Medyanın Her Gün Önümüze Attığı Yalanlarından Korunma Teknikleri

Televizyonda, sosyal medyada veya gazetede yer alan bazı haberlerdeki manipülasyon kokularını nasıl alırız ve bunları yemeyiz? Algı yönetimi uzmanı bir Ekşi Sözlük yazarı anlatıyor.
Medyanın Her Gün Önümüze Attığı Yalanlarından Korunma Teknikleri

şimdi size televizyonda, sosyal medyada veya gazetede bir şeyler gördüğünüz zaman bunlardan çıkan manipülasyon kokularını nasıl anlarsınız ufak yalansavarlar vereceğim. bu yalansavarları alın ve her sabah kalktıktan sonra ve her akşam dişlerinizi fırçalayıp yatmadan önce birer kere okuyun.

yalansavar 1: söylenene değil söylenmeyene bak

bir haber veya yorum gördüğünüz zaman orada anlatılanlara değil, anlatılmayanlara odaklanın çünkü yönlendirme genelde söylenenlere değil söylenmeyenlere dayanır. evine giren saldırganlardan kaçarken kendini pencereden atan kadının haberini "genç kadın pencereden düştü" şeklinde verirlerse ve saldırganlardan hiç bahsetmiyorlarsa işte bu manipülasyondur. bunun yanı sıra, belli bir ortamda sadece tek fikirden bahsediliyor ama diğer fikirlerin esamesi bile okunmuyorsa işte orada gene koşturan yalanlar vardır.

yalansavar 2: kolay hedeflere kanma

güçlü gibi gözüken bir fikir yerden yere vuruluyorsa ve o fikrin tüm lafta tüm açıkları gözler önüne seriliyorsa ilk bakışta "vay be, bak nasıl hemen açıklarını gözler önüne seriverdiler" demeden önce şuna dikkat et. bazen insanların önünde küçük düşürülmek istenen hatta saçma gösterilen fikirler son derece basit şekilde resmedilir ve sonra basitleştirilen hedef paramparça edilir. yani aslanın kendisi değil, aslanın resmi gözleriniz önünde parçalanır. sizde sanki gerçek aslan öldü zannedersiniz. örneğin; liberalizmi parçalamak isterseniz önce onu "herkesin kafasına esen her şeyi yaptığı bir sistem ve liboşluk" olarak tanıtır sonrada yerden yere vurursunuz.

yalansavar 3: seni çocuk gibi korkutmalarına izin verme

manipülatör ibişler en çok korku duygusunu kullanırlar. sizi korkutan her neyse ince ince araştırılır, sonra da eğer size denileni yapmazsanız başınıza her tür felaketin geleceği propagandası yapılır. her olay ve durumda farklı ihtimaller vardır. örneğin; bir uçağın çakılması ya da yağmurda üstünüze yıldırım düşmesi ihtimalleri vardır. ancak her uçağın çakılması veya her yağmurda tepenize yıldırım düşmesi ihtimali yoktur. buna rağmen manipülatör ibiş hazretleri her konuda size en kötü senaryoyu çizerler. bunların sözlerine ve attıkları manşetlere inanırsanız kendinizi kıyametin şafağında ve zombi istilasının hemen öncesinde hissetmeniz mümkündür.

yalansavar 4: seni iltifatlara boğup gaz vermelerine kanma

insanın en büyük açlığı iskender döner ve kaymaklı ekmek kadayıfından sonra kendini değerli ve önemli hissetme açlığıdır. insanlara kendilerini önemli ve değerli hissettirirseniz tüm kalkanlarını indirip sizi bağırlarına basarlar. medya virüs yayıcıları da bu açığı tepe tepe kullanır. en kahraman, en özel ve en güzelsiniz. dünya tarihine sizin gibi insanlar gelmedi. aslansınız ve kaplansınız diyerek ince ince gaz verirler sonra da sizi gazla iyice doldurduktan sonra istedikleri hedefe doğru aç bırakılmış kedinin ciğere atlaması gibi saldırtırlar.

yalansavar 5: hadi çabuk hareket et laflarına kulak asmayın

panik ve hızlı hareket aklın düşmanıdır. acele işlere gerçekten şeytan ve şürekası karışır. medya iblislerinin en sevdiği şey seni paniğe sokmak ve hemen tepki vermeni sağlamaktır. kim ki sana; sakın düşünme, hemen kararını ver, önce yap, sonra düşün gibi zehirli telkinlerde bulunuyorsa girdiğin tünelin ucu iyi bir yere çıkmaz. örneğin; "çocuğunuzun geleceği konusunda hemen almanız gereken sekiz önlem" türü başlıklar buram buram manipülasyon kokar, hile kokar ve desise kokar. "şimdi tartışacak zaman değil ey ehli müslim" gibi lafları duyduğunuz zaman da tam tersine tartışmanız gereken konular vardır demektir.

yalansavar 6: büyük vaatlere kanmayın

hitler'in baş yalan veziri goebbels demiştir ki: "bir yalan ne kadar büyük olursa insanlarda daha kolay inanır." çünkü aklınız kimsenin o kadar büyük yalan atacağına inanamaz ve doğrudur herhalde der. örneğin şişko bir polonyalı siyasetçi çıkıp "seçilirsem herkese bir ev bir araba dağıtacağım" nutku atar kimse sen ne diyorsun demez. başka bir fijili politikacı "beni kral yapın iki seneye süper güç olacağız" der halk "yeşeee" diye bağırır. klingonlu yatırımcı "dijital tavuklarıma paranızı yatırın iki haftada verdiğiniz paranın elli katını vereceğim" der klingon halkı bu yatırımcıya para yatırmak için birbirini ezer. siz siz olun, akıl ve mantık dışı haber veya yorum duyarsanız hemen ayağa kalkın, derin bir nefes alın ve üç kere "hadi oradan , hadi oradan , hadi oradan" deyin.

yalansavar 7: güçlüyüz laflarına karnınız tok olsun

toksik yalancı manipülatörler insanların güce karşı zaafları olduğunu çok iyi bilirler. insan evladı güçlü olmak ister, kendinden güçlü olanlardan da hem korkar hem de imrenir. zayıfları pek sevmez. bu sebeple medya üzerinden size yalan sıkanlar kendilerini olduklarından daha güçlü gösterirler. örneğin sahte anketlerle seçimleri kesin biz kazanıyoruz yalanlarından başlayıp, bir takım sahte bilimsel verilerle kendilerini evrenin sırlarını çözmüş gibi pazarlayanları bu kategoriye sokabiliriz.

yalansavar 8: sahte düşman üreten sahte kahramanlara çürük domates atın

kendini kahraman göstermenin en tehlikesiz yolu olmayan bir düşman üretip sonra da ondan korkanları cesur şövalye pozlarında korumaktır. örneğin çocuğa "yatağın altında öcü var" dersiniz sonra da odaya girip "şimdi öcüyü öldürdüm rahat rahat uyu sevgili yavrum" ayağına yatarsınız. bu konuda tarihte örnekler çoktur. kendi ülkesini bombalayıp dünyayı zalim teröristlerden kurtarmak için alakasız ülkeleri işgal edenler de, soyduğu ülkenin parasını illuminati çaldı diye bağırıp sonra galeyana gelen halkın içine karışanlar da vardır.

yalansavar 9 :tarafını seç yoksa seni bertaraf ederiz diyenlere kulak asmayın

böl, parçala, yönet; roma imparatorluğundan beri başarıyla kullanılan bir taktiktir. buna göre insan grupları hepsi de birbirine düşman bin bir parçaya bölünür sonra da konforlu şekilde yönetilir. birbirinin gözünü oyup boğazını sıkmaktan başka şey düşünemeyen ahali de "yahu hepimizi birileri soyup soğana çeviriyor" lafını edecek enerji bulamazlar. birileri size "hangi taraftansın" diye sorduğu zaman oradan kaçmak fena fikir olmayabilir.

yalansavar 10: önünüze konan süslü kutuların içine bakmayı unutmayın.

sırf kutusu güzel diye size verilen hediyeye çok sevinirseniz içinden sevimli bir akrep çıkarsa sevinciniz kursağınızda kalabilir. bu sebeple önünüze çok doğru, çok ilahi, çok popüler ve çok bilimsel kutularında konan her şeyi güzelce inceleyin. evirin çevirin sorgulayın. karpuz alırken bile şöyle bir elle vuruyorsunuz beyninize koyacağınız şeyleri de sorgulamadan kabullenmeyin.
...

evet efendim. sizi yalan rüzgarlarından koruyacak güzel bir mont diktim sanıyorum. şu verdiğim maddelerin iki tanesine bile dikkat etseniz rüzgarla dönüp duran korkuluktan insanlığa terfi edebilirsiniz.

eee hocam şimdi ne güzel saatlerce tartışma programı falan izliyorduk, tüm tadımızı kaçırdın, biz ne izleyeceğiz diyorsanız; buyurun, size içinde türlü eğlenceli bilgilerle dolu youtube kanalımın linkini vereyim. her gün bir adet 1x1 video yazıyorum reçetenizi. düzenli kullanırsanız kısa zamanda bağışıklık sisteminiz güçlenir. geçmiş olsun.