşağıdaki linklerde daha detaylı bilgiler ve prankbrostv'de oynanan oyun mevcut.

İki YouTube kullanıcısının oyunu kullandığı video


kaynak: bbc

Güncelleme (6 Mart 2019)

Momo'yla "konuşan" 7 yaşındaki bir çocuğun okul arkadaşlarına bebek benzeri yaratıkların uykularında onları öldüreceğini söylemesinin ardından İngiltere'de de Momo'ya dair bir araştırma başlatıldı. Oyun/WhatsApp mesajı tekrar yayılmaya başladı ancak henüz bir ölüme sebebiyet verip vermediği meçhul. Zira yurt dışı haber siteleri gibi çeşitli kaynaklarda olayın, haberlerdeki gibi, henüz bir ölüme sebebiyet vermemesi nedeniyle Momo'dan bir "söylenti" ve "fake news" olarak bahsediliyor.

The Guardian haberi

BBC haberi


Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Onlarca Çocuğun İntihar Etmesine Sebep Olan Korkunç Oyun: Mavi Balina