Mayınların Patlamasını Önleyerek Sivillerin Hayatını Kurtaran Şarkı: Sakkijarven Polkka

1941-1944 yılları arasındaki İkinci Sovyet - Fin Savaşı'nın (Devam Savaşı) hemen akabinde yaşanan enteresan bir olayın baş kahramanı Sakkijarven Polkka adlı şarkı.
Mayınların Patlamasını Önleyerek Sivillerin Hayatını Kurtaran Şarkı: Sakkijarven Polkka

finlandiya ordusu, ikinci fin - sovyet savaşı sırasında geri çekilen sovyetlerin viipuri şehrinin etrafına (günümüzde rusya sınırları içinde kalmaktadır: vyborg) çok sayıda mayın yerleştirmeye başladığını fark eder. bu mayınlar halkın şehre dönmesine bile engel olacak sayıdadır. 


bu patlamamış mayınlardan birinin radyo sinyalleri tarafından tetiklenmesini sağlayan alıcısı başarıyla ele geçirilip, finlandiya'nın radyo anlamında en baba isimlerinden biri olarak görülen jouko pohjanpalo'ya incelemesi için getirilir. kendisi, bu mayınların 715 khz frekansından tetiklendiğini keşfeder. radyo alıcısının içinde üç uçlu bir çatal vardır. bu çatal dediğimiz üç uç, art arda belli üç nota çalındığı zaman (bu notaların mayından mayına varyasyonları mevcuttu) titreşerek mayını tetikler. bu titreşimi engellemek için çok sayıda notanın aynı anda çalındığı bir şarkının aynı frekansta çalmasına ihtiyaç vardır. 


işte bu noktada 1939'da kaydedilmiş ve arkaplanı akordiyon sesi dolu olan sakkijarven polkkan'ın şu kaydı, mayınların zamansız patlamasını engellemek için biçilmiş kaftandır: 


daha sonra radyo istasyonundan art arda, aylarca çalınan bu şarkıyla yüzlerce mayının sivilleri öldürmesinin önüne geçilmiştir.