Meral Akşener'in Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar

Meral Akşener, Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladı. İşte o cevaplardan bazıları.
Meral Akşener'in Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar


iyi parti isminin halkla kucaklaştığına inanıyor musunuz? ilk zamanlarda isim konusunda yanlış yapıldığını düşünmüştüm ama şu an eski düşüncelerim yok gibi.

size gelmek isteyen başka mhp'li vekillerin olduğunu düşünüyorum, seçim sonrasını mı bekliyorlar acaba? (xaccah59)

tabii ki. öyle düşünmemeniz lazım çünkü sizin gibi gençler buldum.

an itibarıyla artık yeni milletvekilleri başlayacak.

gayrimüslim vatandaşlarımız neden size oy vermeliler? (well cooked)

kimsenin cb adayına zorunlu şekilde oy vermesi gerekmiyor. hepimizin projelerine, söylediklerine bakacaklar ve en yakın hissettiklerine oy verecekler. dolayısıyla hiç kimseye aidiyet üzerinden bir tanımımız yok. o nedenle alametifarikamız nüfus cüzdanı. bir devleti devlet yapan nüfus cüzdanı ve tapu senetidir.

81 milyon insanın türkiye'nin sahibi olduğuna inanıyoruz.

ahmet davutoğlu zamanında seçimler için kyk kredi ve burslarında zam yapacağını söylemiş ve yapmıştı. ancak ardından 2. dönem sonunda ise normal öğretim süresi dolan öğrencilere yazın da verilen 3 aylık bursu da kesmişlerdi.-ki hala öğretim süresi dolduğu zaman öğrencilere burs vermeyi erkenden kesiyorlar. - e tabii, bir yerden veriyorsan bir yerden alacacaksın diyebiliriz. bu benim için büyük bir düşüncesizliktir sebebi ise mezun olup da direkt iş bulamayan bir sürü mezun olabiliyor. 

böyle uyanıklıklar olacak mı sizin cumhurbaşkanlığınız süresince? yapılan yatırımlar ne olarak dönüp dolaşıp bizden gidecek? gidecek mi? sizi seviyorum meral anneciğim. anne diyebilirim değil mi? diyeyim ya :) bol şans. (iamfugitive)

oğlum müsade ediyor. anne diyebilirsiniz.

biz üniversiteden ve liseden mezun olmuş gençlerimize devlet olarak iş vermeyi garanti ediyoruz. veremediklerimize de 500 lira aylık vatandaşlık maaşı bağlayacağız. çünkü bir devlet vatandaşına iş ve istihdam yaratmalıdır. o yüzden cb olduğumda bir elden alıp bir elden vermeyeceğim.

kyk faizlerini de sıfırlayacağız. çok uzun dönemde iş bulduğunuz takdirde ödeyeceksiniz. ailenizin üzerine de bir yük binmeyecek.

doktorların çalışma koşullarını iyileştirme ve doktora şiddet ile ilgili düzenlemeleriniz olacak mı? bu önemli bir konu ama bunu kimse dile getirmiyor. saygılar. (arcus aortae)

teşekkür ederim. bugün sanıyorum niğde ve nevşehir, iki ilimizde dile getirdim.

özellikle hasta ve doktoru karşı karşıya bırakmak sayın erdoğan'ın klasik tarzı, her kesimi birbirinin karşısına dikerek iktidarını sürdürdü.

ayrıca şehir hastanelerinde doktorların esir olduğunu düşünüyoruz. bu nedenle doktorların çalışma hayatlarını düzenlemek adına çalışmalar yapacağız. ayrıca mecburi hizmet, zorunlu hizmeti kaldırıyoruz.

muharrem ince ile olan rekabetinizi ince'nin yaptığı gibi daha geri planda tutarak daha çok destekleyici beyanlar vererek sürdürmeniz gerektiğini düşünüyor musunuz? (well cooked)

sayın ince ile ilgili olarak herhangi bir incitici beyanım olmadı. ama sonuç itibarıyla sayın karamollaoğlu da dahil olmak üzere aynı zamanda rakibiz. herkes 2. tura kalmak için bir gayretin içinde dolayısıyla incitmeden bir rekabetin içindeyiz. bunda da bir sorun yok.

bir grup (gazeteci, yazar, siyasi vs.), akp ve erdoğan kaybederse iç savaş çıkar algısı yaratmaya çalışıyor, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? bu arada sizi çok seviyorum meral hanım, size anne diyebilir miyim? :) (lukretius)

tabii anne diyebilirsiniz. bu yaratılmaya çalışılan algının sebebi tarzan zorda, abbas yolcu.

"bir polis memuru meral akşener'i hdp'li biriyle aynı kefeye koyamaz." gibi bir cümle kullandığınıza dair haberler çıkıyor bunun doğruluğu nedir? sempatik tavrınız ve gençlerin yanındaymış gibi davranmanız sebebiyle mhp'den farklı bir kitleniz oluştu. ırkçı, milliyetçi, ülkücü korkunç cümleler kurmayı seçimden sonrasına mı saklıyorsunuz? (thelastdeveloperonearth)

bugün aksaray'da arkadaşlarımızın astığı bayrağımızı siz pkk'ya yakınsınız, hdp ile işbirliği yapıyorsunuz diyen bir emniyet müdürüne karşı devletin bürokratı olması gerektiğini ve bugün bir siyasi partinin bürokratı olarak çalışmasının, mavi marmara'da olduğu gibi sayın erdoğan'ın kendisini yüzüstü bırakacağını söyledim.

eğitim politikanızın şu anki eğitim sisteminden farklılıkları ve düşündüğünüz eğitim sisteminin uzun solukta ülkeye faydaları neler olacaktır? son olarak her ile üniversite her ilçeye imam hatip okulu açılmasıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? (kopurmeyen sampuan)

eğitim politikamız siyasinin vesayetinden kurtarılıp, devlet politikasıyla 21. yüzyıla hazırlanan gençler yetiştirilmesi. her şehre üniversite açılması yerine her üniversiteden mezun olana devlet olarak iş vermenin zorunlu olduğuna inanıyoruz.

siz değil de muharrem ince 2.tura kalsa destek verecek misiniz? (nikolay vasilyevic gogol)

ben bu soruya evet cevabını vermekten yoruldum. ama ben kalacağım.

kadına şiddet konusundaki en radikal projeniz nedir? kadınlarımız sokaklarda özgürlük içinde, huzurla yürüyebilecek mi? şiddet uygulandığında bedelini ödetecek düzenlemeler gelecek mi? (erdnc88)

evet, kanunlarda iyi hal indirimini kaldıracağız. kadına şiddet uygulayan eğer kocaysa kadını sığınma evine yollamak yerine o erkeği terapi evine yollayacağız. kadın kendi evinde kalacak.

tansu çiller'in akp mitinginde yer almasının alametifarikası nedir? (nikolay vasilyevic gogol)

abbas yolcu.

seçimin 1. turda biteceğini düşünüyor musunuz? ve eğer siz 2. tura kalırsanız kazanma şansınızı yüzde kaç olarak görüyorsunuz? (tpi)

hayır. %100.

yüzde kaç alırsanız kendinizi başarılı görürsünüz? teşekkür ederim. (serqei)

henüz 7 ay önce kurulmuş bir parti olarak hiç kendimizi tarttırmadık. dolayısıyla bu seçimlerde tartılacağız. verdiğiniz oylara göre başarılı ya da başarısız olduğumuzu anlayacağız. teşekkür ederim.

neden bu kadar beklediniz? neden iyi partiyi daha önce kurmadınız? engellemeleri biliyorum, bir tanesine kendim şahit oldum ama bunlar iyi partinin bu kadar geç kurulmasına sebep değil diye düşünüyorum. yanılıyor muyum? (benbiravareyim)

biraz yanılıyorsunuz. çünkü 81 ilde teşkilatlanmak ve bir partinin kurulup kurulmayacağına karar vermek, pek çok insanın fikrini almak epey uzun sürdü.

yök hakkında ne düşünüyorsunuz? akıbeti trt gibi mi olacak? :) (bir aci)

trt'yi satacağız, yök'ü kaldıracağız. yetkilerini de üniversitelere dağıtacağız.

andımız aynen geri dönecek değil mi? türküm, doğruyum diyemeyenlere inat... 

kayınvalideniz siyasetçiliğiniz hakkında ne düşünüyor?

eşinize sert çıktığınız söylenmişti o da babamın annemden korktuğu gibi korkuyor mu sizden?

biz sizi çok ama gerçekten çok seviyoruz. bu nedenle bizi kayırmayacaksınız değil mi? liyakat çok önemli çünkü bizim için...

size takılan lakaplardan en sevdiğiniz hangisidir, meral mommy? (tekkalan)

andımız geri dönecek. kaldırılmasında "doğruyum" sözünün etkili olduğunu düşünüyorum.

kayınvalidem olmasa hayatım bu kadar kolay olmazdı.

ben eşime sert çıkmadım. sadece oğluma babasını biraz sakinleştirsin diye ricada bulundum.

bilmiyorum. karadenizli olduğu için o konuda bir fikrim yok. bir de annesiyle aynı evde oturuyoruz. öyle bir mesele var.

en sevdiğim lakap meral anne.

bir de oğlum olsa bile kayırmayacağım. sevgi başkadır, hak etmek başkadır.

yolsuzları, hırsızları, memleketi parsel parsel elaleme peşkeş çekenleri, adam kayıranları, torpilcileri, liyakat ve cumhuriyet düşmanlarını, gamsızları, ahlaksızları, dört bir yana beton dökerek cebine para dolduranları, hilecileri, teröristleri, katillerle müzakere edenleri, rantçıları, iki yüzlüleri, türk ulusunu ahlaki çürümeye terk edenleri, iftiracıları ve din tüccarlarını;

size tek bir sorum var: yargılayacak mısınız? (jiesheshuai)

iyi soruymuş. adaletin, yargıçların bağımsız, objektif ve tarafsız olmasını sağlayacağım. elbette öyle olunca suçlular yargılanacaktır. (merak etme)

onca şeye rağmen hala akp'ye oy veren insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? temel motivasyonları ne olabilir? bir de tayyip bey kek veriyor sizinde benzer bir vaadiniz olacak mı?, acıbadem kurabiyesi verirseniz oyum sizin :) (meshur olmak isteyen cig kofteci)

akp'ye oy veren seçmenlerin temel motivasyonları bence bugüne kadar istikrardı. ama ekonomi bozuldu, bunu yorgun ve geveze şoför sağladı. bu nedenle ak parti'ye oy verenlerin motivasyonu düştü diye düşünüyorum.

üzgünüm. acıbadem kurabiyesi dağıtacak kadar param yok.

ikinci tura sizin kalmanız durumunda sayın ince ve sayın karamollaoğlu'nun başkan yardımcılığı veya sayın ince kalırsa sizin ve sayın karamollaoğlu'nun başkan yardımcılığı hususuna bakışınız nedir? (eskinin torunu)

ikinci tura ben kalacağım ve elbette kabul ettikleri takdirde başkan yardımcılığında arkadaşlarımla beraber çalışacağım.

8 temmuz'dan sonra tayyip erdoğan'a hangi sahil kasabasında yaşamayı önerirsiniz meral hanım? (siradan cinko karbon pil)

ankara'dan uzak dursun da nerede isterse orada yaşasın.

en zor zamanlarda bile bu kadar güzel gülmeyi nasıl başarıyorsunuz? ayrıca cumhurbaşkanı seçildikten sonra anadolu ajansı denilen yandaş yuvası hakkındaki tutumunuz ne olacak? (geri donen mektup)

acı patlıcanı kırağı çalmazmış. henüz trt'yi satıyoruz, anadolu ajansı'na gelmedi sıra, ona da bakalım.

akp nin internet sansürü hakkında ne düşünüyorsunuz? siz de sansür uygulayacak mısınız? (abemiyavbeyav)

hayır. bilgiyi sansür etmek yerine insan zekasına yatırım yapacağız.