Medicilerin Halkın Arasına Karışmadan İki Saray Arasında Ulaşımını Sağlayan Vasari Koridoru

İtalya'nın ilgi çekici yapılarından olduğu kesin olan bu koridorun tarihi de ilginç.
Medicilerin Halkın Arasına Karışmadan İki Saray Arasında Ulaşımını Sağlayan Vasari Koridoru

vasari koridor, adını mimarından, giorgio vasari'den alan, i. cosimo'nun isteğiyle 1565 yılında yapılan güzide bir yapıdır. yapımı 5 ay sürmüştür. şehrin icindeki palazzo pitti ile palazzo vecchio arasındaki bağlantıyı sağlar. ana girişi buontalenti mağarasındandır:


medici dükleri bu koridoru kullanarak halkın arasına karışmadan iki saray arasında gidip gelebiliyorlardı. uzunluğu 1,5 kilometre civarındadır. yükseltilmiş bir koridor olduğundan genellikle çatılardan, arno nehri'nin üzerinden geçerken de ponte vecchio'nun üstünde kemerlerle desteklenmiş bir şekilde yoluna devam eder.


pitti sarayı ile vecchio sarayı, şehrin yüksek kesimlerine hakim olduklarından ve dükleri mağdur etmemek adına koridor ilk etapta uffizi galerisi'nden geçerek arno nehri kıyısına ulaştırılır. sonra kıyı şeridinden ponte vecchio'nun üstüne yapılan ve kemerlerle desteklenen yoldan devam eder.

Pitti Sarayı
Uffizi Galerisi

köprünün oltarno çıkışında bulunan manelli kulesi koridorun yapımında vasari'ye zorluk olmuştur. köprüyü savunmak için inşa edilen bu kulenin sahibi olan manelli ailesi, koridorun yapımı için kulenin yıkılmasına karşı çıkmış ve vasari, koridoru kulenin etrafından dolaştırılmıştır:


koridor, ponte vecchio'dan geçerken ponte santa trinita tarafına bakan bir dizi panoramik pencerelerle dekore edilmiştir. köprünün oltarno'daki etabında santa felicita kilisesi'nin girişinin üstünden geçer:


bu noktada, büyük dük ailesi halkla karıştırılmaksızın hizmetleri takip edebilmek için, kilisenin içine bakarken, kalın bir korkulukla korunan bir balkona sahipti. son etapta koridor hafif alçalarak pitti sarayı'na varır.

benito mussolini, emriyle orijinal yapının daha küçük pencerelerini 1939'da değiştirdi. büyük pencereler adolf hitler tarafından floransa'ya resmi ziyaret için ona nehrin panaromik bir görüntüsü vermek üzere kuruldu.

uffizi girişine en yakın alan , 27 mayıs 1993 gecesi italyan mafyası tarafından yaptırılan bir bombayla ağır hasar gördü. lambertesca ile georgofili tabloları arasında bulunan torre de pulci'nin yanında bir araba bombası patlatıldığında, uffizi galerisi'nin bu bölümü ağır hasar aldı ve koridordaki birkaç eser yok edildi. umutsuzca hasar gören bu tablolar, tekrar bir araya getirildi ve olayın bir hatırlatıcısı olarak hizmet etmek için orijinal yerlerini geri aldı.

Karanlık Bir Çağı Sanata Kavuşturarak İtalyan Rönesansını Başlatan Floransalı Aile: Mediciler

Kralların Kendi Saraylarını Yaptırırken Örnek Aldığı İhtişam Abidesi: Versailles Sarayı