Medici Ailesinin Gücünü Gösterme Amacı Taşıyan Yapı: Medici Şapeli

Medici ailesinin mezar taşlarını barındıran yapı, zamanında Floransa'da etkili olan ailenin ufak bir özeti gibi.
Medici Şapeli

floransa'daki san lorenzo bazilikası'nda bulunan medici şapeli, medici aile üyelerinin mezar anıtıdır. mezar anıtları, 1520'den 1534'e kadar büyük ölçüde michelangelo tarafından yapılmıştır ve michelangelo'nun ayrılmasından sonra onun öğrencileri tarafından tamamlanmıştır. papa vii. clement (eski adıyla kardinal giulio de 'medici) tarafından yaptırılmıştır.

San Lorenzo Bazilikası.

iki anıtsal heykelin (nemours dükü giuliano ve urbino dükü lorenzo) herbiri, niş (girinti kovuk) içinde oturmuş silahlı bir figürden oluşur, altta lahitlerin her iki tarafında da duran alegorik iki figür vardır. iki dükü temsil eden oturmuş figürler, portre değil model olarak ele alınmaktadır.

Nemours dükü Giuliano.
Urbino dükü Lorenzo.

bir ordu komutanının asasını elinde tutan giuliano, aktif adamı, askeri gücü resmeder. ayağıyla “gece” ve “gündüz” karakterlerine yaslanır. bir dişi dev olan “gece”, huzursuz bir uykuda kıvrılmakta; herkül figürü “gün” ise, omzunun üzerinden öfkeyle bakmaktadır, tehditkardır.

"gece derindir, gece sessiz, gece güzel, gece alımlı, gece ihtişamlı ama bir o kadar da huzursuz. ve eğer gerekirse, huzursuzluk yerini öfkeye bırakacaktır."

yüzü bir kask tarafından gölgelenen lorenzo ise, düşünceli adamı kişileştirir ve yönetimi simgeler. gösterişli olup da daha az öfke içeren lorenzo lahdine eşlik eden "uyuma" ile "uyanma" vakitleri arasında uzanan iki figürde ise, erkek figürü “gün batımındaki alacakaranlık”, kadın figürü ise “şafak” olarak tanımlanır.

muhteşem lorenzo ve kardeşi giuliano, giriş duvarına gömüldü ve üzerlerine madonna and child ve aziz cosmas and damian'dan oluşan mermer bir heykel grubu yerleştirildi.

Lorenzo ve kardeşi Giuliano.

madonna and the child, michelangelo’nun tamamen kendi elleriyle hazırladığı heykeldir. azizler ise, öğrencileri tarafından, ustalarının ilk heykeli model alınarak yapılmıştır.

Madonna and the Child.

duvar düzleminin çok katmanlı eklemlenmesi, klasik mimarlık kurallarının tersine çevrildiği maniyerizmin öncüsü, ilk ayak sesidir. nitekim italyan sanatçı, mimar ve yazar giorgio vasari, michelangelo'nun, çağdaşları gibi “vitruvius'u ve antikleri takip eden” olmadığını belirtir. vasari'ye göre michelangelo, "eskilere uymayıp, geçmişle bağları kıran ve devrim yaratandır. asıl michelangelo gibiler takip edilmeye değerdir."

Karanlık Bir Çağı Sanata Kavuşturarak İtalyan Rönesansını Başlatan Floransalı Aile: Mediciler

Sultanahmet'ten Kaçırılıp San Marco Bazilikası'na Yerleştirilen At Heykelleri

Art Nouveau Mimarisinin İstanbul'daki İlk Eseri: Botter Apartmanı