Mevzuyu Yakalayamayanlar İçin Elon Musk ve Dogecoin Olayının Anlaşılır Bir Özeti

Şu sıralar Elon Musk, Dogecoin adlı bir kripto para hakkında bazı tweet'ler atıyor, o kripto paranın değeri yükseliyor ve bunlar epey bir gündem oluyor. Kripto para dünyasıyla pek alakası olmayan insanların Fransız kaldığı bu gündemde neler oluyor sahiden? Çok basitçe, detaylara girmeden anlatalım.
Mevzuyu Yakalayamayanlar İçin Elon Musk ve Dogecoin Olayının Anlaşılır Bir Özeti


başlangıç noktası: reddit

reddit'i bilmeyenler için reddit, ekşi sözlük tarzı bir ortam tam olarak değil ama siz öyle düşünün. global ekşi sözlük. ekşi'de ekonomi başlığı altında bir başlık açıldı gibi düşünün; "gamestop diye bir şirket var beyler, bunun hisselerini toplamaya başlayacağız, hisseler tavan yapacak..." ama neden böyle bir şey yapacağız?

amerikan borsasında short-stock denilen bir olay var

legal bir olay ama tam bir kahpelik. milyarder yatırım fonları bir hissenin düşeceğini tahmin edip ondan sonra o hisseleri hisselerin gerçek sahibinden ödünç alıyor. nasıl yani ödünç? "hissenin kontrolünün bende olduğu her gün için sana şu kadar para vereceğim" diyor, hisseyi kiralıyor ama satma izni var. eğer satarsa kiraladığı andaki fiyattan gerçek hisse sahibine ödemeyi yapıyor ve satın alıyor. yani kiralık hisse değer kazandıysa kiralayan kişi kâr etmiş oluyor.  neyse, konumuza dönelim. hisseleri toplayan şirket, panik yaratmak için hemen hisseleri satmaya başlıyor. gerçek hisse sahipleri de diyor ki: "bu çakılacak, benim elimde patlayacak, hemen satayım, zarar etmeyeyim." sonra bu milyarder yatırım fonları geliyor, tek tek hisseleri ederinin altında topluyor, sonra gerçek ederine satıyor. yani parasıyla ve manipülasyonla para kazanıyor

gelelim buradan gamestop olayına

melvin capital adlı yatırım fonu, gamestop hisselerine göz dikiyor. pandemi döneminde bir oyun şirketinin hisselerinin düşmesinin normal olmadığını gören reddit'teki abilerimiz, "bu işte bir kahpelik var" deyip herkesi organize olmaya davet ediyor. reddit, twitter yıkılıyor. deli gibi gamestop hissesi satın alınmaya başlıyor ve hisseler bir haftada %1700 civarı değerleniyor. aldığı hisseler ödünç olduğu için hisseleri yüksek fiyattan toplamak zorunda kalan 13 milyar dolar değerindeki yatırım fonu şirket, reddit'teki bir avuç insan yüzünden iflasını açıklamak zorunda kalıyor :)

elon musk bu işin neresinde?

melvin capital, zamanında tesla hisselerine de aynı şekilde çöküp çok büyük paralar kazandığı için elon musk bu adamlara kıl. olaylar başlayınca elon, twitter'dan gamestop açıklamaları yapıyor; hisseler 2 artacaksa 5 artıyor. kim bilir belki de reddit'i ateşleyen de elon musk'ın ta kendisidir.

dogecoin ne alaka? 

yatırım fon şirketleri sosyal medyanın gücünden korkmaya başlayınca reddit'e, discord'a sansür talep ediyor. discord gerçekten sansür uyguluyor, reddit başlığı gizliye alıyor. bu sefer organize olan topluluk daha da sinirleniyor, "yarın dogecoin'i izleyin" açıklamaları yapıp sermaye sahibi milyarderlere göz dağı veriyor ve dogecoin'e olanlar malumunuz. sadece bugün itibarıyla (4 şubat 2020) elon musk'ın tweet'lerinden sonra dogecoin, %75 değer kazandı. attığı tweet'lerden biri: "dogecoin, halkın kripto parasıdır."


neden dogecoin seçildi? 

dogecoin, troll coin. yani ekşicoin diye bir coin var ve ona yatırım yapıyorsunuz. hanginiz yapar? elon musk, arada dogecoin'i yokluyordu, hakkını yemeyelim. tweet atıp anlık olarak çılgın attırıyordu ama geri düşüyordu bir şekilde. attığı tweet'lerle ekonomi tarihinde görülmeyecek şeyler yaşatıyor şu sıralar.

son olarak, ekonomistlerin ve sermaye sahiplerinin gözü yaşlı. kripto para düşmanları "balooon bu baloon" demeye devam etsin, boomer'lar hala "bitcoin alan batacak" desin. onların beklentisi coin'in sürekli yükselmesi. öyle bir yatırım aracı varsa söyleyin biz de girelim, siz gidin bist100'de milletin 500 lirasını tokatlayın.