Metallica'nın Yıllardır Hakkı Yenen Eski Basçısı Jason Newsted'e İade-i İtibar Yapan Bir Yazı

Talihsiz bir şekilde turne otobüsünden fırlayarak ölen basçıları Cliff Burton'ın ardından gruba gelen Jason Newsted, 1986-2001 arasında Metallica'nın bas gitaristiydi. Ancak Newsted hiçbir zaman hak ettiği itibarı görmedi, göremedi.
Metallica'nın Yıllardır Hakkı Yenen Eski Basçısı Jason Newsted'e İade-i İtibar Yapan Bir Yazı


jason newsted... kendisi anlatmakla bitmeyecek bir kişiliktir

metallica'ya geldiğinde cliff burton gibi dev bir ismin yerini aldığı için yıllarca ezilmiş, cliff burton öldüğünde küçük bebe olan, kendisi gruba girdikten sonra doğmuş kişiler için bile newkid diye anılmıştır. ben kendisi gruba girdiği sırada bebe olan kişiler sınıfında olduğum için metallica'yı jason'la bildim, jason'la tanıdım. bugün hala metal müzik dinliyorsam bunda en büyük etkisi olan şeylerden biri jason'lı metallica'dır. daha doğru düzgün müzikten anlamadığım dönemlerde etrafımda bir sürü insan cliff şöyle iyi basçıydı, böyle iyi basçıydı derken, internet henüz piyasaya pek yayılmamıştı, şimdiki gibi cliff'li videoları netten bir tıkla indirmek mümkün olmuyordu, ben anca gidip akmar'dan cunning stunts, live shit bulup jason'ın performansıyla gaza geldim, o performansa hayran oldum ve saygı duydum.

Jason Newsted'in solosuyla Nothing Else Matters (Live In Cunning Stunts)


kendisinin cliff'le karşılaştırılması her zaman bir haksızlıktı

ki kendisi bile çoğu zaman cliff'in en büyük hayranlarından biri olduğunu belirterek onunla yarışma derdinde olmadığını söyleyip durdu. cliff'le karşılaştırılacağına onun kendi özelliklerine bakacak olursak:

metallica'da bulunduğu sürece grubun sahne performansına inanılmaz katkıda bulundu. her ne kadar brutal vokalleri cunning stunts dışındaki official release'lerde genelde söğüşlenmiş olsa da gerek cunning stunts'ta gerekse jason dönemine ait bilimum bootleg'de yaptığı back vokallerle bir çok şarkıya yeni bir kimlik kazandırdığını görmek mümkün. bugün metallica konserlerinde creeping death çalarken insanlar hala "die motherfucker die" diye bağırıp bir eksiklik hissediyorlarsa o eksiklik jason'ın eksikliği işte.

kendisi grupta sahnedeki en enerjik isimdi. grup elemanları yaşlandıklarını hissedip headbang yapmaya vazgeçtikten yıllar sonra bile grupta headbang yapan oradan oraya koşturan %100 performansından vazgeçmeyen eleman oydu.

Metallica - Seek & Destroy (Jason'ın vokalleriyle)


kendisini ancak 1999 istanbul konserine canlı izleyebildim ve karşımda duran mavi gözlerinden ateş çıkan heykel gibi asaletli gülümseyen adam imajını unutmam mümkün değil. koskoca stadyum konserinde seyirciyle bu kadar iyi iletişim kurabilmesini ancak takdir etmek gerekir.

sonunda kendisini o kadar soğuttular ki gruptan ayrıldı gitti. geriye kalan metallica'nın konserlerinde die'lar arasında bir boşluk...

Deniz Kabuklarıyla Başlayan Paranın Evrimi Neden Durdurulamaz?