Medeniyet Çok Güzel Gelsene: Artık İsveç'i Arayıp Rastgele Biriyle Konuşabilmek Mümkün

Tam 250 yıl önce sansürü kaldırmaya dair anayasayı kabul eden ilk ülke olan İsveç, bu olayın 250. yıl dönümünde kendine ait bir telefon numarası edinerek yepyeni bir ilke imza attı. Kısacası artık +46 771 793 336 numaralı telefonu arayarak rastgele bir İsveçliyle konuşmak mümkün. Detaylar için sözü yazarlarımıza bırakıyoruz.
Medeniyet Çok Güzel Gelsene: Artık İsveç'i Arayıp Rastgele Biriyle Konuşabilmek Mümkün

bundan tam 250 yıl önce sansürü kaldırmaya yönelik anayasa hazırlayan ilk ülke olan isveç'in yaptığı nefis hareket. isveç'in artık bir telefon numarası var. 

ne güzel lan, arıyorsun isveç çıkıyor karşına.

+46 771 793 336

sistem nasıl işliyor peki?

öncelikle işin arkasında isveç turist derneği var. amaçları isveç'in kültürünü, doğasını vs. tanıtmak.bunun için de isveçlileri aracı olarak seçmişler.

aradığımızda kimlerle konuşuyoruz?

bu sisteme kendini elçi olarak kaydettirmiş herhangi bir isveçliyle. üstelik ikinci, üçüncü aramalarda ilk çıkan kişiye tekrar bağlanma ihtimali çok düşük. bu yüzden de sürekli yeni insanlar, yeni hayatlar ve yeni kültürler öğrenme şansınız artıyor.


ücreti ne kadar peki? paradan haber ver?

isveç müthiş ülke tamam ama o kadar da değil. ücret işi tamamen seninle kullandığın operatör arasında.

numaram herhangi bi yerde paylaşılıyor mu? arayan kişi numaramı görebiliyor mu?

hayır. arama önce santrale gidiyor, seni ordaki yetkililer rastgele isveçlilere yönlendiriyor. dolayısıyla santralin numarasını görebiliyorlar sadece.

arıyorum ama kimse cevap vermiyor, neden?

birkaç ihtimal var bununla ilgili. ya o an tüm isveçliler başka birileriyle görüşüyordur ya da uyuyorlardır. arama yaparken onların yerel saatlerine bakmakta fayda var anlayacağınız. merak edenler için isveç'in saati bizden 1 saat geri.

isveç dilinde nasıl merhaba diyebilirim?

"hallå!" ya da "hej!" diyip giriş yapabilirsiniz. ama çok da kasılmaya gerek yok diye düşünüyorum; hi ya da hello da işinizi çözer gibi.

kaynak: http://theswedishnumber.com/

İsveç'e en çok arama yapan ülke %81 ile tabii ki biziz. Bu istatistiğe katkıda bulunan bazı Sözlük yazarlarının tecrübelerini de şöyle bırakıyoruz

aradım, vallahi de billahi de aradım.

stocholm'de yolda yürüyen elemanın biri açtı ve "merhaba ben sweden" dedi :) vallahi de billahi de böyle dedi lan. nereden arıyorsun, adın ne filan klasik tanışma muhabbetleri.

şahsen kıskandım. sadece bu kıskandım!

gidip bi' yerlerde ölmek filan istiyorum..

az once aradigim ve 25 yasinda isvecli bi ablamizla sohbet ettigim telefon numarasi. gayet sicakkanli ve sempatik konustu. isten cikmis 

( bu saatte isten cikilan yerler var dunya uzerinde aq) 

bugun ne yapsam diye dusunuyomus. instagramimi istedi verdim, bakalim nasil bisey cikacak heyecanli dakikalar..

adamları nasıl bunalttıysak telefon "hello, turkey" diye açıldı.

3 kez aradım baya sohbet ettik. hat yeni değilmiş sadece duyurusu/reklamı yeni yapılmış. istedikleri zaman açıyorlarmış telefonu ama gün içinde belli bir saat açık kalma şartı varmış.

olm medeniyet çok güzel lan.

tina isminde 30'lu yaşlarda bir hanfendiyle çat pat konuştum. ingilizcemin iyi olduğunu, toefl'dan 60-70 alabileceğimi...(toefl kısmı şaka)
tina eğer burayı okuyorsan o bendim, stockholm'e gelince söz arıycam seni

olm ne acayip bi şey lan bu. hiç tanımadığın bi ülkeyi arıyorsun ve karşına hiç tanımadığın belki de hiç görmeyeceğin biri çıkıyor ve direkt sohbet ediyorsun.

Olayın tanıtım videosusu ise şöyle