Metal Müziğin Popüler Olmasında Büyük Payı Olan 4 Grup: Big Four

Anthrax, Megadeth, Metallica ve Slayer; metal müziğin dünyada bugün hala popüler bir müzik türü olmasında büyük payı olan 4 grup.
Metal Müziğin Popüler Olmasında Büyük Payı Olan 4 Grup: Big Four

big four; metal müzikte 1980'lerde thrash metali popüler hale getirmiş ve metalin bugün hala popüler olmasında amerikan kıtasından en çok katkıda bulunmuş 4 gruba verilen isim. bu 4 grup alfabetik olarak anthrax, megadeth, metallica ve slayer olarak sıralanabilir. 

4 grup da thrash metalin öncüleridir. bu gruplardan megadeth, metallica ve slayer bay area'dan gelme gruplardır ve birbiriyle organik bağları vardır. metallica'da baya on planda olan söz müzik yazıp ve soloları atan dave mustain'e gruptan kovulunca megadeth'i kurar. megadeth'in ilk dönemlerinde slayer'dan kerry king gitarist olarak görev yapar. anthrax new york çıkışlı haliyle ve diğer üçüyle hiç eleman alışverişi yapmaması nedeniyle biraz sırıtır. ancak anthrax'in beyni scott ian ortam insanıdır ve 3 grupla da yakın ilişkileri vardır özellikle metallica elemanları ve dave mustaine'le kankadır. dave mustaine zamanında ben scott'a scott'cim sen bu lavuk vokali köy yerine düzgün birini al demiştim scott da gitti belladona'yı aldı o grup coştuysa benim sayemde diye bir laf etmiştir (kaynak imge yayıncılık anthrax mini kitabı) ancak bu demeci scott ian'la dave mustaine'in yakın dostluğunu belirtmekten öteye ciddiye alınmamalıdır çünkü dave muhtemelen çoğu konuda yaptığı gibi sıkıyor olabilir.

bu 4 grubun big 4 olarak anılmasının başlıca sebebi aynı tarzda müziği icra edip hepsinin yakın zamanda ciddi şekilde patlamasıdır. metallica çoğu otorite tarafından başyapıtı kabul edilen master of puppets'i, slayer klasik imzası haline gelmiş reign of blood'i ve megadeth de ilk büyük patlama yaşadığı peace sells... büt who's buying albümünü 1986'da çıkarmıştır. big 4 arasında hep geriden gelen anthrax da konserlerin vazgeçilmez şarkıları among the living, caught ın a mosh, i am the law, n.f.l. ve ındians gibi parçalarını barındıran among the living albümünü 1987'de çıkarmıştır. aslında big 4'un sayısı ve elemanları da yer yer polemik konusu olur. the system has failed turnesinde dave mustaine aslında thrash'in big 5'i olduğunu iddia edip o sırada kendileriyle beraber turlayan exodus'ü da işin içine katmıştı. exodus da diğer üç grup gibi bay area çıkışlıdır ve klasikleşmiş ilk albümleri bonded by blood 1985'te piyasaya çıkmıştır. bay area trendini bozmayan exodus 1983 yılında metallica'ya grup kurucu elemanlarından gitaristi kırk hammett'i vermiştir. şu aralar anthrax'in aktivitesi ve popüleritesi bayağı azalmış olduğu için kimi çevrelerde aslında big 4'un big 4 olduğu ancak dördüncü grubun exodüs olduğu iddia edilir.

big 4'un içinde anthrax yerine anılan bir diğer grup da testament'tir. testament da bay area çıkışlı bir başka güzide grup olarak kendisini patlatmayı başardığı the legacy albümünü 1987 yılında piyasaya sürmüştür. testament da zamanında bateristi paul bostaph'ı god hates us all döneminde slayer'a vermiş big 4'un tartışmasız 3 büyüğünden birine organik bağını atmıştır.

bu tartışmalar arasında benim naçizane yorumum eğer illa 4 grup olacaksa ve big 4 diye anacaksak 4. grubu anthrax'tan başka biriyle değiştirmenin abesle iştigal olduğudur. anthrax'in bahsettiğimiz 86-87 yıllarındaki popülaritesi exodus'a ve testament'a göre bayağı yüksektir. thrash metalin önünü bu 4 grup beraber açmış sonra bunun ekmeğini diğer bütün gruplar beraber yemiştir. zaten bu big 4 muhabbeti iyi müzik kötü müzik değil popülarite muhabbetidir ve bahsedilen dönem için big 4 klasik anılan dörtlüdür. kanımca anthrax'in bu gruptan çoğu zaman soyutlanmasının tek nedeni trende uymuyor olmasıdır. hemşehrilik bağları nedeniyle bu new york'lu yankee'leri atıp yerine aynı mahalleden bir hemşehri beğenmek ister bay area'lılar. bir de anthrax ve scott ıan'da bu thrash metal devlerinden beklenilen 'attitude'u bulmak çok mümkün olmaz. metallica olsun, slayer olsun, megadeth olsun hep birbirine karşı iddialı ve agresif bir tutum içindedir. 25 yıldır bu üçü birbirini yer. james dave'ın sesiyle dalga geçer, dave kerry king'e pis kel kafa der, lombardo lars'a koçum sen çalmayı bilmiyon ben sana ders vereyim der birbirlerine sıkılmadan girişip durur gündemde yerlerini korurlar. scott ıan'sa hepsini sever sayar polemikten kaçınır. ancak mustaine'in ben barışmak istiyom diyip diyip önüne gelene laf sokup küfretmesinde en ufak bir içten mi bu adam hakkaten lan diye şüpheye düşmeyen fan kitlesi scott ıan iki iltifat etti mi bak pezevenge bu adam 3 albüm çok satarım belki diye metallica'ya yalakalık yapıyor diye anthrax'a cephe alır. ancak anthrax'in bu radikal kaybeden yönü başka bir entry'de ayrıyeten detaylı ele alınmalıdır.

O Günü Bizzat Yerinde Yaşayanların Gözünden: 1993 Metallica İstanbul Konseri